Wszystko o tamponach

0
Wszystko o tamponachWszystko o tamponach

Masz pytania dotyczące używania tamponów? Tampony zapewniają właściwą ochronę, ale jeśli do tej pory ich nie stosowałaś, masz na pewno dużo wątpliwości i nie wiesz, od czego zacząć. Zebraliśmy dziewięć najczęściej zadawanych pytań – odpowiedzi pomogą Ci zdecydować, czy tampony to dobry wybór. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o tamponach.

1. Czy w moim wieku można stosować tampony?

Skoro miesiączkujesz, to znaczy, że możesz stosować tampony, na przykład TAMPAX. W czasie pierwszej miesiączki korzystaj z podpasek, żeby sprawdzić, jak bardzo obfity jest Twój okres. Potem, zależnie od cyklu i ulubionych aktywności, dobieraj taką ochronę, jaka jest akurat odpowiednia i jaką preferujesz.

2. Jak wkładać tampon – czy to boli?

Jeżeli prawidłowo włożysz tampon, nie powinnaś odczuwać żadnego dyskomfortu. Tampony wsuwa się do pochwy, z której również wydostaje się płyn menstruacyjny. Żeby prawidłowo wsunąć tampon i wiedzieć, jak często należy go wymieniać, przeczytaj instrukcję na opakowaniu albo zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Jeżeli wyczuwasz tampon po włożeniu, prawdopodobnie nie jest wystarczająco głęboko wsunięty. Wyjmij go i włóż kolejny. Prawidłowo włożonego tamponu w ogóle nie powinnaś czuć.

3. Jak często należy zmieniać tampon?

Tampon należy wymieniać co 4 do 8 godzin. W żadnym wypadku nie wolno przekroczyć 8 godzin.

4. Jaki rozmiar tamponu wybrać?

Należy wybierać tampon o możliwie najmniejszym stopniu chłonności, jednak zapewniający wystarczające zabezpieczenie. Dobrze dobrany tampon będzie najwygodniejszy. Jeśli tampon nasiąknie w ciągu godziny lub dwóch, przy jego zmianie zastosuj tampon o większej chłonności. Natomiast jeśli przy wyjmowaniu tamponu będziesz czuła opór lub suchość, przy zmianie wybierz tampon o m__niejszym stopniu chłonności. Im lepiej poznasz specyfikę swojej miesiączki, tym łatwiej będzie Ci dobierać odpowiednie zabezpieczenie. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule zamieszczonym tutaj.

5. Czy oprócz tamponu należy zakładać też podpaskę?

Na początku użytkowania tamponów warto stosować również wkładki higieniczne do czasu, aż będziesz wiedziała, jak często powinnaś wymieniać tampony i jaki stopień chłonności dobierać. Wkładki to dodatkowe, dyskretne zabezpieczenie.

6. Jakie tampony wybrać: z aplikatorem kartonowym czy plastikowym?

Sama zdecyduj. Niektóre kobiety wolą aplikatory plastikowe, ponieważ uważają, że łatwiej je wsunąć do pochwy.

7. Czy tampon można stosować na noc?

Oczywiście! Tampony można stosować przez maksymalnie 8 godzin, zarówno w dzień jak i w nocy. Zapewniają całkowitą ochronę i pozostają na miejscu, nawet jeżeli wiercisz się przez sen. Jednak jeśli masz zwyczaj spać dłużej niż osiem godzin, wybieraj raczej podpaski, takie jak ALWAYS. Pamiętaj, że dostępne są specjalne podpaski „na noc”. A jeśli używasz tamponu, koniecznie zmieniaj go najdłużej po ośmiu godzinach!

8. Czy do wydzieliny z pochwy również mogę stosować tampony?

Nie, tampony można stosować tylko podczas okresu. Pamiętaj, że niewielka ilość wydzieliny to zupełnie normalne zjawisko. Jeśli chcesz się czuć sucho i świeżo, zastosuj wkładki higieniczne ALWAYS.

9. Czy mogę stosować tampon, kiedy uprawiam sport albo tańczę?

Tampony to bardzo dobry wybór dla osób aktywnych fizycznie, szczególnie jeśli uprawiają aktywności wymagające obcisłych strojów, takie jak balet czy gimnastyka – nikt nie zauważy, że mają okres. Tampony to również jedyne odpowiednie zabezpieczenie, jeżeli chcesz pływać w czasie okresu.

Menstruacja
Menstruacja
Tampony
Tampony
Higiena
Higiena

Powiązane artykuły

article
Wszystko o tamponach
Masz pytania dotyczące używania tamponów?
/miesiaczka/tampony/wszystko-o-tamponach/
Czas czytania (2) min
undefined?w=1920
pl