MyDziewczynyMiesiączka – wskazówki i porady

Hormony aktywne podczas cyklu miesiączkowego

Hormony aktywne podczas cyklu miesiączkowego

0
Hormony aktywne podczas cyklu miesiączkowegoHormony aktywne podczas cyklu miesiączkowego

Zastanawiasz się, co się dzieje podczas Twojego cyklu miesiączkowego?

Skąd Twoje ciało wie, kiedy powinnaś dostać okres?

Dlaczego mniej więcej tydzień przed miesiączką tak łatwo dajesz się ponieść emocjom?

To wszystko z powodu zmian hormonalnych podczas Twojego cyklu miesiączkowegomenstruacyjnego.

1. Co to są hormony?

"Hormony to naturalne substancje chemiczne, które są wytwarzane przez gruczoły znajdujące się w Twoim organizmie i wpływają na pracę różnych narządów i układów.

Hormony mogą mieć wpływ na to, czy czujesz się szczęśliwa, czy smutna, zestresowana czy rozluźniona, niespokojna czy rozzłoszczona. Poza tym kontrolują Twój cykl miesiączkowy.

Poznanie hormonów, które kontrolują Twój cykl miesiączkowy, pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje w Twoim organizmie w okresie dojrzewania oraz później.

2. Które hormony są związane z moim cyklem miesiączkowym?

Szczególnie dwa z nich – estrogen i progesteron – współdziałają, żeby pomóc Ci przejść z jednego etapu cyklu menstruacyjnego do następnego. Są produkowane przez Twoje jajniki i nazywamy je hormonami cyklu miesiączkowegomenstruacyjnego.

Oprócz kontrolowania Twojego cyklu miesiączkowego menstruacyjnego hormony te mają wpływ na Twoje ciało i nastrój.

Progesteron może powodować drażliwość oraz wywoływać takie objawy jak drażliwość, uczucie głodu, zmiany skórne, tkliwość piersi i zmęczenie.

Natomiast estrogen może powodować wzdęcia, huśtawki nastrojów i bóle głowy. Ale z kolei wzrost poziomu estrogenu może też sprawić, że będziesz czuła się bardziej pewna siebie i gotowa do podejmowania nowych wyzwań!

3. W jaki sposób te hormony wpływają na mój cykl miesiączkowy?

Zmiany poziomów hormonów cyklu miesiączkowego odpowiadają za różnice w długości cyklu menstruacyjnego u różnych dziewcząt.

Chociaż kontrola hormonalna cyklu menstruacyjnego jest ogólnie oparta na tych samych zasadach, każdy organizm jest inny, a pewne wahania wiążą się z tym, ile hormonów jest wytwarzanych i kiedy.

Właśnie dlatego miesiączka i cykl miesiączkowy mają nieco inną długość u różnych dziewcząt.

Zwykle cykl miesiączkowy trwa od 21 do 35 dni, a średnio około 28 dni.

Menstruacja

Pierwszy dzień Twojej miesiączki to zarazem pierwszy dzień Twojego cyklu miesiączkowego. To właśnie wtedy poziom hormonów cyklu miesiączkowego jest najniższy.

Niski poziom estrogenu i progesteronu sprawia, że błona śluzowa macicy (endometrium) zaczyna się złuszczać i wraz z krwią jest wydalana przez pochwę w postaci czerwonawej wydzieliny. To właśnie miesiączka.

Będziesz wtedy potrzebować odpowiednich produktów higienicznych, takich jak na przykład podpaski ALWAYS Ultra. Zapewniają one do 100% ochrony przed przeciekaniem, ponieważ mają superchłonny wkład, który zmienia płyn menstruacyjny w żel – a żel nie może przeciekać.

Podczas okresu uaktywniają się też inne hormony miesiączkowe, zwane prostaglandynami, które sprawiają, że Twoja macica kurczy się i rozkurcza, co pomaga jej usunąć złuszczoną błonę śluzową. To dlatego możesz odczuwać skurcze menstruacyjne.

Przed owulacją – faza pęcherzykowa (folikularna)

W drugiej fazie Twojego cyklu miesiączkowego menstruacyjnego jajniki zaczynają wytwarzać więcej folikulotropiny (FSH), która sprawia, że ilość krwi miesiączkowej zaczyna stopniowo się zmniejszać, aż w końcu krwawienie ustaje.

Ten hormon sygnalizuje Twoim jajnikom, że już czas zacząć przygotowywać pęcherzyk jajnikowy – niewielki woreczek wypełniony płynem, który znajduje się w Twoich jajnikach i zawiera komórkę jajową.

W tym czasie endometrium staje się grubsze i przygotowuje się do przyjęcia możliwej ciąży.

Owulacja

W 14. dniu 28-dniowego cyklu (lub na 14 dni przed następnym okresem) szczytowy poziom hormonów sprawia, że pęcherzyk jajnikowy uwalnia gotową do zapłodnienia komórkę jajową. Proces ten nazywamy owulacją.

Następnie komórka jajowa wędruje wzdłuż jajowodu. Jeżeli wówczas plemnik, czyli męska komórka rozrodcza, zapłodni komórkę jajową, w organizmie kobiety zaczyna rozwijać się dziecko.

Mniej więcej w czasie owulacji możesz zauważyć u siebie zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy.

To zupełnie normalne. Możesz wtedy używać wkładek higienicznych ALWAYS DAILIES, które wchłoną wilgoć, abyś mogła czuć się świeżo.

Przed menstruacją – faza lutealna

Kolejną częścią kobiecego cyklu hormonalnego jest faza lutealna. To właśnie wtedy poziom progesteronu rośnie, a poziom estrogenu spada.

Zadaniem progesteronu jest pogrubienie endometrium i przygotowanie go na przyjęcie komórki jajowej uwolnionej podczas owulacji, aby mogła rozwijać się wewnątrz macicy (jeżeli została zapłodniona). Od 21. do 24. dnia cyklu poziom progesteronu jest najwyższy.

Później, jeśli komórka jajowa nie została zapłodniona, poziom progesteronu zaczyna spadać, co daje Twojemu organizmowi sygnał do rozpoczęcia procesu złuszczania błony śluzowej macicy, ponieważ nie jest już potrzebna w tym cyklu.

To właśnie wtedy dziewczęta i kobiety mogą zacząć odczuwać objawy PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego).

Tutaj możesz przeczytać więcej o PMS – dowiesz się, co to jest i jak sobie z tym radzić.

Później Twój organizm rozpoczyna kolejny pierwszy dzień Twojego cyklu miesiączkowego.

Wahania nastroju
Wahania nastroju
Cykl menstruacyjny
Cykl menstruacyjny
PMS
PMS

Powiązane artykuły

article
Hormony aktywne podczas cyklu miesiączkowego
Skąd Twoje ciało wie, kiedy powinnaś dostać okres?
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/hormony-podczas-cyklu-miesiaczkowego/
Czas czytania (3) min
undefined?w=1920
pl