Poznaj budowę intymnych części swojego ciała

Poznaj budowę intymnych części swojego ciała

Pewnie uważasz, że bardzo dobrze znasz samą siebie i doskonale wiesz, jak działa Twój organizm. Czy jednak na pewno? Potrafisz wymienić nazwy Twoich narządów płciowych i funkcje, jakie spełniają? Wszystko co wiąże się z intymnymi częściami ciała może Ci się wydawać trochę niesmaczne, ale lepiej dobrze jest wiedzieć co dzieje się wewnątrz Ciebie.


Być może nie miałaś w szkole lekcji anatomii lub krępujesz się zapytać rodziców. Nie martw się, nie ma powodu żeby się wstydzić! – To w gruncie rzeczy naturalna sprawa.


W tym artykule znajdziesz wszystko co powinnaś wiedzieć o intymnych częściach Twojego ciała.

1. Gruczoły przedsionkowe większe:

To para owalnych gruczołów wielkości groszku, które znajdują się przy wejściu do pochwy. Gruczoły przedsionkowe większe mieszczą się pod skórą, więc nie możesz ich zobaczyć, ani też wyczuć. Są odpowiedzialne za produkcję – śluzu, który nawilża pochwę – podczas podniecenia seksualnego.

2. Błona dziewicza:

Jest to cienka i delikatna błona, która przypomina skórę znajdującą się na zewnątrz ciała, jednak jest dużo cieńsza i bardzo elastyczna. Błona otacza lub częściowo pokrywa zewnętrzny otwór pochwy, pozostawiając miejsce lub miejsca, przez które wypływa krew podczas okresu. Błona dziewicza najczęściej zostaje przerwana podczas pierwszego stosunku seksualnego, choć inne czynności, takie jak np. wyczerpujące ćwiczenia fizyczne również mogą ją uszkodzić. Pewnie zastanawiasz się co zatem z tamponami? Zerwanie błony dziewiczej w wyniku stosowania tamponów jest bardzo mało prawdopodobne, więc nie ma przeciwwskazań do ich używania, nawet jeżeli nie jesteś jeszcze aktywna seksualnie.

3. Jajowód:

Przewód umożliwiający transport jajeczka z jajnika do macicy.

4. Jajniki:

Każda z nas ma dwa jajniki – owalne organy wielkości migdała. Każdy jajnik jest połączony z jajowodem, który z kolei jest połączony z macicą. W jajnikach produkowane są komórki jajowe, a także kobiece hormonowy, m.in. estrogeny i progesteron. Kiedy dziewczyna wchodzi w okres dojrzewania, rozpocznie się u niej cykl miesięczny zwany owulacją. Podczas owulacji jajniki uwalniają jedno jajeczko do jajowodu, które przesuwa się w kierunku macicy, gdzie podczas stosunku może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Zapłodnienie oznacza połączenie się jajeczka z męskim plemnikiem, które następnie zmieniają się w zarodek, a później płód. .


5. Macica:

Narząd w kształcie gruszki, mniej więcej wielkości pięści, który może powiększyć się do rozmiarów potrzebnych do rozwoju płodu.

6. Pochwa:

Narząd rozrodczy stanowiący połączenie między szyjką macicy, a wargami sromowymi. Jest to rozciągliwy i umięśniony przewód, przez który dziecko przychodzi na świat podczas naturalnego porodu. Termin pochwa jest często nieprawidłowo stosowany w celu opisania sromu.

7. Srom:

Często mylnie zwany pochwą, to obszar pomiędzy nogami, gdzie znajdują się zewnętrzne części układu rozrodczego Srom obejmuje łechtaczkę, wargi sromowe, wzgórek łonowy i otwór pochwy. Srom zawiera również otwór cewki moczowej, przez który wydalany jest mocz.

8. Wzgórek łonowy:

To delikatne wzniesienie z tkanki tłuszczowej chroniące kość łonową. W okresie dojrzewania w tym miejscu zaczynają rosnąć włosy.


9. Wargi sromowe:

Dwie mięsiste fałdy skóry w kształcie warg otaczające otwór pochwy. Zewnętrzna para nosi nazwę – warg sromowych większych, a wewnętrzna to wargi sromowe mniejsze.

10. Łechtaczka:

Znajduje się na szczycie sromu; jej zewnętrzna część ma wymiar ziarenka groszku, jednak jest to tylko wierzchołek góry lodowej i większa część łechtaczki jest organem wewnętrznym. Łechtaczka jest narządem odpowiedzialnym za odczuwanie przyjemności seksualnej podczas stosunku.

11. Cewka moczowa:

Jest to przewód wewnątrz ciała (u kobiet i u mężczyzn), przez który przechodzi mocz z pęcherza na zewnątrz, podczas oddawania moczu. U dziewcząt, cewka moczowa znajduje się nad pochwą. U chłopców cewka moczowa przebiega wewnątrz penisa.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Trudny czas dojrzewania

Bycie nastolatką nie jest łatwe, ale możliwe do przejścia bez większych dramatów. Zobacz zasady, którymi kierowała się Littlemooonster96 w czasie dojrzewania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Porady ginekologiczne

Mamy dla Was kilka porad ginekologicznych. Na najczęściej zadawane przez was pytania dotyczące dojrzewania odpowiada lekarz ginekolog, dr Agnieszka Zawadzka.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak dbać o higienę intymną?

Dbasz o higienę, ale mimo to miewasz problemy natury intymnej? Nie wpadaj w panikę. Ten problem dotyczy większości kobiet. Kliknij i dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę intymną.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak używać nici dentystycznej?

Czy używanie nici dentystycznej jest trudne? Oto sposób na czyste i piękne zęby, gdy nosisz aparat ortodontyczny.

Dowiedz się wiecej

Oral-B

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny