Guzki w piersiach

Guzki w piersiach

Dowiedz się więcej o guzkach w piersiach i co musisz zrobić, gdy wyczujesz je u siebie.

Piersi z guzkami? Co? Wystraszyłaś się? Niepotrzebnie. Guzki w piersiach są dosyć powszechne. Większość guzków (około 90%) jest łagodna (niezłośliwa). Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o guzkach w piersiach.


Co powoduje powstawanie guzków?


Guzki mogą powstawać z wielu rożnych przyczyn. Na przykład:

  • Piersi ze zmianami włóknisto-torbielowatymi (nienowotworowego pochodzenia): piersi o guzkowatej strukturze i zwiększonej tkliwości
  • Włókniakogruczolaki: małe guzki występujące zwłaszcza u młodych kobiet w wieku 20+
  • Cysty (guzki wypełnione płynem)
  • Urazy zewnętrzne (np. w wyniku wypadku)

Poznaj swoje piersi


Każda dziewczyna powinna znać swoje piersi. Zbadaj ich wygląd i strukturę. Zauważysz, że inaczej reagują na dotyk w różnych fazach cyklu. To za sprawą gruczołów mlekowych, które stają się aktywne w okresie przed rozpoczęciem miesiączki.


Bądź świadoma, jakich zmian szukać


Jeśli wyczujesz jakiekolwiek zmiany w wyglądzie lub strukturze piersi (nawet jeśli nie jest to guzek), powiedz o tym mamie i wybierzcie się do lekarza. Nie martw się, większość guzków nie jest złośliwa, ale konsultacja u specjalisty jest niezbędna.


Jeśli twoje piersi mają guzkowatą strukturę, możesz pomyśleć sobie: „Moje piersi są całe guzkowate, nie ma sensu ich badać”. BŁĄD! Jeśli badasz swoje piersi co miesiąc po skończonej miesiączce, znasz już ich twardsze i bardziej guzkowate obszary. Wybierz się do lekarza, jak tylko wyczujesz jakiekolwiek nowe guzki.


Leczenie guzków w piersiach


Większość łagodnych guzków w piersiach nie jest bolesna i nie wymaga żadnego leczenia. Ale jak najszybsza wizyta u lekarza jest konieczna ilekroć wyczujesz u siebie guzek. Niech lekarz też go zbada. Jeśli guzki powodują tkliwość, pomóc może dobrze dobrany stanik. Możesz też spróbować niesterydowych leków przeciwzapalnych typu ibuprofen. Jest też lek na receptę, który będziesz mogła stosować na ból, jeśli inne metody zawiodą. Na pewno jednak musisz porozmawiać z mamą lub z tatą, zanim zaczniesz brać jakiekolwiek leki. Czasem guzek może wywołać chroniczny ból. W takich przypadkach usuwa się go chirurgicznie.


Jak uniknąć bolesnych piersi?


Ból może być całkiem normalnym, nieodłącznym elementem rozwoju piersi. Mógł się nasilić, jeśli piersi w ostatnim czasie mocno urosły. Może tu pomóc dobór dobrze dopasowanego stanika. Pozwól dobrze dopasować sobie rozmiar (np. u profesjonalnej brafitterki).


Niektórzy lekarze polecają zredukowanie kofeiny i tłuszczów nasyconych w diecie, ale nie ma dowodów, że to zadziała. Jeśli twoje piersi są bardzo bolesne a ty pijesz dużo kawy, herbaty lub napojów gazowanych, odstaw je na kilka tygodni i sprawdź, czy to zadziała.
Czy kiedykolwiek wyczułaś u siebie guzek? Co z tym zrobiłaś?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Rodzaje tamponów i ich rozmiary

Są różne rozmiary i rodzaje tamponów. Nie są one produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rodzaj tamponów w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Zdrowa dieta dla nastolatek

Zdrowa dieta dla nastolatek, dzięki której poczujesz się świetnie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zdrowo się odżywiać?

Odlotowe fakty, dzięki którym dieta dla nastolatków stanie się ciekawą zabawą.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Domowy peeling do ust

Złuszczanie naskórka jest najlepszym sposobem na supergładki uśmiech. Na szczęście peeling do ust można zrobić w bardzo prosty sposób.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Cztery proste sposoby, jak podrasować dres

Niech Cię nie zwiedzie jego swobodny i nieformalny charakter - dres może być superelegancki, gdy zestawimy go z odpowiednimi dodatkami.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny