Szybka przemiana materii

Szybka przemiana materii

Dowiedz się prawdy na temat swojej przemiany materii i sposobów na zdrowe zgubienie zbędnych kilogramów.


„Mam tak słabą przemianę materii, że przybieram na wadze od samego patrzenia na jedzenie”. Jak często słyszałaś już te słowa? Albo te: „To niesprawiedliwe, że Zośka może jeść wszystko, co chce, bo ma tak dobrą przemianę materii, że jest w stanie wszystko spalić”. Mity na temat przemiany materii przerastają wszystkie inne dotyczące odchudzania. Jak to rozumieć? Czy według Ciebie rodzisz się z taką lub inną przemianą materii i tak już zostaje do końca życia? Czy naprawdę niektórym z nas trudniej jest schudnąć niż innym? Przeczytaj informacje przedstawione poniżej. Możemy się założyć, że będziesz zaskoczona.


9 faktów na temat przemiany materii i chudnięcia

  1. Przemiana materii oznacza liczbę kalorii, które spalasz w czasie zwykłego dnia. Różni się u różnych ludzi, ale zwykle jest to od 1800 do 2800 kalorii dziennie. O podwyższonym metabolizmie decyduje tryb życia, rodzaj aktywności w ciągu dnia, ilość tkanki mięśniowej i czynniki genetyczne.
  2. Zawsze, przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu spalasz kalorie, nawet gdy nie robisz tego celowo. Spalasz je z różną intensywnością, w zależności od tego, co akurat robisz w danym momencie. Im bardziej angażujesz swoją masę mięśniową w to, co robisz, tym więcej spalasz kalorii.
  3. Utrata wagi następuje wtedy, gdy spalasz więcej kalorii, niż ich zjadasz. Ot i cała filozofia.
  4. Możesz myśleć, że kaloria to kaloria – nieważne czy wzięła się z twarożku, frytek czy lodów. Tak nie jest. Kalorie pochodzące z tłuszczów są tak naprawdę bardziej tuczące, bo organizm zużywa bardzo mało energii na przekształcenie ich we własną tkankę tłuszczową. Kiedy organizm przekształca węglowodany lub białka we własny tłuszcz, sam spala przy tym dużo kalorii. Tak więc jeśli chcesz zrzucić parę kilo, uważaj na to, skąd pochodzą kalorie, które zjadasz.
  5. Z wiekiem proces przemiany materii jest zwykle spowolniony.
  6. Aktywne osoby mają zwykle szybszy metabolizm i spalają więcej kalorii nie tylko w czasie ćwiczeń, ale też w czasie odpoczynku.
  7. Sam proces trawienia pochłania dużo kalorii. Omijając posiłki, nie dostarczasz organizmowi składników odżywczych. Odpowiedzią organizmu jest zwolnienie metabolizmu, które ma na celu oszczędzanie energii. Niewielkie posiłki składające się z zielonych warzyw, zbóż i chudego białka pomagają utrzymywać przemianę materii na najwyższych obrotach, a tkanka tłuszczowa jest spalana przy budowie mięśni.
  8. Osoba, która dużo waży spala więcej kalorii niż osoba szczupła ze względu na dodatkowy wysiłek potrzebny do poruszania się.
  9. Restrykcyjne, niskotłuszczowe diety mogą źle wpływać na metabolizm. Świetnym rozwiązaniem jest zbilansowany, umiarkowany plan żywieniowy, z dużą zawartością białek i dobrych tłuszczów (takich jak oliwa z oliwek), a niższą zawartością węglowodanów.

Czy fakty, które właśnie przeczytałaś pomogły obalić zasłyszane wcześniej mity?

Zostaw komentarz *Tekst obowiązkowy
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.
  • Pokaż komentarze

ektomorfik

pudi 2016-08-19

Hej. Czy to, że mówi się o kimś, że jest ektomorfikiem znaczy to samo co, że ma szybka przemianę materii? Ostatnio lekarka mi tak powiedziała bo jestem bardzo chuda i nie bardzo zrozumiałam o co jej chodzi a głupio mi było się zapytać xd

Dojrzewanie chłopców: 7 rzeczy, które powinnaś wiedzieć

Dowiedz się prawdy o męskim dojrzewaniu zapoznając się z tą krótką listą często zadawanych pytań.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Dojrzewanie u chłopców

Nasz przewodnik po męskim okresie dojrzewania pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje z Twoimi kolegami

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Bezpieczne opalanie

Proste i łatwe sposoby pielęgnacji skóry, które pozwolą ci czerpać radość z opalania bez poparzeń słonecznych

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Plakat: Wspólnie walczmy o dobro

Powieś ten plakat i pokaż światu, że jesteś przeciwna dręczeniu innych.

Dowiedz się wiecej

Secret

Jak pocieszyć przyjaciółkę

Twoja przyjaciółka ma kłopoty. Oto co możesz zrobić, a czego nie powinnaś robić, żeby jej pomóc.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny