Pierwsze badanie ginekologiczne

Pierwsze badanie ginekologiczne

Dowiedz się, na czym polega pierwsza wizyta u ginekologa oraz twoje pierwsze badanie ginekologiczne.

Wiele dziewczyn obawia się badania ginekologicznego. Zapewniamy, że po wizycie możesz być naprawdę zadowolona, że się na nią zdecydowałaś. To może być w końcu okazja do zadania wszystkich pytań związanych ze zmianami, jakie przechodzi twoje ciało w okresie dojrzewania. Będziesz też mogła sama wybrać lekarza, z którym porozmawiasz o swoich intymnych sprawach.


Tak naprawdę nie musisz się specjalnie przygotowywać na wizytę i badanie. Może jednak warto będzie zanotować daty twoich miesiączek, co ile dni występowały oraz datę tej ostatniej. Możesz też dla pewności zapisać sobie swoje pytania. Może zastanawiasz się, czy twoje piersi prawidłowo rosną, czy bóle, które ci towarzyszą, są normalne, czy twoja pierwsza miesiączka pojawiła się w odpowiednim czasie oraz jak działa twój cykl, gdy zażywasz pigułki. Tak naprawdę nie ma pytania, które lekarzowi mogłoby się wydać dziwne. „Nas nie da się niczym zaszokować”, mówi Melisa Holmes, lekarz i współautorka Girlology Hang-Ups, Hook-Ups, and Holding Out: Stuff You Need to Know About Your Body, Sex & Dating. (Dziewczyńskość: kłopoty, związki oraz jak to w ogóle znieść. Wszystko w temacie własnego ciała, seksu oraz randkowania)


Co się dzieje w trakcie badania ginekologicznego


“Bardzo lubię przeprowadzać pierwsze w życiu moich pacjentek badanie ginekologiczne. Mogę wtedy pokazać im, że to nic strasznego”, mówi pani doktor Holmes. “Zaczynam od pokazania wziernika, którego używam do badania młodych dziewczyn: jest wielkości tamponu o największym dostępnym rozmiarze”.


Podczas twojego pierwszego dopochwowego badania ginekologicznego będziesz leżała na plecach z pośladkami przysuniętymi do brzegu fotela ginekologicznego. Stopy będziesz musiała umieścić w dwóch metalowych uchwytach, tak aby twoje nogi były w rozkroku i pozostały zgięte. Będziesz ubrana w papierowy fartuch i dostaniesz coś do przykrycia intymnych części ciała. Badanie składa się z dwóch części:


Badanie pochwy i szyjki.
Lekarz włoży do twojej pochwy zamknięty wziernik - metalowe lub plastikowe narzędzie przypominające wyglądem szczypce. Następnie wziernik zostanie otwarty, aby ściany pochwy rozszerzyły się, a lekarz mógł zajrzeć do środka i upewnić się, że ściany pochwy, wydzielina oraz szyjka mają prawidłowy wygląd. Lekarz może niewielką szczoteczką pobrać z szyjki komórki do badania cytologicznego.


Badanie palpacyjne.
Po wyjęciu wziernika lekarz włoży do twojej pochwy jeden lub dwa palce w gumowej nawilżonej rękawiczce. Drugą ręką przyciśnie brzuch z zewnątrz. W ten sposób sprawdzi, czy twoje jajowody, macica i jajniki są prawidłowo umiejscowione oraz czy nie są one opuchnięte lub powiększone. Sprawdzi również, czy nie odczuwasz w tych miejscach bólu. Zapytaj przy okazji rejestrowania się na wizytę co powinnaś zrobić, jeśli w wyznaczonym terminie będziesz miała miesiączkę. Niektórzy lekarze proszą o przełożenie wizyty, jeśli miesiączka jest obfita. Krew miesiączkowa może zafałszować wyniki cytologii.


3 sposoby odstresowania się w czasie badania ginekologicznego


Badanie dopochwowe może być mało komfortowe, ale nie powinno boleć. Najważniejsze to zrelaksować się. Dr. Holmes proponuje trzy sposoby na tremę w czasie badania:

  • Zacznij głęboko i powoli oddychać.
  • Rozluźnij nogi i rozszerz je tak mocno, jak potrafisz.
  • Nie ściskaj pośladków. „Ściśnięte pośladki powodują zacisk wokół wziernika”, mówi pani doktor.

Zachowanie tajemnicy i szczera rozmowa


Pamiętaj, że wszystkie sprawy dotyczące twojego ciała, seksu oraz inne prywatne zagadnienia, które omawiasz ze swoim ginekologiem są całkowicie poufne. Jeśli podczas wizyty towarzyszy ci mama, lekarz prawdopodobnie poprosi ją, by w czasie omawiania takich tematów poczekała na korytarzu. Szczerość jest tutaj bardzo ważna, bo wiele rzeczy może mieć wpływ na ciebie jako kobietę oraz na twoje zdrowie w ogóle.


Czy bałaś się przed pierwszym badaniem ginekologicznym?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.
  • Pokaż komentarze

Wizyta u lekarze bez rodzica

madziunia9876 2016-04-28

Od ilu lat mogę iść sama do ginekologa?

Kobiece sutki

Wszystko o sutkach w czasie, gdy rosną piersi. Ciesz się, że są jedyne (w zasadzie dwa) w swoim rodzaju!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Czy dojrzewasz później niż koleżanki?

Dowiedz się, czy już wyszłaś z okresu dojrzewania, wciąż dojrzewasz, czy też jeszcze ten okres się u Ciebie nie zaczął.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak dobrze dobrać biustonosz?

Nieodpowiedni stanik to zły wybór. Oto dziesięć rzeczy, które powinnaś wiedzieć, zanim wybierzesz się na zakupy.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Czy warto iść na studia?

Wiele rzeczy może powstrzymywać Cię przed pójściem na studia. Nie daj się zniechęcić!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Rodzaje podpasek always

Zastanawiasz się, jakich podpasek powinnaś używać? Nie ma wątpliwości, że pełen komfort zapewnią Ci wkładki i podpaski Always. Kliknij i przeczytaj więcej.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny