Dojrzewanie u chłopców

Dojrzewanie u chłopców

Nasz przewodnik po męskim okresie dojrzewania pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje z Twoimi kolegami

Dojrzewanie nie dotyczy tylko dziewczyn. Chłopcy także przechodzą wiele zmian podczas okresu dojrzewania, zwykle w wieku między 10 a 17 rokiem życia. Oto niektóre rzeczy, które spotykają chłopców w okresie dojrzewania.


Wzrost


U chłopca może wystąpić skok wzrostowy 5-13 cm w ciągu roku. Jeśli teraz przewyższasz wzrostem kolegów w Twojej klasie, to niedługo zapewne Cię dogonią. Dziewczęta robią się wyższe w wieku około 10 lat, chłopcy zaczynają w wieku około 12 lat i potem dłużej rosną.


Kształt ciała


W miarę jak chłopak rośnie, zmienia się także kształt jego ciała. Barki robią się szersze, dając mu więcej siły fizycznej. Zwiększają się jego mięśnie. Nawet jego twarz się zmienia – nos i szczęka robią się bardziej wydatne, a czoło staje się wyższe.


Głos


Czy zauważyłaś kiedyś jak chłopak, który pięknie śpiewał wysokim tonem nagle zaczyna skrzeczeć jak żaba? To dlatego, że jego głos nabiera głębi w miarę jak rośnie jego krtań. Czasami mięśnie krtani powodują załamanie głosu, co jest całkowicie normalne. Głos męski może zmienić się bardzo gwałtownie lub przez pewien okres w czasie dojrzewania.


Włosy, włosy & wszędzie włosy


Podobnie jak dziewczęta, chłopcy robią się trochę bardziej owłosieni podczas dojrzewania – w okolicach genitaliów i pod pachami, a także na rękach, nogach, klatce piersiowej, brzuchu, a czasem nawet na ramionach i plecach. Zarost na twarzy pojawia się później, najpierw na górnej wardze, potem na policzkach i brodzie.


Na początku włosy na ciele i twarzy będą delikatne, ale z czasem zrobią się coraz twardsze. Szorstka struktura sprawia, że włosy na ciele i twarzy są bardziej zauważalne u mężczyzn niż u kobiet, a także bardziej widoczne u mężczyzn o ciemniejszych włosach. (Nawiasem mówiąc, stopień owłosienia nie ma nic wspólnego z męskością, a zarośnięci faceci nie są „bardziej męscy” niż ci, którzy nie mają zbyt dużo włosów na ciele).


Klatka piersiowa


Młody chłopak może mieć niewielki obrzęk na klatce piersiowej wokół brodawek sutkowych, a cała klatka może być wrażliwa na dotyk. Nie martw się – nie rosną mu piersi. Po prostu jego hormony pracują aż za bardzo. Ta faza zwykle trwa krócej niż rok.


Trądzik &


W okresie dojrzewania, męskie gruczoły hormonalne stają się bardzo aktywne. Niektóre gruczoły powodują wydzielanie zwiększonej ilości tłuszczu do włosów i skóry, podczas gdy inne zwiększają ilość potu. U wielu chłopców rozwija się trądzik. Tak jak w przypadku dziewcząt, chłopcy zwykle muszą zacząć dużo częściej myć twarz i włosy i zacząć używać dezodorantu.


Czy zauważyłaś, że ostatnio chłopcy w Twojej klasie się zmieniają?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Jak dbać o higienę intymną?

Dbasz o higienę, ale mimo to miewasz problemy natury intymnej? Nie wpadaj w panikę. Ten problem dotyczy większości kobiet. Kliknij i dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę intymną.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Zdrowa dieta dla nastolatek

Zdrowa dieta dla nastolatek, dzięki której poczujesz się świetnie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Okres dojrzewania u dziewczyn

Okres dojrzewania to czas, w którym ciało każdej nastolatki się zmienia. Dowiedz się jakie są pierwsze oznaki okresu dojrzewania u dziewcząt.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl

Czy nadszedł czas na rozstanie z przyjaciółką?

Między Tobą a Twoją najlepszą przyjaciółką nie jest już tak jak kiedyś. Czy powinnaś to skończyć? Dowiedz się.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak dostać się do szkoły aktorskiej?

Marzysz aby zostać sławną aktorką? Z nami może Ci się udać. Pierwszy krok to szkoła aktorska. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się gdzie najlepiej studiować.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl