MyDziewczyny

Przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie (dla rodziców)

Przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie

0
Premature or delayed pubertyPremature or delayed puberty

<h2>Jak wspierać córkę w przypadku przedwczesnego lub opóźnionego dojrzewania</h2>

Dojrzewanie to ekscytujący okres dla dziewczyny, ale czasami trudno określić, czy córka zaczyna miesiączkować za wcześnie lub za późno.

Czym właściwie jest „przedwczesne” i „opóźnione” dojrzewanie? I jak wspierać córkę, jeżeli zaczyna dojrzewać później?

Oznaki przedwczesnego pokwitania
01

<h2>Przedwczesne dojrzewanie u dziewczynek – przyczyny i objawy </h2>

Dziewczęta zaczynają dojrzewać w wieku od 9 do 13 lat, a jedną z pierwszych oznak tego procesu jest rozwój piersi. Pierwsza miesiączka pojawia się z reguły dwa lata później, czyli w wieku od 11 do 15 lat.

Jeżeli u Twojej córki zawiązki piersi pojawiły się już w wieku 8 lat, a pierwsza miesiączka w wieku od 9 do 10 lat, to znaczy, że przedwcześnie weszła w okres dojrzewania.

Jakie są tego przyczyny?

Przedwczesne dojrzewanie zdarza się coraz częściej. Nie do końca wiadomo, co jest tego powodem, ale prawdopodobne przyczyny to:

• uwarunkowania genetyczne – może tak być, jeśli Ty lub jej starsze rodzeństwo też dojrzewaliście wcześnie,

• nadwaga – dowody wskazują, że jedną z przyczyn jest otyłość.

Czy należy się tym martwić?

Jeśli objawy dojrzewania płciowego pojawiają się wcześnie, a córka zaczyna miesiączkować w wieku 9 lat, nie jest to jeszcze powód do zmartwienia. Jednak jeśli miesiączka pojawia się w wieku 7 czy 8 lat, należy skonsultować się z lekarzem. Może to świadczyć o przedwczesnym dojrzewaniu. To schorzenie wywołane np. wadami wrodzonymi układu dokrewnego, odpowiedzialnego za wydzielanie hormonów.

Jak ją wspierać?

Jeśli dziewczynka zacznie dojrzewać dużo wcześniej niż jej rówieśniczki, może się czuć zagubiona, a Ty nie będziesz wiedziała, jak się zachować przy jej pierwszej miesiączce. Dlatego powinnaś rozmawiać z córką o zmianach i pomóc jej zrozumieć, że nic złego się z nią nie dzieje.

• Zanim córka zacznie miesiączkować, przeczytaj nasz poradnik "Jak rozmawiać o dojrzewaniu i miesiączce". Wyjaśnisz córce zachodzące zmiany i przekonasz ją, że są normalne.

• Rozmawiaj z nią o menstruacji zanim zacznie miesiączkować. Zapewnij ją, że odpowiesz na wszystkie jej pytania.

• Wyjaśnij córce, że wczesne dojrzewanie można porównać do przyjęcia urodzinowego. Na początku jest trochę dziwnie, ale kiedy wszyscy goście się zejdą, impreza okazuje się świetna.

• Zachęć córkę, żeby nosiła do szkoły podpaski, w ten sposób nie da się zaskoczyć. Podpaski ALWAYS Ultra to doskonały wybór, ponieważ mają chłonny wkład, który wiąże wilgoć w żel, zapewniając w ten sposób do 100% ochrony przed przeciekaniem.

Oznaki opóźnionego pokwitania
02

<h3>Czy przedwczesne dojrzewanie jest powodem do zmartwienia? </h3>

Jeśli w wieku 13 lub 14 lat Twoja córka nadal nie ma żadnych oznak dojrzewania, a w wieku 16 lat nie dostała jeszcze pierwszej miesiączki, oznacza to, że pokwitanie się opóźnia.

Jakie są przyczyny opóźnionego dojrzewania?

• Bardzo często za taki stan rzeczy odpowiada zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej, na przykład jeśli Twoja córka na poważnie trenuje jakiś sport.

• Za opóźnione dojrzewanie mogą też odpowiadać problemy układu dokrewnego, odpowiedzialnego za wydzielanie hormonów.

Czy należy się tym martwić?

W zasadzie nie ma nic złego w opóźnionym dojrzewaniu, każda dziewczyna rozwija się w swoim tempie. Jednak jeśli córka ma 16 lat i nadal nie miesiączkuje, umów ją na wizytę do lekarza rodzinnego.

Jak ją wspierać?

Twoja córka może być zaniepokojona, patrząc, jak zmieniają się jej koleżanki, a ona nie. Jednak przypomnij jej, że pewnego dnia wszystkie wyrosną na silne, pewne siebie kobiety. Każda z nas jest inna, a wszystko nastąpi w swoim czasie.

Powiązane artykuły

article
Przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie (dla rodziców)
Dojrzewanie to ekscytujący okres dla dziewczyny, ale czasami trudno określić, czy córka zaczyna miesiączkować za wcześnie lub za późno.
/porady-dla-rodzicow/przedwczesne-lub-opoznione-dojrzewanie/
Czas czytania (3) min
undefined?w=1920
pl