Jak mam rozmawiać z moim ginekologiem?

Jak mam rozmawiać z moim ginekologiem?

Możesz wstydzić się powiedzieć to, co musisz powiedzieć lub zadać trudne pytanie. Oto wskazówki.

Twoja pierwsza wizyta u ginekologa może być początkiem wspaniałej relacji. On (lub ona) wie bardzo dużo i może być zaufanym źródłem informacji jeśli masz pytania i potrzebujesz dobrej, solidnej odpowiedzi. Ale rozmowa z lekarzem może również onieśmielać. Oto najczęstsze pytania i porady jak rozmawiać z ginekologiem.

O czym będziemy rozmawiać?

Twój lekarz będzie chciał Cię poznać. Przygotuj się na miłą, prostą rozmowę. Oto niektóre tematy, o których może będziecie rozmawiać: okres dojrzewania, miesiączka, rozwój piersi, zmiany w Twoim ciele, trądzik, jedzenie, Twoje ulubione zajęcia, ulubione przedmioty w szkole, uczucia, przyjaciele, rodzina, ile śpisz, jak często bierzesz prysznic i myjesz włosy, jak często się wypróżniasz, co lubisz robić, aby odpocząć, i inne rzeczy na Twój temat.


O co będzie pytał mój lekarz?

Oto kilka spraw na temat Twojego ciała i dojrzewania, o które może zapytać lekarz (albo Ty możesz zapytać jego!): Czy miałaś już pierwszy okres? Jeśli tak, to kiedy był ostatni? Czy jest regularny? Jakich produktów używasz, gdy masz okres? Jak bardzo jest obfity? Czy zauważyłaś jakieś zmiany w Twoim ciele? Czy czasami masz upławy na bieliźnie? Bardzo ważne jest dla Twojego zdrowia, abyś odpowiedziała szczerze na te pytania.


Czy mogę powiedzieć lekarzowi o naprawdę osobistych sprawach?

Prywatność jest ważną częścią relacji z ginekologiem, tak więc możesz otwarcie mówić o swoich problemach i pytaniach. Będziesz miała czas, aby porozmawiać z lekarzem przy swoich rodzicach, jak również sam na sam, bez rodziców.


Twój lekarz powinien jasno określić, czym podzieli się z Twoim rodzicem, a co zostanie tylko między Wami. Większość spraw, o których będziecie rozmawiali zostanie utrzymana w tajemnicy. Ale jeżeli Twój lekarz uzna, że możesz być narażona na zrobienie sobie lub komuś innemu krzywdy, albo jeśli ktoś może krzywdzić Ciebie, to będzie on musiał poinformować o tym Twoich rodziców lub opiekunów.

Co jeśli lekarz mi się nie spodoba?

Ginekolog jest specjalistą od kobiecego ciała i może pomóc Ci w burzliwym okresie wieku dojrzewania. Może rozmawiać z Tobą na temat spraw odnoszących się do rozwoju Twojego ciała, wagi, higieny osobistej, dbania o siebie i ogólnego stanu zdrowia. On (lub ona) może być dla Ciebie pomocą w znalezieniu odpowiedzi na wiele pytań, z którymi nie chcesz lub nie możesz wrócić się do rodziców. Z tych wszystkich powodów, ważne jest, aby mieć pełną zaufania i komfortową relację ze swoim ginekologiem. Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo ze swoim lekarzem, porozmawiaj o tym z rodzicami lub opiekunami. Dlaczego tak się czujesz, a co sprawiłoby, abyś czuła się bardziej komfortowo? Razem możecie zadecydować, co zrobić dalej, czy to wspólnie z lekarzem pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo czy też zmienić lekarza.
Czy byłaś już? Jeśli tak, to czy było to tak straszne jak myślałaś?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Rozmiary i kształty piersi

O tym, jak ma się rozmiar i kształt twoich piersi do piersi innych dziewczyn.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak rozmawiać z mamą o miesiączce

Jak przełamać lody i rozmawiać z mamą o miesiączce i dojrzewaniu.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny