5 nawyków, które mogą uchronić Cię przed rakiem piersi

5 nawyków, które mogą uchronić Cię przed rakiem piersi

Podstawowa wiedza na temat raka piersi.


Rak piersi — dwa słowa, które straszą. No dalej, powiedz to kilka razy na głos. Widzisz? Świat się nie zawalił! Nie dzieje się tak nawet wtedy, gdy lekarz informuje o diagnozie dotyczącej raka piersi. Większość kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi żyje tak długo, jak żyłyby i bez choroby. Co więcej, obecnie niewiele kobiet traci pierś z powodu raka. W wielu przypadkach młode kobiety mogą nawet bez większego ryzyka zajść potem w ciążę.

Ryzyko raka piersi jest niższe u młodych kobiet. Jednak bardzo wzrasta po osiągnięciu wieku 40 lat. Dwie trzecie zdiagnozowanych przypadków raka piersi dotyczy kobiet po 50 roku życia. Wielkość piersi czy ich urazy zewnętrzne nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka.

Jeśli w rodzinie były przypadki raka piersi (na przykład u mamy, babci lub cioci), może warto skonsultować się ze specjalistą: lekarzem rodzinnym lub genetykiem.

Ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia i w ten sposób zminimalizować ryzyko rozwinięcia się choroby. Oto kilka zasad, których powinna przestrzegać dorosła kobieta lub nastolatka, aby uniknąć raka piersi:

1. Utrzymywanie odpowiedniej dla CIEBIE wagi
Nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi. Co nie znaczy, że masz być chuda jak patyk. Zapytaj swojego lekarza, jaka waga będzie prawidłowa przy Twoim wzroście oraz budowie ciała i kości.


2. Utrzymuj zdrową dietę.
Dawniej uważano, że dieta niskotłuszczowa pomaga uniknąć zachorowania na raka piersi. Jednak najnowsze badania sugerują, że prawda jest nieco inna. Ogólnie nie należy spożywać zbyt dużo tłuszczu, ale niektóre tłuszcze są zdrowe, pod warunkiem, że spożywa się je z umiarem. Tak więc olej czy inne tłuszcze, które jadasz, powinny zaliczać się do tych „dobrych”. Są nimi na przykład nierafinowane oleje roślinne, orzechy, awokado lub tłuste ryby. Również oliwa z oliwek czy olej lniany są bardzo korzystnym składnikiem diety.


3. Unikaj „śmieciowego” jedzenia
Radykalnie ogranicz spożywanie przetworzonego, beztłuszczowego jedzenia typu „light”. Zazwyczaj zawiera ono zbyt dużo cukru.


4. Pij herbatę
Udowodniono, że herbata pomaga zapobiegać różnym rodzajom raka, w tym rakowi piersi. Najlepsza będzie herbata zielona, następna w kolejności to oolong (zwana też ulung lub niebieska), a kolejna to herbata czarna. Pamiętaj jednak, że wszystkie zawierają kofeinę. Nie podwyższa ona ryzyka wystąpienia raka piersi, ale można ją ograniczać z innych powodów. Możesz wybierać bezkofeinowe wersje tych samych herbat, jeśli chcesz zmniejszyć spożycie kofeiny.


5. Badanie piersi raz w miesiącu
Badanie piersi raz w miesiącu sprzyja wykrywaniu w nich zmian już we wczesnym stadium. Skonsultuj się ze swoim lekarzem i dowiedz się, jak należy robić takie badanie. Wykonuj je regularnie raz w miesiącu. Łatwiej jest o nim pamiętać, jeśli wyrobisz sobie nawyk badania - zaplanuj je na przykład w każdy pierwszy dzień kolejnego miesiąca lub wybierz inną charakterystyczną datę, która powtarza się raz w miesiącu.


Czy regularnie badasz swoje piersi?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Rozwój piersi

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się o zmianach, jakie zachodzą w Twoim ciele podczas dojrzewania. Dowiedz się więcej o rozwoju piersi u dziewczyn.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zapewnić sobie paliwo na cały dzień

Odstaw słone chipsy ziemniaczane. Mamy dla Ciebie osiem prostych przekąsek - są syte i dobre dla Ciebie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kobiece sutki

Wszystko o sutkach w czasie, gdy rosną piersi. Ciesz się, że są jedyne (w zasadzie dwa) w swoim rodzaju!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Nowy wizerunek na powrót do szkoły

Niewielkie zmiany w garderobie mogą zaprezentować Cię z zupełnie innej strony. Wypróbuj nasze wskazówki, jak wrócić do szkoły z nowym wizerunkiem.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jedzenie z aparatem ortodontycznym

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, by Twój aparat zadziałał szybciej i byś mogła pożegnać się z nim tak szybko, jak to możliwe.

Dowiedz się wiecej

Oral-B