Ile trwa pierwszy okres?

0
Ile trwa pierwszy okres?Ile trwa pierwszy okres?

Wiedza o tym, jak długo trwa pierwsza miesiączka, może Cię uspokoić, jeśli jeszcze czekasz na ten wielki dzień.

1. Ile trwa pierwszy okres?

To, ile będzie trwała Twoja pierwsza miesiączka, jest kwestią indywidualną. Ale jej średnia długość wynosi od 3 do 5 dni. U niektórych dziewcząt okres trwa zaledwie dwa dni (szczęściary!), podczas gdy u innych – aż siedem. Jednak w obu tych przypadkach nie ma powodów do niepokoju.

Nie musisz się martwić również wtedy, gdy Twój okres trwa trochę krócej lub dłużej niż przeciętna miesiączka! Nawet jeśli okres Twojej przyjaciółki jest nieco krótszy lub dłuższy niż Twój, też nie ma powodu do zmartwień! To całkowicie normalne. Właśnie takie drobne różnice sprawiają, że każda z nas jest wyjątkowa i niepowtarzalna – trochę jak to, że niektóre z nas mają na przykład niebieskie czy zielone oczy.

2. Czy moja miesiączka będzie za każdym razem trwała tyle samo dni?

Jeśli dopiero zaczynasz miesiączkować, Twoje pierwsze miesiączki mogą być dość nieregularne. U wielu dziewcząt są one nieprzewidywalne podczas pierwszych kilku cykli. Dlatego trudno jest dokładnie powiedzieć, ile dni powinien trwać Twój okres, zwłaszcza na początku.

Jednak kilka pierwszych miesiączek może trwać krócej, a krwawienie może być mniej intensywne. Zapewne stanie się bardziej obfite i dłuższe, w miarę jak Twój organizm będzie przyzwyczajał się do menstruacji.

Oto kilka przyczyn krótkich miesiączek:

  • stres,
  • zbyt intensywne ćwiczenia,
  • znaczne zmiany wagi ciała.

A w przypadku długich miesiączek:

  • przyjmowanie pewnych leków,
  • otyłość,
  • niektóre choroby.

3. Kiedy mój okres wreszcie się unormuje?

Kiedy już Twój okres stanie się regularny (co zajmie mniej więcej rok), zauważysz, że Twoje miesiączki zwykle trwają tyle samo dni w każdym miesiącu. A Twój cykl menstruacyjny staje się bardziej regularny.

4. Kiedy powinnam iść do lekarza?

Po kilku pierwszych miesiączkach następne powinny następować z częstotliwością co najmniej 45 dni, ale nie częściej niż co 21 dni. Jeśli częstotliwość Twoich miesiączek nie mieści się w tym przedziale, możesz o tym porozmawiać z lekarzem.

Warto skonsultować się z lekarzem również wtedy, gdy masz dostać okres i jest on zaskakująco krótki lub trwa dłużej niż 7 dni.

5. Jak się przygotować przed miesiączką?

Warto zwrócić uwagę na to, jak długo trwa Twój pierwszy okres, bo wtedy będziesz wiedziała, czego możesz się spodziewać w każdym miesiącu i jak długo będzie trwał Twój następny okres. Dzięki temu nie będziesz bawić się w zgadywanki codziennie rano po przebudzeniu.

Chociaż zanim dostaniesz swój pierwszy okres, możesz nie wiedzieć, jak długo będzie trwał, to warto wiedzieć, czego możesz się spodziewać, bo to pozwoli Ci odpowiednio się przygotować. Możesz na przykład wrzucić kilka dodatkowych podpaski ALWAYS Ultra do torby, żeby pierwsza miesiączka Cię nie zaskoczyła – i to bez względu na to, ile będzie trwała.

6. Skąd będę wiedzieć, że zbliża się mój pierwszy okres?

Twoje ciało będzie przechodzić szereg zmian, które dadzą Ci znać, że już niedługo możesz dostać pierwszą miesiączkę. Pojawią się u Ciebie zawiązki piersi, zaczną Ci rosnąć włosy łonowe i pojawi się wydzielina z pochwy, czyli biały lub przezroczysty płyn, który zobaczysz na bieliźnie. Właśnie wydzielina z pochwy to wyraźny znak, że hormony w Twoim organizmie się zmieniają i że już niebawem możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Kiedy zauważysz na bieliźnie wydzielinę z pochwy, możesz śmiało zaopatrzyć się w podpaski ALWAYS Ultra, żebyś była gotowa na ten ważny dzień, w którym po raz pierwszy dostaniesz okres. ALWAYS Ultra mają chłonny wkład, który zmienia płyn w żel, a żel nie będzie przeciekać! Dzięki nim poczujesz się pewnie i będziesz miała odpowiednią ochronę podczas okresu. Włóż kilka do torby lub do szkolnej szafki, a będziesz zawsze przygotowana – i to bez względu na to, jak długo będzie trwała Twoja pierwsza miesiączka.

A jak długo trwał pierwszy okres u Ciebie? Podziel się z innymi dziewczynami!

Menstruacja
Menstruacja
PMS
PMS
Okres dojrzewania
Okres dojrzewania

Powiązane artykuły

article
Ile trwa pierwszy okres?
Wiedza o tym, jak długo trwa pierwsza miesiączka, może Cię uspokoić, jeśli jeszcze czekasz na ten wielki dzień.
/miesiaczka/pierwsza-miesiaczka/ile-trwa-pierwszy-okres/
Czas czytania (3) min
undefined?w=1920
pl