Jak zwęzić pory na twarzy?

Jak zwęzić pory na twarzy?

Rozszerzone pory mogą być dość kłopotliwe. Nie tylko źle wyglądają, ale też mają tendencję do zapychania się, co prowadzi do powstawania zaskórników i pryszczy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy jest jakiś sposób na rozszerzone pory. Czym są pory i dlaczego mogą się powiększać?

Jak zmniejszyć pory domowymi sposobami?

Pory stanowią ważny element organizmu i skóry. Dzięki nim Twoja skóra otrzymuje wilgoć i pożywienie. Nie przypadkiem też wiele z nich znajduje się na twarzy. To jeden z wielu sposobów, w jaki natura zapewnia nam ochronę. Twoja twarz to część ciała, która jest najbardziej narażona na działanie słońca, wiatru, zimna i innych agresorów. Oznacza to również, że właśnie ta powierzchnia ciała musi wytwarzać najwięcej sebum (oleistej substancji), która nawilża i chroni skórę.


Dlatego też czoło, nos, policzki i podbródek mogą czasami wydawać się tłuste.


Jeśli wszystko działa tak, jak powinno, nie ma problemu. Jeśli jednak ten proces zostanie w jakiś sposób zakłócony, sebum zestala się i blokuje pory jak mały korek. Gdy tak się stanie, narasta ciśnienie, które poszerza i pogłębia pory. Najczęściej ten problem występują u nastolatków, ponieważ układ hormonalny wciąż się rozwija.


Więcej informacji o dojrzewaniu możesz znaleźć tutaj.


Jeśli na dodatek lubisz słodkie, smażone lub pikantne potrawy, problem może się jeszcze pogłębić.

Jak zmniejszyć widoczność porów domowymi sposobami?

Nastolatkom bardzo trudno jest zmniejszyć widoczność porów, ale nie jest to niemożliwe. Pamiętaj, aby regularnie oczyszczać skórę i stosować kremy nawilżające do twarzy.


Co na rozszerzone pory?
Możesz znaleźć przepis na wykonanie własnej maski z glinki

  • Myj twarz zimną wodą
  • Wyrób sobie nawyk mycia twarzy tylko zimną wodą. Gorąca woda jeszcze bardziej otwiera pory.


  • Pocieraj twarz kostką lodu
  • Lód to Twój kolejny sprzymierzeniec w walce z tym problemem. Pomaga zmniejszyć pory, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna. Zaparz łyżeczkę ziół leczniczych (rumianek, nagietek i rozmaryn) w szklance gorącej wody. Odstaw na około 30 minut. Przecedź zioła i wlej napar do foremek do lodu. Codziennie rano wyjmij kawałek lodu i przetrzyj nim twarz delikatnym masującym ruchem.

  • Używaj kremów nawilżających
  • Unikaj gęstych, tłustych kremów i trzymaj się lżejszych produktów nawilżających. Tłusta, porowata skóra wymaga regularnego nawilżania.
  • Koniecznie chroń też skórę przed słońcem, w przeciwnym razie będzie się bronić jeszcze mocniej, wytwarzając więcej sebum i wysychając.

Czy masz jakieś problemy z cerą?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny