Jak wywołać pierwszy okres?

0
Jak wywołać pierwszy okres?Jak wywołać pierwszy okres?

Pierwsza miesiączka to ogromny kamień milowy w procesie dojrzewania. Oznacza, że dojrzewasz! Czasami niecierpliwisz się i masz wrażenie, że już strasznie długo czekasz na ten ważny moment. W takim razie, jak wywołać pierwszy okres?

Właśnie w tym rzecz. Nie ma możliwości przyspieszenia pierwszej miesiączki. Dostaniesz swój pierwszy okres dopiero wtedy, gdy Twój organizm będzie na to gotowy.

Kiedy dostanę pierwszą miesiączkę

Większość dziewcząt dostaje okres między 10. a 16. rokiem życia, a najwięcej w wieku 12 lat. Ale pamiętaj, że są to tylko szacunkowe dane. Jeśli Twoja pierwsza miesiączka pojawi się wcześniej lub później niż w przypadku Twoich koleżanek, też będzie to całkowicie normalne (i nie ma się czym martwić!). Każda z nas jest wyjątkowa i ma swój własny rytm. I właśnie to sprawia, że jesteśmy tak niezwykłymi osobami.

Jeżeli w grupie swoich koleżanek będziesz jedną z pierwszych dziewcząt, które już mają okres, możesz podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi, kiedy przyjdzie ich pora. A jeśli będziesz należeć do tych, które zaczęły miesiączkować dopiero na samym końcu, też nie musisz się martwić. Pomyśl o dobrych stronach takiej sytuacji – Twoje koleżanki mogą wtedy pomóc Ci zrozumieć, czego możesz się spodziewać i jak się do tego przygotować.

To, kiedy nadejdzie Twój czas i dostaniesz swój pierwszy okres, ma wiele wspólnego z tym, jak to wyglądało w Twojej rodzinie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, kiedy możesz spodziewać się swojej pierwszej miesiączki, najlepszym źródłem informacji będzie Twoja mama. Zapytaj ją, ile miała lat, gdy dostała swój pierwszy okres, bo większość dziewcząt ma pierwszą miesiączkę mniej więcej w tym samym wieku, co ich matki.

To oznacza, że nie ma żadnego bezpośredniego sposobu na wywołanie pierwszego okresu. Mogłaś słyszeć o różnych metodach, które podobno pomagają wywołać pierwszą miesiączkę. Jedną z ich jest jedzenie pewnych potraw, np. natki pietruszki, imbiru lub ananasów. Jednak żadna z tych metod nie została potwierdzona i jest bardzo mało prawdopodobne, by przyniosły oczekiwany przez Ciebie rezultat. Zła wiadomość jest taka, że tak naprawdę nie ma niezawodnego sposobu na wywołanie pierwszej miesiączki. Musisz po prostu cierpliwie na nią czekać i pozwolić swojemu organizmowi robić swoje.

Skąd mam wiedzieć, że już niedługo dostanę okres

Zauważysz u siebie kilka fizycznych oznak, które będą świadczyły o tym, że już niebawem możesz spodziewać się pierwszej miesiączki. Spróbuj zwrócić uwagę na zmiany zachodzące w Twoim ciele. Mogą one sygnalizować przybliżony termin Twojego pierwszego okresu.

  • Pojawiły się u Ciebie zawiązki piersi, czyli niewielkie wypukłości pod sutkami. W takim razie możesz spodziewać się pierwszej miesiączki mniej więcej dwa lata później.
  • Zaczynają Ci rosnąć włosy łonowe, które zwykle rosną niedługo po pojawieniu się zawiązków piersi.
  • Zaczęła pojawiać się wydzielina z pochwy – czyli przezroczysty lub mleczny płyn, który widzisz na bieliźnie. Jest to reakcja Twojego organizmu na zmieniające się hormony i wyraźny znak, że przygotowuje się on do pierwszej menstruacji, której możesz spodziewać się już niebawem.

Kiedy powinnam iść do lekarza

Niektóre czynniki, jak na przykład znaczna niedowaga lub nadwaga, mogą wpłynąć na hormony w Twoim organizmie do tego stopnia, że zmieni się termin Twojej pierwszej miesiączki. Wiele dziewcząt, które mają sporą niedowagę, na przykład na skutek zaburzeń odżywiania, nie zaczyna miesiączkować. Jeżeli uważasz, że należysz do tej grupy, skonsultuj się z lekarzem, żeby uzyskać poradę i pomoc.

Jeśli nie miałaś jeszcze pierwszej miesiączki, a skończyłaś 16 lat, może też chodzić o opóźnione pokwitanie. Również w tym przypadku musisz koniecznie porozmawiać z lekarzem.

W innych przypadkach najlepszą radą, jakiej możemy Ci udzielić, jest prawidłowe dbanie o swój organizm – najlepiej, jak tylko możesz. Dobrze się odżywiaj. Nie stosuj drastycznych diet ani nie ćwicz zbyt intensywnie. Unikaj stresu. Reszta zależy już od Twojego organizmu i jego wewnętrznego zegara.

Przygotowanie się do pierwszej miesiączki

Włóż do swojej torby kilka tamponów TAMPAX Compak Pearl. Możesz poprosić mamę lub starszą siostrę, żeby je dla Ciebie kupiły. Takie tampony są bardzo małe, więc możesz je bez problemu wszędzie ze sobą zabrać. W ten sposób będziesz przygotowana, kiedy faktycznie dostaniesz okres. A poza tym w tamponach TAMPAX Pearl zastosowano opatentowaną technologię LeakGuard, aby zapewnić do 100% ochrony przed przeciekaniem. Aby być jeszcze lepiej przygotowaną przed pierwszym okresem, możesz też używać wkładek higienicznych ALWAYS Dailies. Dzięki temu Twoja pierwsza miesiączka na pewno Cię nie zaskoczy.

Pierwszy okres
Pierwszy okres
Menstruacja
Menstruacja

Powiązane artykuły

article
Jak wywołać pierwszy okres?
Pierwsza miesiączka to ogromny kamień milowy w procesie dojrzewania.
/miesiaczka/pierwsza-miesiaczka/jak-wywolac-pierwszy-okres/
Czas czytania (4) min
https://res.cloudinary.com/mwace/image/upload/w_auto,c_limit,q_auto,f_auto/BeingGirl_PL/Articles/A50/Jak-wywołać-pierwszy-okres-Header.jpg
pl