Zmiany w okresie dojrzewania

Zmiany w okresie dojrzewania

Cała prawda o zmianach, przez które przechodzisz, dojrzewając.


Dojrzewanie jest normalne i dotyczy każdego. Możesz czekać na nie z niecierpliwością lub z niechęcią, a czasem towarzyszą Ci obie te emocje. Czeka cię wiele zmian, ale nadal będziesz SOBĄ - tylko trochę inną. Pomyśl o tym jak o niezwykłej, życiowej przygodzie, bo taki właśnie jest okres dojrzewania.


Czytaj dalej, jeśli interesują cię naukowe wytłumaczenia zmian zachodzących w okresie dojrzewania.


Czym jest dojrzewanie?

W swoim życiu przeszłaś już wiele zmian: od narodzin poprzez wczesne dzieciństwo. Zanim staniesz się dorosła, czeka Cię jeszcze bardzo wiele kolejnych zmian. Okres dojrzewania oznacza, że Twoje ciało zaczyna dorastać w sensie biologicznym.

Największą zmianą, przez jaką przechodzą dziewczyny jest pojawienie się kobiecych atrybutów, takich jak piersi czy włosy łonowe. Gdy proces dojrzewania zakończy się, dziewczyna staje się fizycznie gotowa do urodzenia dziecka.

Hormony!

Ogólnie rzecz biorąc, w dojrzewaniu chodzi głównie o hormony. Są to związki chemiczne pełniące w organizmie różne funkcje. Z wiekiem mózg, wraz z przysadką mózgową, zaczynają wytwarzać specjalne hormony, niezbędne, by dziewczyna lub kobieta mogła urodzić dziecko. Hormony te wysyłane są do jajników i tam pobudzają je do produkcji estrogenu.

Hormony powodują wiele fizycznych i emocjonalnych zmian zachodzących w okresie dojrzewania. Hormon wzrostu jest odpowiedzialny za nasz wzrost i rozwój fizyczny, a także za wydłużanie się kości (nóg i rąk) oraz ogólny przyrost masy ciała i organów wewnętrznych (serca, płuc, macicy, itp.).


Jeśli więc czujesz się dziwnie w okresie dojrzewania, potraktuj to jako całkowicie naturalny i normalny proces, przez który musi przejść każda dziewczyna i każdy chłopak. W końcu nie jesteś z tym sama, prawda?


A Ty? Czekasz na to z niecierpliwością czy z niechęcią?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Trudny czas dojrzewania

Bycie nastolatką nie jest łatwe, ale możliwe do przejścia bez większych dramatów. Zobacz zasady, którymi kierowała się Littlemooonster96 w czasie dojrzewania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny