Zmiany w okresie dojrzewania

Zmiany w okresie dojrzewania

Cała prawda o zmianach, przez które przechodzisz, dojrzewając.

Dojrzewanie jest normalne i dotyczy każdego. Możesz czekać na nie z niecierpliwością lub z niechęcią, a czasem towarzyszą Ci obie te emocje. Czeka cię wiele zmian, ale nadal będziesz SOBĄ - tylko trochę inną. Pomyśl o tym jak o niezwykłej, życiowej przygodzie, bo taki właśnie jest okres dojrzewania.


Czytaj dalej, jeśli interesują cię naukowe wytłumaczenia zmian zachodzących w okresie dojrzewania.


Czym jest dojrzewanie?
W swoim życiu przeszłaś już wiele zmian: od narodzin poprzez wczesne dzieciństwo. Zanim staniesz się dorosła, czeka Cię jeszcze bardzo wiele kolejnych zmian. Okres dojrzewania oznacza, że Twoje ciało zaczyna dorastać w sensie biologicznym.


Największą zmianą, przez jaką przechodzą dziewczyny jest pojawienie się kobiecych atrybutów, takich jak piersi czy włosy łonowe. Gdy proces dojrzewania zakończy się, dziewczyna staje się fizycznie gotowa do urodzenia dziecka.


Hormony!
Ogólnie rzecz biorąc, w dojrzewaniu chodzi głównie o hormony. Są to związki chemiczne pełniące w organizmie różne funkcje. Z wiekiem mózg, wraz z przysadką mózgową, zaczynają wytwarzać specjalne hormony, niezbędne, by dziewczyna lub kobieta mogła urodzić dziecko. Hormony te wysyłane są do jajników i tam pobudzają je do produkcji estrogenu.


Hormony powodują wiele fizycznych i emocjonalnych zmian zachodzących w okresie dojrzewania. Hormon wzrostu jest odpowiedzialny za nasz wzrost i rozwój fizyczny, a także za wydłużanie się kości (nóg i rąk) oraz ogólny przyrost masy ciała i organów wewnętrznych (serca, płuc, macicy, itp.).


Jeśli więc czujesz się dziwnie w okresie dojrzewania, potraktuj to jako całkowicie naturalny i normalny proces, przez który musi przejść każda dziewczyna i każdy chłopak. W końcu nie jesteś z tym sama, prawda?


A Ty? Czekasz na to z niecierpliwością czy z niechęcią?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Trudny czas dorastania

Bycie nastolatką nie jest łatwe, ale możliwe do przejścia bez większych dramatów. Zobacz zasady, którymi kierowała się Littlemooonster96 w trakcie dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Dojrzewanie chłopców: 7 rzeczy, które powinnaś wiedzieć

Dowiedz się prawdy o męskim dojrzewaniu zapoznając się z tą krótką listą często zadawanych pytań.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Dojrzewanie u chłopców

Nasz przewodnik po męskim okresie dojrzewania pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje z Twoimi kolegami

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Jakie dziewczyny lubią chłopcy

Czy zastanawiasz się czasami jakie kobiety najbardziej lubią faceci? Czy chłopaki mają swój konkretny typ? Kliknij i poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny