Przedwczesne i opóźnione dojrzewanie

Przedwczesne i opóźnione dojrzewanie

Dowiedz się, czy już wyszłaś z okresu dojrzewania, wciąż dojrzewasz, czy też jeszcze ten okres się u Ciebie nie zaczął.


Każda dziewczyna rośnie i wchodzi w okres dojrzewania w innym tempie. Jakie są prawdziwe oznaki przedwczesnego dojrzewanie, a jakie opóźnionego dojrzewania? Sprawdź, które z nich brzmią dla Ciebie znajomo!


Oznaki przedwczesnego dojrzewania to na przykład...

Dostałaś okres znacznie wcześniej niż Twoje przyjaciółki, już nosisz biustonosz, od jakiegoś czasu golisz nogi i używasz dezodorantu. Zaczęłaś dojrzewać trochę wcześniej niż inne dziewczyny w Twoim wieku i jest to zupełnie normalne. Rozwój każdej dziewczyny przebiega inaczej, zatem nie ma powodów do zmartwienia przedwczesnym dojrzewaniem.


Możesz wciąż przechodzić okres dojrzewania, jeśli ...

Już dostałaś swój pierwszy okres, ostatnio kupiłaś sobie swój pierwszy biustonosz, chciałabyś, żeby rodzice pozwolili Ci zacząć depilować nogi, a w czasie zajęć WF-u używasz dezodorantu. Wydaje się, że jesteś obecnie w trakcie dojrzewania. Być może zauważyłaś już kilka oznak dojrzewania swojego ciała, lecz prawdopodobnie ten proces jeszcze się u Ciebie nie zakończył. To całkowicie normalne, że Twoje piersi lub włosy na ciele pojawią się, zanim będziesz miała pierwszą miesiączkę. Spokojnie, wciąż przechodzisz okres dojrzewania!


Oznaki opóźnionego dojrzewania to...

Jeszcze nie dostałaś okresu lub też byłaś ostatnią z dziewczyn w swojej grupie, która go dostała. Jeszcze nie musisz nosić biustonosza, Twoje włosy na ciele wyglądają jak meszek i nawet nie musisz używać dezodorantu. Wygląda na to, że twoje dojrzewanie może być opóźnione. Niektóre dziewczęta po prostu rozwijają się trochę później niż ich rówieśniczki. Nie ma w tym nic złego! Jednak jeśli masz już 15 lat i jeszcze nie dostałaś pierwszej miesiączki, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, aby wykluczyć medyczne przyczyny opóźnionego dojrzewania. Jeśli lekarz stwierdzi, że jesteś zdrowa... bądź cierpliwa. Wszystko w swoim czasie, naprawdę.


Który opis najbardziej do Ciebie pasuje?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Trudny czas dojrzewania

Bycie nastolatką nie jest łatwe, ale możliwe do przejścia bez większych dramatów. Zobacz zasady, którymi kierowała się Littlemooonster96 w czasie dojrzewania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Porady ginekologiczne

Mamy dla Was kilka porad ginekologicznych. Na najczęściej zadawane przez was pytania dotyczące dojrzewania odpowiada lekarz ginekolog, dr Agnieszka Zawadzka.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak dbać o higienę intymną?

Dbasz o higienę, ale mimo to miewasz problemy natury intymnej? Nie wpadaj w panikę. Ten problem dotyczy większości kobiet. Kliknij i dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę intymną.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Dlaczego najpierw przyjaźń, a później chodzenie?

Dowiedz się, dlaczego warto się zaprzyjaźnić z chłopakiem, w którym się kochasz.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny