Samodzielne badanie piersi

Samodzielne badanie piersi

Sprawdź, jak przeprowadzić samobadanie piersi, aby wcześnie wykryć niepokojące zmiany.

Comiesięczne samobadanie piersi to jeden ze sposobów, w jaki powinnaś dbać o swoje zdrowie. Mimo, że Twój lekarz przeprowadzi pełne badanie podczas wizyty, samodzielne kontrolowanie biustu pozwoli Ci o wiele wcześniej wykryć niepokojące zmiany. Wszystkie nastolatki i dziewczyny po dwudziestym roku życia powinny o tym pamiętać!

Celem badania piersi jest wykrycie zmian, które mogą mieć charakter nowotworowy. Tylko nie panikuj! Brzmi to o wiele straszniej, niż jest w rzeczywistości, bowiem większość guzków w piersiach nie ma charakteru nowotworowego. W dodatku rak piersi występuje bardzo rzadko u osób w Twoim wieku.

Po co przeprowadzać samobadanie piersi?

Chodzi głównie o wyrobienie sobie dobrych nawyków oraz dokładne poznanie swojego ciała. Dzięki temu, jeśli pojawią się jakieś niepokojące zmiany, będziesz mogła to stwierdzić natychmiast.

Wiele nastolatek i dojrzałych kobiet nie wykonuje takiego badania, ponieważ boją się, że mogą odkryć coś podejrzanego. Jednak jeśli wiesz jak i czego szukać oraz rozumiesz swoje ciało, samobadania piersi będzie prostą rutyną!

Kiedy powinnaś to robić?

Samobadanie piersi należy przeprowadzać po okresie, kiedy są one mniej wrażliwe i opuchnięte. Po kilku miesiącach będziesz znała je na pamięć. Ważne jest również wykonanie badania wraz z lekarzem, żeby upewnić się, że robisz to prawidłowo. Pamiętaj, jeśli wyczujesz guzek lub coś nieprawidłowego, nie czekaj, aż to samo zniknie. Natychmiast skonsultuj się ze specjalistą!

Jak przeprowadzić samobadanie piersi ?

KROK 1 - Skontroluj je

Włącz jasne światło. Rozbierz się od pasa w górę i stań przed lustrem - najpierw obejrzyj swoje piersi. Czy zauważasz coś, co się zmieniło – np. odwróconą brodawkę, zagłębienia lub wysypkę na skórze?

Następnie, połóż dłonie na biodrach i opuść ramiona wypinając klatkę piersiową. Czy widzisz coś dziwnego? Piersi powinny wyglądać tak samo, bez szczególnych zagłębień ani wypukłości.

Delikatnie naciśnij każdą brodawkę, sprawdzając, czy nie ma wycieku. Przezroczysty płyn jest w normie. Jeśli wydzielina jest podbarwiony krwią, skontaktuj się z lekarzem.

KROK 2 - Sprawdź piersi palcami

Połóż się płasko na plecach z poduszką pod lewym barkiem i lewym ramieniem pod głową. Wyobraź sobie, że pierś jest tarczą zegara, na której narysowano dwa okręgi - jeden wewnątrz drugiego (jak spirala, lub pierścienie wokół Saturna).

Prawą ręką rozpocznij badanie w pozycji 12.00, na zewnętrznym (największym) "pierścieniu" na piersi. „Przejdź” palcami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, po zewnętrznym pierścieniu, dopóki nie powrócisz do punktu wyjścia. Następnie przesuń palce ok. 2,5 cm w kierunku brodawki i powtórz te czynności wokół kolejnego, mniejszego „pierścienia”.

Kontynuuj w ten sposób, dopóki nie zbadasz całej tkanki piersiowej, a także okolicy brodawek. Nie zapomnij też sprawdzić ciała pod pachą, gdyż tkanka piersiowa sięga aż do tego miejsca. Jeśli masz większe piersi, możesz je lepiej oświetlić, a także uciskać nieco mocniej, żeby mieć pewność, że sprawdziłaś całą tkankę.

Zmień strony

Teraz zmień stronę. Połóż poduszkę pod prawym barkiem, ułóż prawą dłoń za głową i rozpocznij badanie prawej piersi palcami lewej dłoni.

Skończyłaś

To wszystko! Te kilka prostych czynności wystarczy, aby dbać o swoje zdrowie. Pamiętaj jednak, że Twoje samodzielne badanie powinno być również uzupełnione kontrolą u lekarza. Jeśli w międzyczasie zauważysz jakieś niepokojące zmiany, zgłoś to! Lekarz będzie najlepiej wiedział, jak postępować w danym przypadku.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.
  • Pokaż komentarze

niebieska

2017-01-31

Ja się może wtrące, bo kupiłyśmy sobie z siostrą braster na święta. Fajny prezent, jeśli nie macie pomysłu, okazji nie brakuje. Badamy się nim co miesiąc, wymieniamy się, jedynie aplikacje, konto i abonamenty mamy osobne. Co konkretnie chciałabyś wiedzieć o tym urządzeniu?

samodzielne badanie piersi

sarenka78 2017-01-05

Badania genetyczne to napewno swietne rozwiazanie. Niestety na takie badania w Polsce trzeba czekac nawet kilka lat. Pozostaje nam usg lub mamografia, ktora niestety jest przeprowadzana u kobiet w wieku od 50 lat. Chcialabym reaktywowac ten watek jesli chodzi o Braster. Czy moglabys rozwinac ten temat?

wiem jak

Joszka 2016-11-18

Do samodzielnego badania piersi najlepszy jest BRASTER. Osoba niedoświadczona może nie być pewna badania manualnego, a to urządzenie daje miarodajne wyniki

KasiaeM

2016-06-30

Czasem samobadanie piersi nie wystarczy. Warto również przeprowadzić inna profilaktyką a dobrą jest badanie genetyczne. Dzięki przebadaniu genów BRCA1 i BRCA2 można poznać nasze ryzyko wystąpienia nowotworu piersi. Geny te można przebadać już od ręki na zdrowegeny.pl. Naprawdę warto zadbać o swoje zdrowie tym bardziej dla swojej rodziny

Dojrzewanie u chłopców

Nasz przewodnik po męskim okresie dojrzewania pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje z Twoimi kolegami

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy iść do ginekologa?

Oto kilka oznak, że nadszedł czas na wizytę u lekarza.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Rozmiary i kształty piersi

O tym, jak ma się rozmiar i kształt twoich piersi do piersi innych dziewczyn.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak wyjść z dołka?

Nie pozwól, by zły humor zniszczył Twój urok. Przegoń smutki przy pomocy naszych sprytnych wskazówek, co robić, a czego nie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Plakat: Nie bądź dręczycielką

Spraw, by Twoje przyjaciółki włączyły się do wspólnej akcji i powieś ten plakat wszędzie tam, gdzie się z nimi spotykasz.

Dowiedz się wiecej

Secret