Przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie dziewczynek

0
Dziewczynka ubrana w piżamę stoi przed lustrem. Smutnym wzrokiem patrzy w swoje odbicie i palcem wskazującym zakrywa usta.Dziewczynka ubrana w piżamę stoi przed lustrem. Smutnym wzrokiem patrzy w swoje odbicie i palcem wskazującym zakrywa usta.

Jak wspierać córkę w przypadku przedwczesnego lub opóźnionego dojrzewania

Dojrzewanie to bardzo ważny okres dla każdej dziewczyny. Nawet najbardziej uważni i troskliwi rodzice mogą mieć problem ze zdefiniowaniem, czy córka zaczyna miesiączkować w odpowiednim wieku, za wcześnie, a może lub za późno.

Pomożemy odpowiedzieć na najistotniejsze pytania. Czym właściwie jest „przedwczesne” i „opóźnione” dojrzewanie? Jak wspierać córkę, jeżeli zaczyna dojrzewać wcześniej albo później niż koleżanki?

Spis treści:

Oznaki przedwczesnego pokwitania
01

Przedwczesne dojrzewanie u dziewczynek – przyczyny i objawy

Okres dojrzewania u dziewczynek to zaczyna się pomiędzy 9. a 13. rokiem życia. Jedną z pierwszych oznak tego procesu jest rozwój piersi. Natomiast pierwsza miesiączka pojawia się z reguły dwa lata później, czyli między 11. a do 15. rokiem życia.

Jeżeli u Twojej córki zawiązki piersi pojawiły się już w wieku 8 lat, a pierwsza miesiączka w wieku od 9 do 10 lat, to znaczy, że przedwcześnie weszła w okres dojrzewania.

Przedwczesne dojrzewanie – diagnostyka

W przypadku przedwczesnego dojrzewania płciowego należy określić jego zaawansowanie. Stosuje się tzw. skalę Tannera, która opisuje wszystkie cechy dojrzewania u dziewcząt, czyli stopień rozwoju piersi, owłosienie łonowe i pod pachami oraz ewentualne wystąpienie miesiączki.

Bardziej zaawanasowana diagnostyka obejmuje badanie hormonalne – oznaczenie stężenia gonadotropin i steroidów płciowych oraz USG macicy i jajników

Przedwczesne dojrzewanie – przyczyny

Przedwczesne dojrzewanie zdarza się coraz częściej. Jego objawy występują znacznie częściej u dziewcząt, ale mają u nich łagodny charakter. Przyczyny tego zjawiska są nie do końca poznane, najczęściej jednak wymienia się

 • uwarunkowania genetyczne – może tak być, jeśli mama lub starsze rodzeństwo dziewczynki też dojrzewało wcześniej,
 • łagodny guzek okolicy podwzgórza, choroba nadnerczy,
 • nadwaga – badania wskazują, jest na zależność między otyłością a wcześniejszym dojrzewaniem.
Oznaki opóźnionego pokwitania
02

Czy przedwczesne dojrzewanie jest powodem do zmartwienia?

Czy przedwczesne dojrzewanie jest powodem do zmartwienia?

Jeśli objawy dojrzewania płciowego pojawiają się wcześnie, a córka zaczyna miesiączkować w wieku 9 lat, nie jest to jeszcze powód do zmartwienia. Jednak Jeśli jednak miesiączka pojawia się w wieku 7 czy 8 lat, należy skonsultować się z lekarzem. Może to świadczyć o przedwczesnym dojrzewaniu. To schorzenie wywołane np. wadami wrodzonymi układu dokrewnego, odpowiedzialnego za wydzielanie hormonów.

Przedwczesne dojrzewanie – jak wspierać córkę?

Jeśli dziewczynka zacznie dojrzewać dużo wcześniej niż jej rówieśniczki, może się czuć zagubiona, a Ty nie będziesz wiedziała, jak się zachować przy jej pierwszej miesiączce. Dlatego powinnaś rozmawiać z córką o zmianach i tłumaczyć, że nic złego się z nią nie dzieje.

 • Zanim córka zacznie miesiączkować, przeczytaj nasz poradnik "Jak rozmawiać z córką o miesiączce i dojrzewaniu". Wyjaśnisz jej zachodzące zmiany i przekonasz ją, że są normalne.
 • Rozmawiaj z nią o menstruacji zanim zacznie miesiączkować. Zapewnij ją, że odpowiesz na wszystkie jej pytania.
 • Wyjaśnij córce, że wczesne dojrzewanie można porównać do przyjęcia urodzinowego. Na początku jest trochę dziwnie, ale kiedy wszyscy goście się zejdą, impreza okazuje się świetna.
 • Zachęć córkę, żeby nosiła do szkoły podpaski, w ten sposób nie da się zaskoczyć. Podpaski ALWAYS Ultra
 • to doskonały wybór, ponieważ mają chłonny wkład, który wiąże wilgoć w żel, zapewniając w ten sposób do 100% ochrony przed przeciekaniem.

Opóźnione dojrzewanie u dziewczynek – przyczyny i objawy

Jeśli w wieku 13 lub 14 lat Twoja córka nadal nie ma żadnych oznak dojrzewania, a w wieku 16 lat nie dostała jeszcze pierwszej miesiączki, oznacza to, że pokwitanie się opóźnia.

Opóźnione dojrzewanie – diagnostyka

Podobnie jak w przypadku przedwczesnego dojrzewania, również tu diagnostyka opiera się na wnikliwym wywiadzie lekarskim, badaniach zewnętrznych narządów płciowych, morfologii analizie poziomu poszczególnych hormonów, w przypadku podejrzenie choroby Turnera - oznaczenia chromosomów płciowych. W poważniejszych przypadkach zleca się też rezonans magnetyczny, niezbędna może być długofalowa obserwacja.

Opóźnione dojrzewanie u dziewczynek – przyczyny

 • Za taki stan rzeczy może odpowiadać zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej, na przykład, jeśli Twoja córka intensywnie trenuje jakiś sport.
 • Za opóźnione dojrzewanie mogą też odpowiadać problemy układu dokrewnego, odpowiedzialnego za wydzielanie hormonów.
 • Wśród przyczyn wymienia się też uszkodzenie lub niedorozwój gonad oraz zaburzenia chromosomalne.
 • Mogą to być też niektóre schorzenia, jak np. choroby tarczycy, cukrzyca, mukowiscydoza, choroba nerek.
 • Na opóźnienie dojrzewania mogą wpłynąć także zaburzenia odżywienia (np. anoreksja).

Czy opóźnione dojrzewanie to powód do zmartwienia?

W zasadzie nie ma nic złego w opóźnionym dojrzewaniu, każda dziewczyna rozwija się w swoim tempie. Jednak Jeśli jednak córka ma 16 lat i nadal nie miesiączkuje, umów ją na wizytę do lekarza rodzinnego.

Opóźnione dojrzewanie – jak wspierać córkę

Twoja córka może być zaniepokojona, patrząc, jak zmieniają się jej koleżanki, a ona nie. Jednak przypomnij jej, że pewnego dnia wszystkie wyrosną na silne, pewne siebie kobiety. Każda z nas jest inna, a wszystko nastąpi w swoim czasie. • Przygotuj córkę na ewentualne konsultacje lekarskie, badania – wytłumacz, że nie musi się obawiać, badania to przejaw troski o zdrowie. • Opowiedz jej o menstruacji, przygotuj na pierwszą miesiączkę, kupcie razem niezbędne produkty, takie jak podpaski i wkładki.

Czytaj więcej o niezbędnych produktach do stosowania w czasie cyklu miesiączkowego

Powiązane artykuły

article
Przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie dziewczynek
Dojrzewanie to ekscytujący okres dla dziewczyny, ale czasami trudno określić, czy córka zaczyna miesiączkować za wcześnie lub za późno.
/porady-dla-rodzicow/przedwczesne-lub-opoznione-dojrzewanie/
Czas czytania (3) min
//images.ctfassets.net/1p66cuanqfyg/2vxMO3IcT6ud6JvCcCpLPy/1ded63397f9c75db35ec6a839d077ed3/shutterstock_583372357.jpg?w=1920
pl