Oznaki dojrzewania u dziewcząt

Oznaki dojrzewania u dziewcząt

Czy zaczął się już u Ciebie okres dojrzewania? Dowiedz się – poznaj oznaki dojrzewania u dziewcząt.

Być może słyszałaś, jak ludzie mówią, że ktoś „zaczął już dojrzewać”, ale nigdy nie dzieje się tak, że wszystkie oznaki tej fazy rozwoju pojawiają się jednocześnie. Okres dojrzewania objawia się stopniowo. A u każdej dziewczyny poszczególne jego etapy pojawiają się w innej kolejności! Jeśli zauważyłaś u siebie jeden lub kilka z tych objawów dojrzewania, to znaczy, że weszłaś już w ten okres i na pewno możesz spodziewać się dalszych zmian.


1. Szybko rośniesz


Na pewno zauważysz, że zaczynasz rosnąć szybciej niż w dzieciństwie. To zjawisko jest znane jako „skok wzrostowy". Najpierw stwierdzisz, że powiększają się Twoje dłonie i stopy. W następnej kolejności rosną kości ramion i nóg, przez co stajesz się wyższa. Na początku może to wyglądać trochę niezgrabnie, ale z czasem Twoje proporcje się wyrównają. Powiększenie kości prawdopodobnie pójdzie w parze ze zwiększeniem się masy ciała.


2. Rozwój piersi


Piersi rosną etapami. Najpierw możesz zauważyć niewielkie wypukłości pod sutkami. Później Twoje piersi będą się stopniowo stawały większe i pełniejsze oraz mogą Cię trochę boleć. Na początku jedna pierś może urosnąć bardziej niż druga, ale potem się wyrównają (większość kobiet ma jedną pierś większą od drugiej, ale różnica jest zwykle niewielka). Pamiętaj, każda dziewczyna jest inna. Ostateczna wielkość Twoich piersi zależy od fizycznych cech genetycznych w Twojej rodzinie. Pełny rozwój piersi trwa od dwóch do trzech lat.


3. Owłosienie na ciele


Wkrótce pojawi się owłosienie łonowe. U niektórych dziewczyn włosy łonowe mogą zacząć rosnąć jeszcze zanim zaczną im rosnąć piersi. Na początku owłosienie pojawia się między nogami, ale docelowo pokrywa całe okolice części intymnych i może obejmować górną, wewnętrzną część ud. Zwykle trwa to od dwóch do trzech lat. Kilka miesięcy po tym, jak zaczną Ci rosnąć włosy łonowe, zobaczysz również owłosienie pod pachami.


4. Zaokrąglone kształty


W okresie dojrzewania ukształtuje się Twoja figura. W miarę jak zaczyna rosnąć miednica, poszerzają się biodra, rosną piersi, a talia staje się bardziej wyraźna. Innymi słowy, Twoje ciało staje się bardziej kształtne i kobiece. Niektóre dziewczęta w tym okresie szybko przybierają na wadze.


5. Zwiększona potliwość


Twoje gruczoły potowe powiększą się i będą bardziej aktywne, a Ty zaczniesz się bardziej pocić. Może to nastąpić nawet przed rozwojem piersi.


6. Tłusta skóra i włosy


W okresie dojrzewania pory w skórze produkują więcej sebum, zwłaszcza na twarzy. Może to powodować trądzik. W tym czasie najprawdopodobniej będziesz musiała częściej myć włosy i twarz.


7. Zmiany w okolicach genitaliów


W okresie dojrzewania narządy płciowe również rosną i zmieniają się. Części zewnętrzne (srom) otoczone są dwiema parami warg sromowych. Wargi sromowe większe są owłosione, w przeciwieństwie do wewnętrznych warg  sromowych mniejszych. Te ostatnie trochę się powiększą. Poza tym w okresie dojrzewania pochwa ulega wydłużeniu, a macica rośnie.


8. Miesiączka


Przez pierwsze dwa lata miesiączki mogą być bardzo nieprzewidywalne. Możesz dostać swój pierwszy okres, a potem czekać na kolejny nawet przez sześć miesięcy. Jedna miesiączka może trwać jeden dzień, a następna aż 10 dni. Zwykle w ciągu jednego roku – do dwóch lat – cykl menstruacyjny się reguluje. Pamiętaj, że – podobnie jak wszystkie inne zmiany zachodzące w Twoim ciele – jest to zupełnie normalne. Jesteś teraz  na drodze do kobiecości!


Jaka jest pierwsza oznaka dojrzewania, jaką zauważyłaś?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.
  • Pokaż komentarze

Proszę o odpowiedź

Zuzka 2016-08-19

Mi piersi rosną od 4 klasy podstawówki idę teraz do 1 gimnazjum i od jakiegoś czasu przestały mi rosnąć piersi i mam tylko te gruczoły czy to normalne ?

Trudny czas dorastania

Bycie nastolatką nie jest łatwe, ale możliwe do przejścia bez większych dramatów. Zobacz zasady, którymi kierowała się Littlemooonster96 w trakcie dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Dojrzewanie u chłopców

Nasz przewodnik po męskim okresie dojrzewania pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje z Twoimi kolegami

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Porady ginekologiczne

Na najczęściej zadawane przez was pytania dotyczące dojrzewania odpowiada lekarz ginekolog, dr Agnieszka Zawadzka.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl

Jak pocieszyć przyjaciółkę

Twoja przyjaciółka ma kłopoty. Oto co możesz zrobić, a czego nie powinnaś robić, żeby jej pomóc.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny