Czy dojrzewasz później niż koleżanki?

Czy dojrzewasz później niż koleżanki?

Dowiedz się, czy już wyszłaś z okresu dojrzewania, wciąż dojrzewasz, czy też jeszcze ten okres się u Ciebie nie zaczął.

Każda dziewczyna rośnie i wchodzi w okres dojrzewania w innym tempie. Jakie są prawdziwe oznaki zmian w Twoim organizmie? Sprawdź, które z nich brzmią dla Ciebie znajomo!


Dojrzewasz wcześniej niż inne dziewczyny, jeśli...


Dostałaś okres znacznie wcześniej niż Twoje przyjaciółki, już nosisz biustonosz, od jakiegoś czasu golisz nogi i używasz dezodorantu. Zaczęłaś dojrzewać trochę wcześniej niż inne dziewczyny w Twoim wieku i jest to zupełnie normalne. Rozwój każdej dziewczyny przebiega inaczej, zatem nie ma powodów do zmartwienia.Możesz wciąż przechodzić okres dojrzewania, jeśli ...


Już dostałaś swój pierwszy okres, ostatnio kupiłaś sobie swój pierwszy biustonosz, chciałabyś, żeby rodzice pozwolili Ci zacząć depilować nogi, a w czasie zajęć WF-u używasz dezodorantu. Wydaje się, że jesteś obecnie w trakcie dojrzewania. Być może zauważyłaś już kilka oznak dojrzewania swojego ciała, lecz prawdopodobnie ten proces jeszcze się u Ciebie nie zakończył. To całkowicie normalne, że Twoje piersi lub włosy na ciele pojawią się, zanim będziesz miała pierwszą miesiączkę. Spokojnie, wciąż przechodzisz okres dojrzewania!Dojrzewasz później niż inne dziewczyny, jeśli...


Jeszcze nie dostałaś okresu lub też byłaś ostatnią z dziewczyn w swojej grupie, która go dostała. Jeszcze nie musisz nosić biustonosza, Twoje włosy na ciele wyglądają jak meszek i nawet nie musisz używać dezodorantu. Wygląda na to, że naprawdę dojrzewasz później niż inne dziewczyny. Niektóre dziewczęta po prostu rozwijają się trochę później niż ich rówieśniczki. Nie ma w tym nic złego! Jednak jeśli masz już 15 lat i jeszcze nie dostałaś pierwszej miesiączki, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, aby wykluczyć przyczyny medyczne. Jeśli lekarz stwierdzi, że jesteś zdrowa... bądź cierpliwa. Wszystko w swoim czasie, naprawdę.


Który opis najbardziej do Ciebie pasuje?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Trudny czas dorastania

Bycie nastolatką nie jest łatwe, ale możliwe do przejścia bez większych dramatów. Zobacz zasady, którymi kierowała się Littlemooonster96 w trakcie dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Dojrzewanie u chłopców

Nasz przewodnik po męskim okresie dojrzewania pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje z Twoimi kolegami

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy iść do ginekologa?

Oto kilka oznak, że nadszedł czas na wizytę u lekarza.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak rozmawiać z tatą o miesiączce

Jak rozmawiać z tatą o miesiączce i nie spłonąć ze wstydu.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak pocieszyć przyjaciółkę

Twoja przyjaciółka ma kłopoty. Oto co możesz zrobić, a czego nie powinnaś robić, żeby jej pomóc.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny