Fazy cyklu miesiączkowego

Fazy cyklu miesiączkowego

Dlaczego w każdym kolejnym tygodniu czujesz się inaczej? (wskazówka: miesiączka to tylko część większego cyklu menstruacyjnego).

Spójrz na to w ten sposób – Twój okres jest tylko jedną z części ciągłego cyklu menstruacyjnego, który składa się z kkilku faz. Wszystkie tygodnie pomiędzy okresami są nieco odmienne. W jednym możesz czuć się zmęczona i humorzasta, a w następnym możesz tryskać energią. Oto jak wyglądają fazy cyklu menstruacyjny i jak zwykle możesz się czuć z tygodnia na tydzień.


Tydzień 1: Spokój


Pierwszy dzień cyklu to jak naciśnięcie przycisku Reset! Możesz zapominać o różnych rzeczach, więc spróbuj zapisywać je w notesie. Jeśli nie możesz spać, weź gorącą kąpiel. To w zasadzie dobry tydzień na ochłonięcie.


Tydzień 2: Cudownie!


Śpisz jak zabita, masz doskonałą pamięć i jeszcze lepszy węch!!! Korzystaj z tych szczęśliwych dni.


Tydzień 3: Przemyślenia


W tym momencie cyklu możesz czuć większą bliskość ze swoimi przyjaciółkami, a Twoja energia twórcza jest w szczytowym punkcie. Możesz zauważyć zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy, ale wkładki zapewnią Ci ciągłą świeżość!


Tydzień 4: Wszystkiego po trochu


Jeśli masz tłuste włosy, użyj szamponu zwiększającego objętość. Jest to także czas wyprysków przedmenstruacyjnych, więc zrób zapas środka myjącego, złuszczającego naskórek. Uważaj – teraz Twoje emocje szybko się zmieniają! Jeśli ciemnieje Ci skóra wokół oczu, to znaczy, że zbliża się okres.


Przeciętny cykl


Przeciętny cykl trwa 28 dni, ale Twój może mieć od 21 do 35 dni!


Co dzieje się w czasie Twojego cyklu


Dwa hormony odgrywają ogromną rolę w tym, jak czujesz się pomiędzy miesiączkami i w ich trakcie:

  • Progesteron:
    Progesteron jest hormonem, którego poziom wzrasta i opada w trakcie cyklu miesiączkowego. Progesteron pozostaje na niskim poziomie w pierwszej połowie cyklu, ale wzrasta w drugiej. Częściowo właśnie to powoduje bolesność piersi, uczucie wzdęcia i huśtawki nastroju!
  • Estrogen:
    Estrogen jest hormonem, którego poziom także wzrasta i opada w trakcie cyklu miesiączkowego. Gdy poziom estrogenu jest wysoki, jesteśmy niesamowite w rozwiązywaniu problemów, a nasze włosy i skóra wyglądają wspaniale. Gdy estrogen opada ... jak dobrze, że można wyłączyć budzik!


Jak czujesz się w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego? Powiedz nam!

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Rodzaje tamponów

Tampony nie są produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rozmiar w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Skurcze i bole menstruacyjne

Dokuczają Ci bóle menstruacyjne? Wiedz, że są na nie skuteczne sposoby. Nie zwlekaj, zwalcz skurcze miesiączkowe i ból pojawiający się w czasie okresu.

Dowiedz się wiecej

Secret

Miesiączka - jak się na nią mówi na świecie?

Dowiedz się, jak w 10 różnych krajach dziewczęta nazywają „te dni”.

Dowiedz się wiecej

Always

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Jak używać nici dentystycznej?

Czy używanie nici dentystycznej jest trudne? Oto sposób na czyste i piękne zęby, gdy nosisz aparat ortodontyczny.

Dowiedz się wiecej

Oral-B