Jak rosną piersi?

Jak rosną piersi?

Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rosnących piersi.


Ciągle sprawdzasz, a ich nie ma i nie ma. A może właśnie któregoś razu patrzysz, a tu: są! Zaskoczyły cię? Nie są takie, na jakie liczyłaś ani jakich się spodziewałaś? A może ciągle jeszcze czekasz, marzysz i robisz sobie nadzieję?Nieważne, która z tych sytuacji dotyczy właśnie ciebie. Jedno jest pewne: rosnące piersi (lub ich brak) mogą być zmorą każdej dziewczyny. Odpowiadamy na najbardziej krępujące pytania dotyczące rosnących piersi, aby twoje życie z nimi stało się nieco łatwiejsze. Możesz uznać to miejsce za podręcznik wiedzy tajemnej na temat piersi.

Kiedy zaczną w końcu rosnąć?

U bardzo wcześnie dojrzewających dziewczynek piersi zaczynają „pączkować” już w wieku 8 lat. Ale u ciebie może to nastąpić między 8 a 13 rokiem życia. Zwykle rozwój piersi od momentu „pączkowania” do ich docelowego rozmiaru trwa od trzech do pięciu lat. Ale i tak niektóre dziewczyny mają wrażenie, że ich piersi wyrosły w ciągu kilku dni, u innych natomiast dzieje się to znacznie wolniej. Nawet gdy masz już skończone 20 lat, Twoje piersi mogą dalej rosnąć.

Jakiego koloru powinny być moje sutki?

Jakiego koloru by nie były, takie właśnie powinny być! Jak tylko zaczynają rosnąć piersi, skóra sutków wraz z ich otoczką nieco ciemnieje, docelowo przybierając nieco inny odcień u każdej dziewczyny. (Możesz też zauważyć pojedyncze włoski w tej okolicy - to też jest całkowicie normalne).

Czy ten ból jest normalny?

U niektórych dziewczyn rosnące piersi robią się bardziej wrażliwe gdy tylko zaczynają rosnąć oraz na kilka dni przed miesiączką. Zwykle wystarczy traktować je z większą delikatnością (zakładać sportowy stanik), aby uniknąć bólu. Jeśli jednak ból jest dla cienie nie do zniesienia, spytaj lekarza, czy możesz zażyć w takiej sytuacji tabletkę przeciwbólową.

Moje piersi są szpiczaste (albo nierówne). Co jest ze mną nie tak?!

Nic! Rosnące piersi mogą mieć wszelkie możliwe kształty i rozmiary. Przez jakiś czas mogą być szpiczaste albo różnić się wielkością, by na koniec się wyrównać, gdy już osiągną swoją ostateczną wielkość.

Czy mogę zrobić cokolwiek, aby moje piersi były większe?

Przykro mi, maleńka, ale wielkość twojej miseczki podyktowana jest przez geny, w które wyposażyli cię twoi rodzice. Możesz połknąć magiczną pigułkę albo wetrzeć cudowny krem, który ma zdziałać cuda. I tak twoje piersi zmienią rozmiar tylko w sytuacji, gdy zyskasz lub stracisz na wadze.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Porady ginekologiczne

Mamy dla Was kilka porad ginekologicznych. Na najczęściej zadawane przez was pytania dotyczące dojrzewania odpowiada lekarz ginekolog, dr Agnieszka Zawadzka.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak dbać o higienę intymną?

Dbasz o higienę, ale mimo to miewasz problemy natury intymnej? Nie wpadaj w panikę. Ten problem dotyczy większości kobiet. Kliknij i dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę intymną.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Rozwój piersi

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się o zmianach, jakie zachodzą w Twoim ciele podczas dojrzewania. Dowiedz się więcej o rozwoju piersi u dziewczyn.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Trwałe usuwanie włosów z twarzy

Czemu nie, ale trwałe usunięcie włosów z twarzy jest stosunkowo drogie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny