Co to są torbiele na jajniku?

Co to są torbiele na jajniku?

Torbiele jajników to pęcherzykowate narośla na jajnikach. Dowiedz się, co to są torbiele na jajniku, jakie są najczęstsze objawy torbieli i jak można im zapobiegać.

CO TO SĄ TORBIELE NA JAJNIKU?

Torbiele na jajniku to pęcherzykowate narośla na jajnikach - części ciała produkującej i uwalniającej jajeczka. Torbiele mogą być wypełnione płynem, krwią lub innym materiałem.


Torbiele na jajniku to zjawisko dość powszechne, a większość z nich jest nieszkodliwa. Wiele torbieli znika samoistnie, w ciągu dwóch lub trzech cykli menstruacyjnych. Czasami, jeśli torbiele na jajniku są zbyt duże, mogą zakłócać przebieg cyklu, opóźniając krwawienie i sprawiając, że staje się ono bardziej obfite.


Jednak niektóre torbiele są bardziej poważne i wymagają leczenia. Zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS) to zaburzenie endokrynne, które sprawia, że jajniki funkcjonują w nieprzewidywalny sposób. PCOS jest związany z tworzeniem się torbieli pęcherzykowatych, które uniemożliwiają uwolnienie jajeczek. Podczas miesiączki, krwawienie może być bardzo obfite, gdyż błona śluzowa macicy jest często grubsza niż normalnie. Kobiety cierpiące na PCOS często mają podwyższony poziom testosteronu, co objawia się większym owłosieniem twarzy i klatki piersiowej.


Większość torbieli jajników pojawia się bezobjawowo, chyba że pękną, albo skręcą się - wtedy poczujesz silny ból brzucha i mdłości. Sygnałem do dokładniejszej obserwacji jest również nieregularny cykl miesiączkowy – koniecznie wybierz się na odpowiednie badania.


JAK POWSTAJĄ CYSTY NA JAJNIKU?

Na PCOS często cierpią kobiety młode i otyłe. Nie ma jednak jednoznacznych danych wskazujących, jak i dlaczego powstają torbiele. Istnieją pewne uzasadnione przypuszczenia, że dieta z dużą zawartością tłuszczu oraz spożycie dużych ilości kofeiny przyczyniają się do powstania i rozwoju torbieli.

JAK LECZY SIĘ TORBIELE JAJNIKA?

Każda torbiel powinna zostać zbadana przez lekarza. Mimo, że większość torbieli jajnika nie ma charakteru rakowego, nie powinnaś ryzykować. Badanie narządów rodnych umożliwi lekarzowi stwierdzenie, czy w ogóle występują one w Twoim organizmie. Jeśli lekarz podejrzewa ich występowanie, może zalecić dalsze badania, takie jak:

  • USG, gdzie stosuje się fale dźwiękowe (zewnętrznie) w celu uzyskania obrazu narządów rodnych, a torbiele można rozpoznać i zmierzyć
  • Laparoskopia, podczas której do ciała wprowadzana jest podświetlana kamera, tak żeby lekarz mógł zobaczyć, co znajduje się wewnątrz.
  • Badania krwi.

Istnieje kilka sposobów leczenia torbieli jajnika:

  • Pigułki antykoncepcyjne pomagają wyregulować owulację i zmniejszyć torbiele.
  • Większe torbiele mogą wymagać zabiegu operacyjnego. Rodzaj operacji zależy od tego, w jakim momencie torbiel zostanie wykryta, jej rozmiaru, rodzaju i wieku kobiety.
  • W leczeniu PCOS pomocna może się okazać terapia hormonalna.
  • Zmiany w diecie (takie jak dieta niskotłuszczowa i małe spożycie lub całkowita eliminacja kofeiny) czasami powodują zmniejszenie się torbieli.
  • Ćwiczenie.

Jak można uniknąć torbieli na jajnikach?


Istnieją pewne dowody, że żywność o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych (potrawy smażone, sery i tłuste mięso) przyczyniają się do powstawania torbieli. Unikanie takich posiłków pomogło wielu kobietom. Również kofeina jest środkiem, który, zdaniem niektórych lekarzy, pobudza rozwój torbieli. Warto zatem ograniczyć spożycie kawy i coli.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Zdrowa dieta dla nastolatek

Zdrowa dieta dla nastolatek, dzięki której poczujesz się świetnie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

4 pytania na temat pocenia się

Oto informacje o tym, dlaczego się pocimy i jak poznać, czy pocisz się za bardzo.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zdrowo się odżywiać?

Odlotowe fakty, dzięki którym dieta dla nastolatków stanie się ciekawą zabawą.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kilka sposobów na piękną, promieniejącą twarz

Mówi się, że twarz jest zwierciadłem duszy. Jednak, aby zawsze promieniała blaskiem i przyciągała uwagę, trzeba jej poświęcić trochę czasu.

Dowiedz się wiecej

Oral-B

Cztery proste sposoby, jak podrasować dres

Niech Cię nie zwiedzie jego swobodny i nieformalny charakter - dres może być superelegancki, gdy zestawimy go z odpowiednimi dodatkami.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny