Zmiany emocjonalne w okresie dojrzewania

Zmiany emocjonalne w okresie dojrzewania

Dojrzewanie powoduje wiele zmian emocjonalnych. Często w tym okresie nastolatki nie radzą sobie z emocjami i przeżywają wahania nastrojów.

Być może już zauważyłaś, że Twojemu dojrzewaniu towarzyszą bardzo widoczne zmiany emocjonalne. Niektóre są pozytywne, inne stanowią większe wyzwanie. Oto kilka z nich.

Zmiany w myśleniu

Jedną z podstawowych przemian w okresie dojrzewania jest rozwój kognitywny. Oznacza to, że Twój sposób myślenia zmienia się razem z Tobą. Dzięki temu jesteś w stanie myśleć bardziej abstrakcyjnie – jak osoba dorosła.

Umiesz dużo lepiej wyrażać uczucia

Teraz Twoje uczucia mają dla Ciebie większy sens. Potrafisz lepiej wyrażać to, co czujesz, niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne emocje. To daje Ci jaśniejsze poczucie samej siebie - tego, kim jesteś.

Reagujesz bardzo emocjonalnie

Łatwo denerwujesz się na rodziców i przyjaciół. Drobiazgi, którymi wcześniej byś się nie przejmowała, teraz doprowadzają Cię do szału. Dlaczego tak się dzieje? Częste uczucie złości wynika ze zmian hormonalnych, które przechodzisz w okresie dojrzewania. W rzeczywistości, z tego samego powodu, wiele kobiet jest rozdrażnionych przed okresem.

Równie powszechne są także „huśtawki nastrojów”.

To sytuacje, w których w przez moment czujesz się szczęśliwa, a chwilę później naprawdę zła, a nawet smutna. Jeśli odczuwasz złość, możesz spróbować policzyć do 10 (to działa!) Pomyśl o tym, zanim nakrzyczysz na mamę lub przyjaciółkę.

Dużo płaczesz

Możesz płakać z poważnych powodów, które sprawiają, że czujesz się smutna lub rozczarowana - albo wybuchnąć płaczem, ponieważ zostawiłaś ulubioną gumkę do włosów na siłowni. Nie martw się – nadal wszystko z Tobą w porządku! Takie skrajne stany emocjonalne często dotykają kobiet cierpiących na zespół napięcia przedmiesiączkowego (patrz część poświęcona PMS na tej stronie internetowej) oraz… większość dziewczyn w okresie dojrzewania.

Czujesz się bardziej kobieco

W okresie dojrzewania część dziewczyn odkrywa, że zaczyna czuć się bardziej kobieco. Ale nie wszystkie, więc nie daj sobie wmówić, że to jedyne słuszne podejście! Obojętnie czy wolisz grać w piłkę z chłopakami, czy też rozmawiać o lakierach do paznokci, pamiętaj - to jest normalne! I wcale nie umniejsza Twojej kobiecości.

Myślisz, że jesteś dziwna

Porównujesz się ze swoimi koleżankami i masz niejasne wrażenie, że coś jest z Tobą nie tak? Może nawet czujesz się z tego powodu niepewnie? Może nie uwierzysz, ale wiesz co? Wszyscy tak mają! Twoja osobowość rozwija się i stajesz się wyjątkowa - właśnie wtedy, gdy najbardziej chcesz się dopasować do otoczenia. Na szczęście tym razem wygra Twoja osobowość i staniesz się pewną siebie, dorosłą osobą. Pamiętaj też, że wszystkie osoby w Twoim wieku są wstydliwe i mają ten sam problem z akceptacją zachodzących przemian. Istnieją więc duże szanse, że nikt nie będzie koncentrować się na Tobie!

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Trudny czas dojrzewania

Bycie nastolatką nie jest łatwe, ale możliwe do przejścia bez większych dramatów. Zobacz zasady, którymi kierowała się Littlemooonster96 w czasie dojrzewania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Ćwiczenia podczas okresu

Masz miesiączkę i dlatego nie możesz robić rzeczy, które lubisz? Dowiedz się, czy ćwiczenia podczas okresu to coś, z czego powinnaś zrezygnować.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Porady ginekologiczne

Mamy dla Was kilka porad ginekologicznych. Na najczęściej zadawane przez was pytania dotyczące dojrzewania odpowiada lekarz ginekolog, dr Agnieszka Zawadzka.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak opanować stres przed egzaminem?

Uwierz, że dasz sobie ze wszystkim radę i pożegnaj się ze stresem przed egzaminem.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Co Twoje ubrania mogą o Tobie powiedzieć

Wszystkie dziewczyny mają pomysły na to, jak się modnie ubrać. Czy Twój styl odzwierciedla Twoją osobowość?

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny