Jak wspierać córkę w okresie dojrzewania?

0
Kobieta siedzi na kanapie z córką. Swobodnie rozmawiają ze sobą, uśmiechając się i patrząc sobie w oczy.Kobieta siedzi na kanapie z córką. Swobodnie rozmawiają ze sobą, uśmiechając się i patrząc sobie w oczy.

Jak wspierać córkę w okresie dojrzewania?

Jak pomóc córce w okresie dojrzewania

W okresie dojrzewania czasami trudno określić, co jest normalne, a co nie. W tym artykule odnosimy się do wątpliwości nurtujących dziewczęta. Z pomocą ekspertów pomożemy Twojej córce przebrnąć przez ten trudny czas i zrozumieć, co się dzieje.

Obfite, bolesne miesiączki
01

Czy miesiączka musi boleć?

Nikt nie powinien cierpieć z powodu zbyt bolesnych miesiączek.

Zwykłe skurcze powodują ból o niewielkim lub średnim nasileniu, odczuwany w rejonie podbrzusza, w dole pleców, a nawet przy udach. To norma. W artykule "Jak zaradzić skurczom i PMS" udzielamy porad, którymi możesz podzielić się z córką.

Jednak silny ból i wyjątkowo mocne skurcze to co innego. Przez taki ból dziewczyna nie może iść do szkoły, ulgi nie przynoszą też dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.

Od 5 do 10 procent kobiet odczuwa silne bóle miesiączkowe, które utrudniają im normalną aktywność. Źródło: Women’s Health Concern 2017

Bóle zaczynają się pierwszego dnia okresu lub tuż przed nim. Mogą być spowodowane niezdiagnozowanym schorzeniem albo być wywołane przez zespół bolesnego miesiączkowania. W obydwu przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.

Włosy wszędzie!
02

Dlaczego pojawia się owłosienie?

Większości dziewcząt nie dziwią włosy wyrastające na rękach, nogach czy włosy łonowe, ale mało która spodziewa się ich w innych miejscach! Tymczasem pojawiają się też nad górną wargą, wokół sutków czy na brodzie – to też jest normalne i nie trzeba się tego wstydzić.

Twoja córka sama powinna zdecydować, czy chce je usunąć, czy nie. Powinnaś ją zapewnić, że to jest całkowicie normalne zjawisko. Podpowiedz jej też, jak może się ich pozbyć, jeśli postanowi to zrobić.

Wyjątkowe wahania nastroju
03

Skąd takie wahania nastroju?

Wiele kobiet w czasie miesiączki łatwo się irytuje lub odczuwa zmienne nastroje. Aby pomóc córce w trudnym okresie dojrzewania obserwuj i objaśniaj jej takie dziwne, nowe reakcje.

Ważne! Jeżeli zauważysz niepokojące natężenie pięciu (lub więcej) z spośród poniższych objawów, może to oznaczać, cierpi na przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (PMDD):

  • Deep sadnessGłęboki smutek lub rozpacz, możliwe myśli samobójcze
  • Anger issuesUtrzymująca się drażliwość, wybuchy gniewu
  • Prolonged anxiety attacksUtrzymujące się uczucie napięcia lub niepokoju
  • Panic attacksAtaki paniki
  • SobbingPłacz
  • Lack of interestBrak zainteresowania codziennymi zajęciami i kontaktami towarzyskimi
  • Problems with concentration and attentionTrudności w myśleniu lub koncentracji
  • Uncontrolled behaviorPoczucie bezradności i przytłoczenia
  • Persistent fatigue and apathyZmęczenie
  • Lack of energyBrak energii
  • Overeating and eating problemsNapady głodu i objadanie się

Na szczęście PMDD można leczyć, więc jeśli podejrzewasz, że córka cierpi na to schorzenie, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym.

Plamienie między miesiączkami
04

Plamienie między miesiączkami – czy to powód do obaw?

Plamienie między miesiączkami zawsze wydaje się niepokojące. Plamienie to lekkie krwawienie z pochwy występujące między miesiączkami. Jeśli zdarza się tuż przed okresem lub zaraz po, jest to normalne zjawisko. Jednak jeśli występuje często lub nieregularnie, należy umówić się do lekarza.

Pokwitanie a przybieranie na wadze
05

Mamo! Dlaczego przybrałam na wadze?

Nawet jeśli córka bardzo tego nie chce, nabierze trochę ciała – to normalne. Pomożesz jej przetrwać okres dojrzewania, jeśli zapewnisz ją, że to zupełnie naturalne. Dorosłe kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej niż młode dziewczęta.

Jednak jeśli córka przytyje za bardzo, zachęć ją do zdrowszego trybu życia. Niech nie wskakuje codziennie na wagę, wystarczy że zacznie się zdrowo odżywiać i będzie uprawiać sport, co zapewni jej dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.

Przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie
06

Dojrzewanie – za późno, za wcześnie…?

Nie ma „właściwego” wieku, w którym należy wejść w okres dojrzewania, jednak u większości dziewcząt następuje to między 9. a 13. rokiem życia. Jeśli córka zacznie dojrzewać wcześniej, przeczytaj artykuł "Jak wspierać córkę w przypadku przedwczesnego lub opóźnionego dojrzewania" – znajdziesz w nim przydatne rady i wskazówki.

Jeżeli w wieku 13 lat Twoja córka nie ma jeszcze żadnych oznak dojrzewania, warto udać się do lekarza. Jeśli w wieku 16 lat jeszcze nie miesiączkuje, wizyta u lekarza jest konieczna.

Problemy ze zdobyciem przyjaciół
07

Dlaczego nie mam przyjaciół?

W okresie dojrzewania przyjaźń nabiera szczególnego znaczenia. Jeśli Twoja córka nie jest szczególnie towarzyska, ale dobrze się z tym czuje, nie musisz się tym martwić. Jednak jeśli ma wyraźne kłopoty w kontaktach z rówieśnikami, skorzystaj z naszych rad, żeby jej pomóc.

  • encourage_activityZachęć ją do zaplanowania jakiejś aktywności – niech zaprosi na noc dobrą koleżankę albo pójdzie do parku pograć w piłkę.
  • Join a clubJeśli brakuje jej pewności siebie, pomóż jej znaleźć inne osoby o podobnych zainteresowaniach lub zaproponuj, żeby dołączyła do jakiegoś klubu.
  • PraiseCzęsto chwal córkę za podejmowane wysiłki – w ten sposób podbudujesz jej pewność siebie.
  • Try not to pressureNie naciskaj, nie wypytuj i nie staraj się zbyt często rozmawiać o tej sytuacji.
Kiedy udać się do lekarza
08

Kiedy udać się do lekarza?

Córka nie musi iść do lekarza tylko z tego powodu, że dostała miesiączkę. Jednak powinnaś ją umówić, jeżeli:

  • ma bardzo silne skurcze miesiączkowe lub innego rodzaju bóle w okolicach miednicy,
  • krwawienie jest wyjątkowo obfite lub utrzymuje się dłużej niż siedem dni,
  • odczuwa swędzenie w pochwie, obserwuje zaczerwienienie lub opuchnięcie okolic intymnych, a wydzielina ma nietypowy zapach,
  • zamierza podjąć współżycie seksualne – wówczas powinna omówić z lekarzem możliwe sposoby antykoncepcji,
  • może być w ciąży,
  • po roku od rozpoczęcia miesiączkowania jej okresy nadal są nieregularne,
  • często oddaje mocz lub odczuwa pieczenie podczas załatwiania się,
  • ma obrażenia w rejonie miednicy,
  • została zmuszona do seksu lub narażona na ryzyko zakażenia chorobą przenoszoną drogą płciową.

Powiązane artykuły

article
Jak wspierać córkę w okresie dojrzewania?
W okresie dojrzewania czasami trudno określić, co jest normalne, a co nie.
/porady-dla-rodzicow/jak-pomoc-corce-w-okresie-dojrzewania/
Czas czytania (5) min
//images.ctfassets.net/1p66cuanqfyg/UwQ5a9OZP0xKFcSRp7RVA/4350886e753ceb0a37af89cd07a98ddd/shutterstock_1947794938.jpg?w=1920
pl