„Poważna” rozmowa

0
Kobieta siedzi na kanapie i rozmawia z córką. Uśmiechają się siedząc naprzeciwko. Dziewczynka trzyma rekę na oparciu.Kobieta siedzi na kanapie i rozmawia z córką. Uśmiechają się siedząc naprzeciwko. Dziewczynka trzyma rekę na oparciu.

Jak rozmawiać z córką o miesiączce i dojrzewaniu

Dojrzewanie i zachodzące w tym czasie zmiany fizyczne i emocjonalne to trudny okres dla dziewcząt, dlatego otwarta i szczera rozmowa jest im naprawdę potrzebna. To, jak będziesz rozmawiać z córką o dojrzewaniu, zdeterminuje sposób, w jaki będzie myślała o „kobiecych sprawach” przez najbliższe lata (żadnej presji!).

Jeśli uważasz, że nadeszła pora, żeby porozmawiać z córką o miesiączce, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Nie czekaj do ostatniej chwili
01

Nie czekaj do ostatniej chwili

Gdy tylko zauważysz u córki pierwsze objawy dojrzewania, zacznij z nią o tym rozmawiać. Pomożesz jej zrozumieć, przez co przechodzi i jak radzić sobie z wyzwaniami.

Jeśli zobaczysz na jej bieliźnie ślady wydzieliny z pochwy, zapewnij córkę, że to zupełnie normalne. Podsuń jej wkładki higieniczne, dzięki którym będzie czuła się świeżo przez cały dzień. Najwyższa pora, żeby porozmawiać z nią też o miesiączkowaniu.

9 oznak dojrzewania

Dziewczęta zaczynają dojrzewać w wieku od 9 do 13 lat. W tym czasie Twoja córka doświadczy takich zmian, jak:

 • Developing breastsRozwój piersi
 • Vaginal dischargePojawienie się wydzieliny z pochwy
 • Greasier hairPrzetłuszczanie włosów
 • Spots / acneZmiany skórne / trądzik
 • Body hair growthPojawienie się włosów łonowych i pod pachami
 • Weight gainZwiększenie masy ciała
 • Mood swingsWahania nastroju
 • Sweating / body odourPocenie się
 • Broadening of the hips and thighsPowiększenie obwodu bioder i ud

Zapewnij córkę, że nie powinna się tymi zmianami przejmować, ponieważ tego samego doświadczają wszystkie jej koleżanki.

Jeżeli córka skończyła 13 lat, a nie zauważyłaś u niej żadnych oznak dojrzewania, zasięgnij porady lekarza rodzinnego.

Bądź bezpośrednia
02

Bądź bezpośrednia

Jeśli będziesz kluczyć wokół tematu lub go unikać, tylko pogłębisz niepewność córki.

Rozmawiając o dojrzewaniu, nie używaj eufemizmów. Nie mów „siuśka” czy „tam na dole”, nie zastępuj słowa „miesiączka” „ciotką”, ponieważ wyślesz komunikat, że miesiączka to coś, czego należy się wstydzić.

Mów jasno, że dojrzewanie płciowe to etap życia, przez który wszyscy przeszli – mama, tata czy starszy brat.

Korzystaj z pomocnych narzędzi
03

Korzystaj z pomocnych narzędzi

Jeśli przy rozmowie o dojrzewaniu czujesz się nieswojo albo nie wiesz, jak rozmawiać z córką o miesiączce, skorzystaj z pomocnych narzędzi.

"Przeczytaj poradnik Always" dla rodziców oraz artykuł "Ile dni liczy cykl menstruacyjny?", żebyś potrafiła udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania córki.

Podziel się swoimi doświadczeniami
04

Podziel się swoimi doświadczeniami

Badania dowodzą, że jeśli matka podzieli się z córką własnymi doświadczeniami z tego zakresu, córce będzie łatwiej zrozumieć te zagadnienia.

Możesz rozmawiać nawet o trudnych sprawach, takich jak wstyd, który odczuwałaś w szkole, kiedy miałaś okres. Ważne, żebyś pokazała jej, że wszystko się dobrze skończyło – Twoje doświadczenia będą dla niej cenną lekcją i pomogą jej się przed Tobą otworzyć.

Napisz liścik
05

Napisz liścik

Zarówno Ty, jak i córka możecie się czuć nieswojo podczas pierwszej rozmowy o miesiączce. Jeśli nie chcesz mówić prosto z mostu, przygotuj pole do rozmowy. Napisz liścik i zostaw w miejscu, w którym córka go znajdzie. Napisz na przykład:

Pamiętaj tylko, że musisz pisać w taki sposób, żeby nie było wątpliwości, że list pochodzi od Ciebie.

Zachęcaj do otwartości
06

Zachęcaj do otwartości

Staraj się zachęcać wszystkich domowników do otwartości w sprawach dojrzewania i miesiączki. Będzie wam wówczas łatwiej.

 • Wyślij Tatę po zakupy, niech kupi też podpaski i tampony albo poproś syna, żeby podczas rozpakowywania zakupów schował podpaski do szafki w toalecie.
 • Nie ukrywaj przed domownikami, że masz miesiączkę, żeby córka zrozumiała, że to nie jest temat tabu.
Ciąża
07

Ciąża

Spóźniająca się miesiączka jest często postrzegana jako znak, że komórka jajowa uwolniona przez jajniki w danym miesiącu została zapłodniona przez plemnik i w macicy zaczyna rozwijać się dziecko.

Jeśli jesteś w ciąży, kolejna menstruacja pojawi się dopiero po narodzinach dziecka. Jeżeli jesteś aktywna seksualnie i podejrzewasz, że możesz być w ciąży, w aptece znajdziesz wiele testów ciążowych, które można zrobić w domu. Pamiętaj, że powinnaś też wybrać się do lekarza.

Przygotuj córkę na miesiączkę

Skoro dowiedziałaś się już, jak rozmawiać z córką o miesiączce i dojrzewaniu, przygotuj ją na pierwszy okres.

Pokaż produkty i opowiedz o nich

Porozmawiajcie o dostępnych produktach higienicznych. Pokaż córce podpaski w różnych rozmiarach i kształtach, tampony z aplikatorem i bez, kubeczki menstruacyjne oraz specjalną bieliznę i wyjaśnij jej, jak używać tych produktów.

Porozmawiajcie o jej potrzebach

Zapytaj, które produkty chciałaby wypróbować. Większość dziewcząt chce zacząć od podpasek. Zaproponuj jej Always Ultra, które zapewniają do 100% ochrony przed przeciekaniem i pomóż jej dopasować właściwy rodzaj.

Tabela rozmiarów produktu

Przygotuj zestaw na pierwszą miesiączkę

Kup jej kosmetyczkę, którą będzie nosiła ze sobą do szkoły. Wyposaż ją w odpowiednie produkty higieniczne o różnych rozmiarach i stopniach chłonności, daj jej także zapasową bieliznę i płyn odkażający do rąk.

Tabela rozmiarów Always My Fit znajduje się na górze każdego opakowania podpasek Always, a konkretny rozmiar jest podany z przodu opakowania. Im lepiej dobrana podpaska, tym skuteczniejsza ochrona!

Powiązane artykuły

article
Jak rozmawiać z córką o miesiączce, seksie i dojrzewaniu
Dojrzewanie i zachodzące w tym czasie zmiany fizyczne i emocjonalne to trudny okres dla dziewcząt, dlatego otwarta i szczera rozmowa jest im naprawdę potrzebna.
/porady-dla-rodzicow/jak-rozmawiac-z-corka-o-miesiaczce-i-dojrzewaniu/
Czas czytania (5) min
//images.ctfassets.net/1p66cuanqfyg/5DGJ4vnfFtTXGzI5DAcWsA/d201dadd16afca89b66996990ca7883c/shutterstock_2131224239.jpg?w=1920
pl