Dojrzewanie u chłopców

Dojrzewanie u chłopców

Nasz przewodnik po męskim okresie dojrzewania pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje z Twoimi kolegami


Dojrzewanie nie dotyczy tylko dziewczyn. Chłopcy także przechodzą wiele zmian podczas okresu dojrzewania, zwykle w wieku między 10 a 17 rokiem życia. Oto niektóre rzeczy, które spotykają chłopców w okresie dojrzewania.

Wzrost

U chłopca może wystąpić skok wzrostowy 5-13 cm w ciągu roku. Jeśli teraz przewyższasz wzrostem kolegów w Twojej klasie, to niedługo zapewne Cię dogonią. Dziewczęta robią się wyższe w wieku około 10 lat, chłopcy zaczynają w wieku około 12 lat i potem dłużej rosną.

Kształt ciała

W miarę jak chłopak rośnie, zmienia się także kształt jego ciała. Barki robią się szersze, dając mu więcej siły fizycznej. Zwiększają się jego mięśnie. Nawet jego twarz się zmienia – nos i szczęka robią się bardziej wydatne, a czoło staje się wyższe.

Głos

Czy zauważyłaś kiedyś jak chłopak, który pięknie śpiewał wysokim tonem nagle zaczyna skrzeczeć jak żaba? To dlatego, że jego głos nabiera głębi w miarę jak rośnie jego krtań. Czasami mięśnie krtani powodują załamanie głosu, co jest całkowicie normalne. Głos męski może zmienić się bardzo gwałtownie lub przez pewien okres w czasie dojrzewania.

Włosy, włosy & wszędzie włosy

Podobnie jak dziewczęta, chłopcy robią się trochę bardziej owłosieni podczas dojrzewania – w okolicach genitaliów i pod pachami, a także na rękach, nogach, klatce piersiowej, brzuchu, a czasem nawet na ramionach i plecach. Zarost na twarzy pojawia się później, najpierw na górnej wardze, potem na policzkach i brodzie.


Na początku włosy na ciele i twarzy będą delikatne, ale z czasem zrobią się coraz twardsze. Szorstka struktura sprawia, że włosy na ciele i twarzy są bardziej zauważalne u mężczyzn niż u kobiet, a także bardziej widoczne u mężczyzn o ciemniejszych włosach. (Nawiasem mówiąc, stopień owłosienia nie ma nic wspólnego z męskością, a zarośnięci faceci nie są „bardziej męscy” niż ci, którzy nie mają zbyt dużo włosów na ciele).

Klatka piersiowa

Młody chłopak może mieć niewielki obrzęk na klatce piersiowej wokół brodawek sutkowych, a cała klatka może być wrażliwa na dotyk. Nie martw się – nie rosną mu piersi. Po prostu jego hormony pracują aż za bardzo. Ta faza zwykle trwa krócej niż rok.

Trądzik

W okresie dojrzewania, męskie gruczoły hormonalne stają się bardzo aktywne. Niektóre gruczoły powodują wydzielanie zwiększonej ilości tłuszczu do włosów i skóry, podczas gdy inne zwiększają ilość potu. U wielu chłopców rozwija się trądzik. Tak jak w przypadku dziewcząt, chłopcy zwykle muszą zacząć dużo częściej myć twarz i włosy i zacząć używać dezodorantu.

Czy zauważyłaś, że ostatnio chłopcy w Twojej klasie się zmieniają?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Porady ginekologiczne

Mamy dla Was kilka porad ginekologicznych. Na najczęściej zadawane przez was pytania dotyczące dojrzewania odpowiada lekarz ginekolog, dr Agnieszka Zawadzka.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak dbać o higienę intymną?

Dbasz o higienę, ale mimo to miewasz problemy natury intymnej? Nie wpadaj w panikę. Ten problem dotyczy większości kobiet. Kliknij i dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę intymną.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Rozwój piersi

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się o zmianach, jakie zachodzą w Twoim ciele podczas dojrzewania. Dowiedz się więcej o rozwoju piersi u dziewczyn.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak przedstawić swojego chłopaka rodzicom?

Czy jesteś gotowa na to, żeby przedstawić swojego chłopaka rodzicom? Dowiedz się jak możesz zaplanować takie spotkanie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Trwałe usuwanie włosów z twarzy

Czemu nie, ale trwałe usunięcie włosów z twarzy jest stosunkowo drogie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny