Wszystko o wydzielinie z pochwy

Wszystko o wydzielinie z pochwy

Jak wygląda zdrowa wydzielina z pochwy?


Czy odczuwasz czasem wilgoć w okolicach intymnych i masz wrażenie, że zaczęła się miesiączka, po czym okazuje się, że twoja bielizna pokryta jest białymi lub żółtawymi plamami? To wydzielina z pochwy - całkowicie normalna rzecz.


Twoje ciało wytwarza taką wydzielinę po to, by pochwa mogła się nawilżać oraz oczyszczać. I dobrze, że tak się dzieje. Gdyby ściany pochwy były całkowicie suche, dużo częściej cierpiałabyś z powodu infekcji intymnych. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o wydzielinie z pochwy.Jak wygląda zdrowa wydzielina z pochwy?

Normalna wydzielina z pochwy może być przejrzysta, mleczna lub biała i konsystencją przypominać śluz. Wydzielina na ogół jest bezwonna, ale może również mieć delikatny zapach, który można określić jako słodkawy lub mydełkowy. Czasem po przedostaniu się na bieliznę, w kontakcie z powietrzem zmienia się w twardą skorupkę, co też jest całkowicie normalne. U młodszych dziewczynek ilość wydzieliny z pochwy jest bardzo niewielka, bezzapachowa i przeźroczysta lub mlecznobiała. W okresie dojrzewania dziewczyny mogą zaobserwować pojawienie się dużych ilości wydzieliny – to wszystko przez estrogeny (hormony), które przygotowują Twoją macicę do pierwszej miesiączki.


Ilość i wygląd oraz konsystencja śluzu mogą się różnić w zależności od fazy cyklu miesięcznego. Co znaczy przezroczysta wydzielina z pochwy, a co biała bądź żółtawa? Kiedy i jaka wydzielina z pochwy powinna nas skłonić do wizyty u lekarza? Odpowiadamy!

Co znaczy przezroczysta wydzielina z pochwy?

Przezroczysta wydzielina z pochwy pojawia się najczęściej w III fazie cyklu (I faza to menstruacja, a II faza to około 8 tzw. suchych dni – ilość wydzieliny jest wówczas bardzo niewielka, a dziewczyny i kobiety mogą odczuwać wówczas suchość w pochwie). Przezroczysta wydzielina z pochwy konsystencją przypomina białko jajka kurzego – lekko się ciągnie (możesz to sprawdzić biorąc pasemko śluzu między dwa palce).
jeżeli już regularnie miesiączkujesz to przezroczysta wydzielina z pochwy pojawia się najprawdopodobniej w 12-15 dniu cyklu i utrzymuje się przez 3-4 dni (to czas owulacji). Jeżeli wydzieliny jest dużo – możesz sięgnąć po wkładki higieniczne, które ochronią Twoją bieliznę i sprawią, że będziesz się czuła komfortowo.

Co znaczy biała wydzielina z pochwy?

Biała wydzielina z pochwy pojawia się w IV fazie cyklu, jest gęsta i może mieć intensywniejszy zapach. Biała wydzielina z pochwy będzie Ci towarzyszyć do momentu, w którym dostaniesz okres. Bądź cierpliwa, a jeśli chcesz poczuć się bardziej komfortowo w tym okresie – po prostu stosuj wkładki higieniczne.

Co znaczy żółtawa wydzielina z pochwy?

Biała wydzielina z pochwy może być… żółtawa. Żółtawa wydzielina z pochwy pojawia się rzadziej, ale również jest normalna, pod warunkiem, że nie ma w niej grudek i nie towarzyszy jej swędzenie lub pieczenie pochwy. Żółtawa wydzielina z pochwy jest gęsta i klejąca, może również mieć intensywniejszy zapach. Żeby żółtawa wydzielina z pochwy nie zepsuła Ci samopoczucia – możesz w tych dniach stosować wkładki higieniczne.

Co znaczy gęsta wydzielina z pochwy?

Gęstość wydzieliny z pochwy zależy przede wszystkim od fazy cyklu i wcale nie musi oznaczać, że coś jest nie w porządku. Gęsta wydzielina z pochwy jest najczęściej biała lub żółtawa, czyli pojawia się w IV fazie cyklu miesięcznego. Uważać należy wyłącznie na wydzielinę, której towarzyszy swędzenie, pieczenie, ma dziwny kolor (inny niż biały i żółtawy) lub zapach. Gęsta wydzielina z pochwy w kolorze zielonkawym, brązowawym lub szarawym może oznaczać infekcję i konieczność wizyty u lekarza.

Co, jeśli jest jej więcej niż zwykle?

Prawdopodobnie w środku cyklu, kilkanaście dni (około 2 tygodni) po wystąpieniu miesiączki, twoje ciało zacznie wytwarzać więcej wydzieliny z pochwy. Ma wtedy miejsce owulacja (jeden z twoich jajników uwalnia komórkę jajową). Jest to całkowicie normalne! Przeżyłaś właśnie swój pierwszy pocałunek? Pewnie zauważysz, że wydzieliny jest trochę więcej, gdy jesteś podniecona. To też jest całkowicie normalne!


Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Rodzaje tamponów i ich rozmiary

Są różne rozmiary i rodzaje tamponów. Nie są one produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rodzaj tamponów w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Rodzaje podpasek always

Zastanawiasz się, jakich podpasek powinnaś używać? Nie ma wątpliwości, że pełen komfort zapewnią Ci wkładki i podpaski Always. Kliknij i przeczytaj więcej.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Wrażliwe zęby i dziąsła

Wrażliwe dziąsła i zęby nie pozwalają Ci cieszyć się jedzeniem, a ich mycie sprawia Ci ból? Nie przejmuj się – istnieje wiele domowych sposobów na nadwrażliwość zębów i dziąseł.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny