Dojrzewanie u chłopców

Dojrzewanie u chłopców

Nasz przewodnik po męskim okresie dojrzewania pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje z Twoimi kolegami


Dojrzewanie nie dotyczy tylko dziewczyn. Chłopcy także przechodzą wiele zmian podczas okresu dojrzewania, zwykle w wieku między 10 a 17 rokiem życia. Oto niektóre rzeczy, które spotykają chłopców w okresie dojrzewania.

Wzrost

U chłopca może wystąpić skok wzrostowy 5-13 cm w ciągu roku. Jeśli teraz przewyższasz wzrostem kolegów w Twojej klasie, to niedługo zapewne Cię dogonią. Dziewczęta robią się wyższe w wieku około 10 lat, chłopcy zaczynają w wieku około 12 lat i potem dłużej rosną.

Kształt ciała

W miarę jak chłopak rośnie, zmienia się także kształt jego ciała. Barki robią się szersze, dając mu więcej siły fizycznej. Zwiększają się jego mięśnie. Nawet jego twarz się zmienia – nos i szczęka robią się bardziej wydatne, a czoło staje się wyższe.

Głos

Czy zauważyłaś kiedyś jak chłopak, który pięknie śpiewał wysokim tonem nagle zaczyna skrzeczeć jak żaba? To dlatego, że jego głos nabiera głębi w miarę jak rośnie jego krtań. Czasami mięśnie krtani powodują załamanie głosu, co jest całkowicie normalne. Głos męski może zmienić się bardzo gwałtownie lub przez pewien okres w czasie dojrzewania.

Włosy, włosy & wszędzie włosy

Podobnie jak dziewczęta, chłopcy robią się trochę bardziej owłosieni podczas dojrzewania – w okolicach genitaliów i pod pachami, a także na rękach, nogach, klatce piersiowej, brzuchu, a czasem nawet na ramionach i plecach. Zarost na twarzy pojawia się później, najpierw na górnej wardze, potem na policzkach i brodzie.


Na początku włosy na ciele i twarzy będą delikatne, ale z czasem zrobią się coraz twardsze. Szorstka struktura sprawia, że włosy na ciele i twarzy są bardziej zauważalne u mężczyzn niż u kobiet, a także bardziej widoczne u mężczyzn o ciemniejszych włosach. (Nawiasem mówiąc, stopień owłosienia nie ma nic wspólnego z męskością, a zarośnięci faceci nie są „bardziej męscy” niż ci, którzy nie mają zbyt dużo włosów na ciele).

Klatka piersiowa

Młody chłopak może mieć niewielki obrzęk na klatce piersiowej wokół brodawek sutkowych, a cała klatka może być wrażliwa na dotyk. Nie martw się – nie rosną mu piersi. Po prostu jego hormony pracują aż za bardzo. Ta faza zwykle trwa krócej niż rok.

Trądzik

W okresie dojrzewania, męskie gruczoły hormonalne stają się bardzo aktywne. Niektóre gruczoły powodują wydzielanie zwiększonej ilości tłuszczu do włosów i skóry, podczas gdy inne zwiększają ilość potu. U wielu chłopców rozwija się trądzik. Tak jak w przypadku dziewcząt, chłopcy zwykle muszą zacząć dużo częściej myć twarz i włosy i zacząć używać dezodorantu.

Czy zauważyłaś, że ostatnio chłopcy w Twojej klasie się zmieniają?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Rozmiary i kształty piersi

O tym, jak ma się rozmiar i kształt twoich piersi do piersi innych dziewczyn.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zapewnić sobie paliwo na cały dzień

Odstaw słone chipsy ziemniaczane. Mamy dla Ciebie osiem prostych przekąsek - są syte i dobre dla Ciebie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Skąd się biorą pryszcze?

Dowiedz się podstawowych informacji o trądziku i o tym, dlaczego cera podczas miesiączki robi się brzydsza.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Pewność siebie

Niech ten cytat będzie Twoim mottem na dziś!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jedzenie z aparatem ortodontycznym

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, by Twój aparat zadziałał szybciej i byś mogła pożegnać się z nim tak szybko, jak to możliwe.

Dowiedz się wiecej

Oral-B