ABC comiesięcznej kontroli piersi

ABC comiesięcznej kontroli piersi

Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak dbać o piersi, a także jak robić comiesięczne samobadanie.

Hura! Właśnie weszłaś w okres dojrzewania i rosną Ci piersi. Teraz musisz nauczyć się o nie dbać! Naucz się, jak robić comiesięczne samobadanie piersi.


Jak robić comiesięczne samobadanie piersi


Samobadanie piersi może na początku powodować dziwne lub nieprzyjemne odczucia, ale przecież powinnaś poznać swoje piersi. Bo jeśli kiedykolwiek coś Cię zaniepokoi, od razu to zauważysz! Dojrzewanie to doskonały moment, aby zacząć je badać.

  • Niech stanie się to rutynową czynnością.
    Badaj piersi raz w miesiącu, w tym samym dniu każdego miesiąca. Tkanka piersi może zmieniać się w czasie cyklu miesiączkowego, dlatego najlepiej wykonywać samobadanie zaraz po zakończeniu okresu.
  • Badaj się sama.
    Stań przed lustrem i sprawdź, czy na skórze piersi nie ma żadnych wklęsłości albo jakichkolwiek innych zmian. Przyjrzyj się, jak wyglądają brodawki. Zmień położenie ramion, unieś je nad głowę, rozłóż na boki, połóż dłonie na biodrach. Zwróć uwagę, jak Twoje piersi wyglądają za każdym razem, gdy zmieniasz pozycję.
  • Zbadaj swoje piersi.
    Jeśli robisz to na łóżku, połóż się płasko na plecach. Jeśli zaczynasz od prawej piersi, unieś prawe ramię do góry i połóż prawą rękę pod głową. Przesuń palcami ,ruchem spiralnym, od zewnętrznej strony piersi w kierunku brodawki. Stosuj różne rodzaje nacisku: lekki, średni i silny. Używaj trzech środkowych palców, nie tylko opuszków. Sprawdź też, czy nie ma guzków w okolicy pach. Następnie przejdź do lewej piersi, opuszczając prawe ramię i kładąc lewą rękę za głową. Jeśli masz duże piersi, połóż się także na każdym boku, aby dokładnie je zbadać.

Kiedy zgłosić się do lekarza


Twoje piersi mogą sprawiać wrażenie grudkowatych lub nierównych, co jest zupełnie normalne. Jeśli jedna pierś jest w dotyku inna niż druga lub jeśli nie jesteś pewna, czy Twoje piersi są takie jak zawsze, idź do lekarza, który będzie w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania. Nie wstydź się! Lekarze mają na co dzień do czynienia z mnóstwem ludzi, którzy myślą, że zadają im najbardziej wstydliwe pytania. Dlatego możesz być pewna, że Twój lekarz usłyszał już je wszystkie! Więc śmiało pytaj o wszystko, co Cię niepokoi – potem poczujesz się dużo lepiej!


Ważne jest, aby brać odpowiedzialność za swoje własne ciało. Wykonuj samobadanie piersi raz w miesiącu. Poznanie własnego ciała pomoże Ci także je polubić. Pomyśl o tym, jak o comiesięcznym zastrzyku pewności siebie. Lepiej się poczujesz i przy okazji wyłapiesz wszystko, co mogłoby zmartwić Ciebie lub Twojego lekarza!


Czy wyrobiłaś już w sobie nawyk comiesięcznego badania piersi?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.
  • Pokaż komentarze

badamy się

08.04.2018

Warto badać co miesiąc piersi. Kumpela bada brasterem i wykrył u niej guzka. To była zmiana właściwie z miesiąca na miesiąc wyczuwalna, dość szybko rosło. Dzięki temu, że szybko wykryte, szybko zrobione usg i potem dalsze badania. Koniec końców nie wiem jak to wyszło, dawno się z nią nie widziałam, ale mówi, że gdyby nie braster to pod palcami nie była w stanie wyczuć tej zmiany, nawet jak lekarz położył jej palec dokładnie w miejscu gdzie ona się znajduje.

Jak polubić swoje ciało

Niech ten cytat będzie Twoim mottem na dziś!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Prawdziwi przyjaciele

Niech ten cytat będzie Twoim mottem na dziś!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny