Kiedy rodzeństwo się kłóci

Kiedy rodzeństwo się kłóci

Poznaj nasze wskazówki, jak zawrzeć pokój z bratem zamiast na niego naskakiwać.


„To on zaczął!”, „Wynoś się z mojego pokoju”, „Ona dotyka moich rzeczy!” Brzmi znajomo? A to: „Dlaczego nie możesz być jak Twoja siostra?” To nie pomaga, ale rywalizacja między rodzeństwem ma miejsce od zawsze. Chcesz, by Twoi rodzice Cię docenili, ale w pokoju obok masz poważnego konkurenta.

Nie ma nic niezwykłego we współzawodnictwie między rodzeństwem, szczególnie, jeśli są to osoby w zbliżonym wieku. Nasz brat czy siostra to pierwsi rówieśnicy, z którymi przyszło nam wspólnie mieszkać i choć jest to jedna z najbardziej znaczących relacji, jakie kiedykolwiek stworzymy, jak większość rzeczy w naszym życiu, nie jest łatwa. Ale gdy już zrozumiesz, co powoduje rywalizację między rodzeństwem, wszystko będzie znacznie prostsze.

Powody rywalizacji między rodzeństwem

Gdzie są początki? Ktoś mądry kiedyś powiedział, że kłótnie nie trwałyby długo, gdyby tylko jedna strona była winna. Rywalizacja między rodzeństwem to część pakietu rodzinnego. Zaczyna się od ról, jakie nasza rodzina nam przypisuje: ta ładna, ten inteligentny, ta odpowiedzialna, ten „dobry”, ta „zła”, ten niedbały, ta zapominalska lub ten leniwy.

Każda etykietka ma swoje plusy i minusy. Jeśli jesteś „buntowniczką”, a Twoja siostra jest „tą dobrą” prawdopodobnie zazdrościsz jej miłości i pochwał, które otrzymuje, ale ona być może zazdrości Ci wolności. Ten z rodzeństwa, kto ma problem, otrzymuje więcej uwagi, ten, który robi wszystko jak trzeba, może czuć się ignorowany.

Jak zakończyć rywalizację między rodzeństwem

Co możesz zrobić? Te wskazówki może są proste, ale naprawdę skuteczne:

  • Poproś rodziców, żeby nie stawali po niczyjej stronie w razie waszego konfliktu. Określenie, kto jest winny nie jest ich sprawą.
  • Nie ma nic złego w tym, że jesteś zła o tę rywalizację i mówisz o tym. Zbierz swoje myśli i powiedz bratu lub siostrze, co Ci leży na sercu. Następnie spróbujcie wypracować strategię jak rozwiązać wasz problem. Nie próbujcie się ranić ani atakować. Ponieważ rodzeństwo zna i rozumie się najlepiej, potrafi najcelniej uderzyć w czuły punkt. Zdania typu: „Ty grubasie” lub „Jesteś brzydka” nigdy nie doprowadzą do polepszenia relacji.
  • Nie pozwól, by wasze kłótnie przybierały na sile. Porzuć chęć zemsty, nawet jeśli masz ku temu powód. W większości przypadków, gdy przestajecie dzielić wspólną przestrzeń kłótnie zdarzają się rzadziej. Niestety, czasami, jeśli rywalizacja między nastoletnim rodzeństwem jest bardzo silna, może się ona przeistoczyć we wrogość w wieku dorosłym, a tego nie jest warte żadne współzawodnictwo.

Pozytywne relacje z rodzeństwem mogą być źródłem siły na całe życie, podczas gdy nierozwiązane niesnaski mogą spowodować rany, które się nigdy nie zabliźnią. Wszyscy mamy odmienne poglądy, mamy inny gust i styl, ale brat czy siostra mogą być dla nas wsparciem, zachętą, stać się naszymi przyjaciółmi oraz towarzyszami na całe życie.


A Ty? Dogadujesz się ze swoim rodzeństwem? Jak sobie radzisz z waszą rywalizacją?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Trzy zabawne i fajne rzeczy, które możesz zrobić ze swoją rodziną.

Kto wie, może spędzanie czasu ze swoją rodziną może być zabawne? Wypróbuj trzy fajne pomysły.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak być optymistą

Niech ten cytat będzie Twoim mottem na dziś!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Powody, dla których potrzebujemy hobby

Wypełnij swój czas czymś, co naprawdę może zmienić Twoje życie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Bądź najlepszą opiekunką dla dzieci w dzielnicy

Opieka nad dziećmi to jedna z najlepszych prac dla nastolatek. Dowiedz się, jak uszczęśliwić małych klientów.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny