Problem z rodzicami rozwiązany

Problem z rodzicami rozwiązany

Jak rozmawiać z rodzicami na trudne tematy zaczynając od złych ocen, a kończąc na miesiączce.

Myśl o rozmowie z rodzicami może wydawać się torturą. Umarłabyś, gdyby się dowiedzieli o Twojej sympatii lub o złej ocenie z klasówki z matematyki, albo, co gorsza, że dostałaś okres. Niezależnie od tego, czy Twoi rodzice są nerwowi, dyskretni lub nie da się ich rozszyfrować, mamy dla Ciebie kilka sprytnych sposobów, jak poradzić sobie z kilkoma trudnymi tematami.


Scenariusz: Miałam test z wiedzy o kulturze i… nie zaliczyłam go!
Bądź krok przed nimi. Zanim zaczniesz rozmawiać z rodzicami o złej ocenie, porozmawiaj najpierw z nauczycielem. Czy dodatkowa praca wystarczy, żebyś nadrobiła niezaliczony test? Może potrzebujesz pomocy w nauce? Jeśli postarasz się naprawić problem w szkole, zanim przekażesz złą nowinę rodzicom, pokażesz, że jesteś odpowiedzialna i chcesz poprawić zły wynik. Jak rodzicie mogą się o to gniewać? Nie zaliczyłaś testu, ale leserem nie jesteś.


Scenariusz: Podkochuję się w chłopaku. Chyba mu się podobam, ale moi rodzice nie pozwolą nam się spotykać.
Przemów do nich. Twoi rodzice nie zgadzają się, żebyś umawiała się na randki przed ukończeniem 13 roku życia. Brakuje Ci do tego momentu pół roku. Niestety tak się zdarzyło, że najprzystojniejszy chłopak w szkole podkochuje się w Tobie, a Ty czujesz to samo. Zamiast spotykać się z nim za ich plecami, przemów do wewnętrznego nastolatka, który ciągle w nich mieszka. Zadawaj nostalgiczne pytania: „Kto był Twoją pierwszą miłością?”, „Mogliście się spotykać?”, „Jak się spotkaliście?” Gdy już poczujesz się komfortowo, przyznaj się do tego, że masz sympatię. Może zechcą go poznać. Może go polubią. Może nawet pozwolą Ci z nim gdzieś wyjść.


Scenariusz: Dostałam okres i nie powiedziałam o niczym rodzicom… Nie chcę, to takie żenujące!
Pomyśl jak dorosła. Przede wszystkim pamiętaj, że Twoja mama też ma miesiączki i nawet Twój tata jest zaznajomiony z tym procesem. Wiedząc, że dla nich to nic nowego, możesz poczuć się spokojniej i odłożyć wstyd na bok. Miesiączka jest zupełnie naturalna. Pamiętaj o tym.


Scenariusz: Nie znoszę nowego przyjaciela mamy. Jak mam jej o tym powiedzieć?
Nie nastawiaj się negatywnie. Niezależnie od tego, który z rodziców ma nowego przyjaciela, jest to trudna sprawa. Chcesz, żeby rodzice byli szczęśliwi, ale wyczuwasz negatywne wibracje. Najgorzej jest zacząć od pytania „dlaczego z nim jesteś?” Zamiast zadawać negatywnie naładowane pytania, poproś mamę o rozmowę tylko we dwie i powiedz coś w rodzaju: „Tęsknię za naszymi maratonami filmowymi. Może urządzimy sobie noc filmów w weekend?” W ten sposób będziecie mogły znowu pobyć razem, a Ty będziesz mogła wybrać moment i zacząć rozmowę na temat wybranka mamy – jeśli nadal będziesz uważała, że go nie lubisz.


Rzeczywiście trudno się rozmawia z rodzicami na takie tematy, ale potrafisz to zrobić! Gdy Ci się uda, będziesz zaskoczona tym, że od razu poczujesz się lepiej.


Jakie masz inne problemy z rodzicami?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Trzy zabawne i fajne rzeczy, które możesz zrobić ze swoją rodziną.

Kto wie, może spędzanie czasu ze swoją rodziną może być zabawne? Wypróbuj trzy fajne pomysły.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak uniezależnić się od rodziców

Przekonaj rodziców, że zasługujesz na więcej swobody, korzystając z tych prostych wskazówek.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Bądź najlepszą opiekunką dla dzieci w dzielnicy

Opieka nad dziećmi to jedna z najlepszych prac dla nastolatek. Dowiedz się, jak uszczęśliwić małych klientów.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny