Męskie rozmowy

0
Kobieta rozmawia z młodym chłopakiem. Siedzą przy stole, na którym jest jedzenie i picie. W tle widać gitarę na kanapie.Kobieta rozmawia z młodym chłopakiem. Siedzą przy stole, na którym jest jedzenie i picie. W tle widać gitarę na kanapie.

Jak rozmawiać z synem o menstruacji

Rozmowa z chłopcami na temat miesiączki to ważny element wychowania. Na początku mogą czuć się dziwnie, ale kiedy dowiedzą się, na czym to wszystko polega, zrozumieją, że miesiączka to normalne zjawisko, którego dziewczęta nie powinny się wstydzić.

Podpowiemy Ci, jak rozmawiać z synem o dojrzewaniu i jak pomóc mu zrozumieć, co okres oznacza dla dziewczyny.

Przygotuj się
01

Nie czekaj aż wyręczą Cię koledzy syna!

Przeczytaj poradnik Always dla rodziców oraz artykuł Ile dni liczy cykl menstruacyjny?

Z taką wiedzą możesz już rozmawiać z synem. Musisz po prostu znać fakty i w prosty, zwięzły sposób wyjaśnić mu, na czym polega menstruacja.

Zacznij wcześnie
02

Dojrzewanie chłopców:

Rozmowy o dojrzewaniu płciowym i o tym, przez co przechodzą chłopcy i dziewczęta, warto inicjować wcześnie. Najlepiej zanim syn lub jego koledzy sami wejdą w okres dojrzewania.

Objaśniając synowi proces dojrzewania płciowego, warto od razu powiedzieć mu, czym są miesiączki. Należy powiedzieć, że niektóre objawy dojrzewania u chłopców i dziewcząt są podobne – wszyscy szybciej rosną, pojawiają się u nich włosy łonowe i pod pachami, wszystkimi targają emocje – ale niektóre rzeczy są inne. Spójrz na przykłady poniżej.

U chłopców:

U chłopców:

  • w okresie dojrzewania jądra zaczynają wytwarzać plemniki,
  • sperma pozwoli im kiedyś mieć dzieci.
U dziewcząt:

U dziewcząt:

  • dziewczęta mają jajniki, a w nich komórki jajowe, oraz macicę, w której pewnego dnia rozwinie się dziecko,
  • mniej więcej raz w miesiącu z jajnika uwalnia się komórka jajowa. Jeśli zostanie zapłodniona, zagnieździ się w macicy i rozwinie się z niej dziecko,
  • jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, będzie się musiała wydostać z macicy i to właśnie jest okres,
  • ten powtarzający się co miesiąc proces to cykl menstruacyjny i jest to normalne, zdrowe zjawisko, którego doświadczają wszystkie dziewczyny.
Pokaż synowi produkty higieniczne
03

Pozwól mu poznać produkty higieniczne

Rozmawiając z synem o dojrzewaniu, pokaż mu produkty stosowane przez dziewczyny w czasie okresu: podpaski, tampony, wkładki higieniczne, specjalną bieliznę i kubeczki menstruacyjne.

Żeby syn nie czuł się dziwnie, przejdź się z nim do sklepu, kup odpowiednie produkty, a w domu poproś go, żeby wypakował. Przy okazji możesz wyjaśnić, do czego każdy z nich służy.

Porozmawiajcie o PMS
04

Wytłumacz, czym jest PMS

Warto również porozmawiać z synem o różnych symptomach, których dziewczęta doświadczają przed okresem, na przykład o skurczach, bólach głowy lub wzdęciach.

Wyjaśnij synowi, że przed miesiączką dziewczyny mogą być bardziej drażliwe, a ich wybuchów złości nie powinien brać do siebie, bo to hormony za nie odpowiadają.

Najważniejsze, żeby chłopcy i dziewczęta wspierali się wzajemnie w okresie dojrzewania i byli dla siebie wyrozumiali.

Młody chłopiec i dorosła kobieta spoglądająca w ekran komputera.

Co robić, a czego się wystrzegać

Kiedy będziesz rozmawiać z synem o dojrzewaniu i miesiączce…

MÓW jasno i precyzyjnie

Jeżeli nie zna takich określeń jak „macica” i „pochwa”, dokładnie wyjaśnij mu ich znaczenie.

NIE UŻYWAJ eufemizmów

Być może należy wytłumaczyć synowi potoczne określenia, takie jak „ciotka”, ale zawsze używaj właściwego słownictwa, żeby nie odniósł wrażenia, że okres to coś, co należy ukrywać lub czego należy się wstydzić.

ZACHĘCAJ do empatii

Jeśli zauważy na ubraniu koleżanki ślady krwi, powinien dyskretnie zwrócić na to jej uwagę i nie komentować tego z kolegami.

NIE POZWÓL dokuczać dziewczętom

Wyjaśnij mu, że strojenie żartów z miesiączki tylko dlatego, że zobaczył u kogoś w torebce podpaskę lub tampony jest niemiłe i może sprawić koleżance ogromną przykrość.

UŻYWAJ pozytywnych określeń

Unikaj słów, które mają negatywne konotacje, które określają menstruację jako coś niewłaściwego lub „nieczystego”.

NIE unikaj pytań

Jeśli syn zada Ci pytanie, a Ty nie masz czasu na nie odpowiedzieć lub nie znasz odpowiedzi, nie zbywaj go. Odpowiedz najlepiej jak umiesz albo wróć do tematu później.

Powiązane artykuły

article
Jak rozmawiać z synem o menstruacji
Rozmowa z chłopcami na temat miesiączki to ważny element wychowania.
/porady-dla-rodzicow/jak-rozmawiac-z-synem-o-menstruacji/
Czas czytania (4) min
//images.ctfassets.net/1p66cuanqfyg/4XRz7YjOaE4bU5zpEd9Ypj/101d53f3eb5a8c974c0a2b3867262183/shutterstock_1616388181.jpg?w=1920
pl