MyDziewczynyMiesiączka – wskazówki i porady

Co to jest zespół wstrząsu toksycznego (TSS)?

Co to jest zespół wstrząsu toksycznego (TSS)?

0
Co to jest zespół wstrząsu toksycznego (TSS)?Co to jest zespół wstrząsu toksycznego (TSS)?

Przy stosowaniu tamponów podczas okresu istnieje ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (zwanego również TSS od angielskiego „Toxic Shock Syndrome”). Dowiedz się jak zmniejszyć zagrożenie wystąpienia tej choroby.

Zespół wstrząsu toksycznego to rzadka, ale poważna choroba, którą można szybko rozpoznać i leczyć. Mimo, że nie występuje ona często, to warto wiedzieć coś na jej temat, żeby właściwie zareagować, jeśli zidentyfikujesz jej objawy.

Uważa się, że zespół wstrząsu toksycznego jest spowodowany przez produkujący toksyny szczep bakterii Staphylococcus Aureas, które powszechnie występują na skórze, w nosie, pod pachami, w okolicach krocza i w pochwie. Tak jak w przypadku innych rodzajów bakterii, mogą one żyć w ludzkim organizmie bez żadnych odczuwalnych objawów. Większość osób posiada naturalną zdolność zwalczania zespołu szoku toksycznego, jednak nie wszyscy. Istnieje niewielka grupa ludzi, która jest narażona na wystąpienie tej choroby. Jeśli na czas nie zostanie zastosowane odpowiednie leczenie, choroba ta może być śmiertelna.

Zachorować może każdy - mężczyźni, kobiety i dzieci. Nie jest to choroba zakaźna; nie możesz się nią zarazić od innych osób. Niektóre przypadki TSS są spowodowane infekcjami po ukąszeniach owadów, oparzeniach lub zabiegach operacyjnych. Mniej więcej połowa zdiagnozowanych przypadków dotyczy kobiet stosujących tampony.

Można jednak ograniczyć ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego podczas okresu. Należy stosować tampon o najmniejszej chłonności, dopasowany do obfitości krwawienia oraz stosować go przemiennie z podpaskami.

Aby zminimalizować ryzyko TSS, ważna jest regularna zmiana tamponów, co 4 do 8 godzin. Nigdy nie noś tamponu dłużej niż 8 godzin! Pamiętaj również, żeby wyjąć ostatni tampon na końcu okresu.

W tym dziale znajdziesz również krótki przewodnik, który pomoże Ci wybrać tampon odpowiedni do fazy okresu. Najpierw jednak zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat zespołu wstrząsu toksycznego.

Niektóre z objawów TSS przypominają objawy grypy, ale szybko mogą stać się bardziej poważne. Wśród nich znajdują się:

  • podwyższona temperatura ciała (38,8°C lub wyższa)
  • wymioty
  • biegunka
  • wysypka przypominająca oparzenie słoneczne
  • bóle mięśni
  • zawroty głowy
  • omdlenia, lub uczucie słabości podczas stania

Choroba ta może się powtórzyć, zatem jeśli u kobiety wystąpił zespół wstrząsu toksycznego, powinna ona skonsultować się z lekarzem przed ponownym zastosowaniem tamponów.

Tampony
Tampony

Powiązane artykuły

article
Co to jest zespół wstrząsu toksycznego (TSS)?
Przy stosowaniu tamponów podczas okresu istnieje ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (zwanego również TSS od angielskiego „Toxic Shock Syndrome”).
/miesiaczka/tampony/co-to-jest-zespol-wstrzasu-toksycznego/
Czas czytania (2) min
undefined?w=1920
pl