Co zrobić, jeśli rodzice chcą, żebyś kształciła się w określonym kierunku?

Co zrobić, jeśli rodzice chcą, żebyś kształciła się w określonym kierunku?

Jesteś z rodziny fizyków jądrowych, którzy mają wizję, że Twój wybór kierunku studiów będzie zgodny z tą tradycją? A może Twoja mama uważa, że zawód księgowej zapewni Ci utrzymanie, w przeciwieństwie do Twojej pasji fotograficznej?


Być może będziesz musiała przezwyciężyć brak zrozumienia ze strony rodziców, aby spełnić swoje marzenie. Co powinnaś zrobić, jeśli rodzice chcą, abyś studiowała dziedzinę, której nie lubisz? Przede wszystkim nie rozpaczaj i nie rezygnuj z marzeń. Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci przeprowadzić trudne rozmowy z rodzicami i przedstawić przekonujące argumenty przemawiające za realizacją Twoich marzeń.

  • Czego chcą Twoi rodzice?

  • Zwołaj naradę rodzinną i poproś rodziców, żeby wymienili wszystkie „plusy” zawodu, który wybrali dla Ciebie, i „minusy” zawody wybranego przez Ciebie. Zapisz, co powiedzą. To będzie podstawą Twoich argumentów. Na tym etapie ważne jest zrozumienie, czego chcą Twoi rodzice. Co jest dla nich najważniejsze w Twoim przyszłym zawodzie? Kontynuacja tradycji rodzinnej, prestiż zawodu, jego znaczenie, stabilność na rynku pracy, wysokie wynagrodzenie, itp. Argumenty mogą być bardzo różne.


  • Przygotuj się na rozmowę z rodzicami.

  • Gdy rodzice podzielą się z Tobą swoimi przemyśleniami i obawami, będziesz mogła opracować „linię obrony”. Na przykład, jeśli ich głównym argumentem są wysokie pensje, musisz udowodnić, że specjalność, którą wybrałaś dla siebie, będzie również w stanie zapewnić Ci stały dochód. Na przykład możesz przejrzeć strony internetowe z ofertami pracy, żeby zebrać więcej informacji. Koniecznie dowiedz się jak najwięcej o wybranym przez siebie zawodzie. Im więcej argumentów zbierzesz z różnych źródeł, tym bardziej przekonujące będzie Twoje stanowisko. Twoi rodzice zobaczą, jak poważnie to traktujesz i że naprawdę wiesz, co chcesz zrobić ze swoim życiem.


  • Znajdź opinie ekspertów.

  • W tej sytuacji rolę eksperta może pełnić nauczyciel, który w Ciebie wierzy, osoby prowadzące zajęcia pozaszkolne, psycholog szkolny lub doradca zawodowy. Na przykład, jeśli nie możesz samodzielnie przekonać swoich rodziców, że nie jesteś zainteresowana naukami ścisłymi, zapewnij sobie dodatkowe wsparcie. Eksperci pomogą Ci bronić twojego punktu widzenia.


  • Poszukaj kompromisu.

  • Być może dziedzina wybrana przez rodziców i dziedzina wybrana przez Ciebie mają ze sobą coś wspólnego? Czy można znaleźć specjalność, która zadowoli i Ciebie, i rodziców? Spróbuj znaleźć kompromis. Być może znajdziesz coś interesującego, o czym wcześniej byś nie pomyślała


  • Wybór studiów należy do Ciebie!

  • Nawet jeśli czujesz, że ulegasz i zaraz zgodzisz się na to, czego chcą rodzice, pamiętaj, że to Ty będziesz musiała studiować daną dziedzinę, a potem pracować w tym zawodzie – nie oni. Nie musisz realizować niespełnionych ambicji rodziców. Jeśli jesteś gotowa pójść na kompromis ze względu na swoich rodziców, zastanów się, jak będziesz się z tym czuć za 5 lub 10 lat. Czy jesteś gotowa dzień w dzień robić coś, czego nie lubisz? Poproś rodziców, aby zastanowili się i przypomnieli sobie, czy lubili się uczyć. Czy lubią swoją obecną pracę (lub pracę, którą mieli wcześniej)? Poproś ich, aby zobaczyli problem z Twojego punktu widzenia i spróbuj pokazać im, jak to jest uczyć się czegoś, co Cię nie interesuje. Zachowaj ten emocjonalny argument na koniec. Być może ważne jest, aby Twoi rodzice wiedzieli, że dokonujesz świadomego wyboru i naprawdę znalazłaś wymarzoną pracę.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.