MyDziewczyny

Jak rozmawiać z córką o seksie?

Rozmowy o związkach i seksie

0
Rozmowy o związkach i seksieRozmowy o związkach i seksie

Rozmowy o związkach i seksie

Jak rozmawiać z córką

W okresie dojrzewania hormony produkowane przez organizm sprawiają, że Twoja córka zaczyna doświadczać nowych uczuć i interesować się własną seksualnością.

Rozmowa z dzieckiem o seksie i związkach nie należy do łatwych. Trzeba odpowiedzieć na wiele pytań, dlatego warto się do niej przygotować. Musisz zapewnić córce moralne i emocjonalne wsparcie, żeby mogła wkroczyć w dorosłość.

Więc jak należy rozmawiać z córką o seksie?

Zapewnij kontekst
01

Zapewnij kontekst

Właściwy moment na pierwszą rozmowę to czas, w którym zaczniecie rozmawiać o dojrzewaniu. Omów z córką to, czego doświadczają zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, czyli szybki wzrost i pojawienie się włosów łonowych i pod pachami. Potem wyjaśnij różnice, jakie między nimi występują.

U chłopców:

U chłopców:

  • chłopcy mają jądra, które w okresie dojrzewania zaczynają produkować spermę,
  • dzięki temu, kiedy będą dorośli, będą mogli mieć dzieci.
U dziewcząt:

U dziewcząt:

  • dziewczęta mają jajniki, w których są komórki jajowe, oraz macicę, w której może rozwijać się dziecko,
  • jeśli komórka jajowa zostanie zapłodniona przez plemnik, osadzi się w błonie śluzowej macicy i rozwinie się z niej dziecko.

Wyjaśnij córce, że zmiany, jakie zachodzą u chłopców i dziewcząt, przygotowują ich organizmy do posiadania dzieci. Kiedy będą dorośli, zdecydują, czy chcą je mieć.

Wplataj temat w codzienne rozmowy
02

Wplataj temat w codzienne rozmowy

Poruszaj ten temat w odpowiednich momentach, na przykład kiedy usłyszycie o seksualności w programie telewizyjnym albo kiedy córka opowie Ci, co słyszała od innych dzieci. Dzięki temu zaczniecie rozmawiać otwarcie, a córka zrozumie, że może się do Ciebie zwracać z wszystkimi pytaniami.

Bądź szczera i otwarta
03

Bądź szczera i otwarta

Wiemy, że niełatwo jest rozmawiać z dzieckiem o seksie, ale bądź tak bezpośrednia, jak to możliwe. Nie zbaczaj z tematu ani go nie unikaj.

Używaj prawidłowego słownictwa, części ciała określaj ich nazwami anatomicznymi. Mów „pochwa”, a nie „tam na dole” i unikaj abstrakcyjnych koncepcji – nie opowiadaj córce o ptaszkach i pszczółkach.

Nie zmuszaj córki do rozmowy
04

Nie zmuszaj córki do rozmowy

Córka musi wiedzieć, że ma w Tobie oparcie. Jeśli będzie miała pytania dotyczące seksu i seksualności, zapewnij ją, że jej uczucia są normalne. Jednak jeśli nie będzie chciała poruszać tego tematu, nie zmuszaj jej – niektóre dziewczyny są bardziej skryte od innych.

Pamiętaj tylko, żeby przekazać jej, że jesteś gotowa na rozmowę, masz dla niej czas i odpowiesz na wszystkie pytania.

Jak radzić sobie z zakochaniem
05

Jak radzić sobie z zakochaniem

Hormony, które produkuje ciało w okresie dojrzewania sprawiają, że Twoja córka doświadcza nowych uczuć i zapewne niedługo się zakocha. Porozmawiaj z nią o tym, pamiętając, co w takiej rozmowie jest najważniejsze.

  • HonestyUczciwość: Poprawnie nazywaj fakty i uczucia.
  • KindnessŻyczliwość: Życzliwe podejście do ludzi.
  • RespectSzacunek: Każdy się liczy, każdy jest wartościowy.
  • EmpathyEmpatia: Należy szanować uczucia innych.
  • ConsentZgoda: Nie robisz niczego, na co nie masz ochoty.
  • AccountabilityOdpowiedzialność: Wszystko ma swoje konsekwencje.
Rozmowa o masturbacji
06

Rozmowa o masturbacji

Twoja córka może również zainteresować się intymnymi częściami ciała, szczególnie narządami płciowymi. To zdarza się również u młodszych dzieci, więc powinna wiedzieć, że w tej kwestii nie ma nic złego. Jednak musisz uświadomić córce, że masturbacja to sprawa osobista i nie wolno tego robić publicznie.

Wiedza daje kontrolę
07

Wiedza daje kontrolę

Możesz się obawiać, że jeśli zaczniesz rozmawiać z córką o seksie, zachęcisz ją do wcześniejszego eksperymentowania. Jednak szeroko zakrojone badania dowiodły, że dzieci, które rozumieją te kwestie i mogą otwarcie rozmawiać o seksie z rodzicami, rozpoczynają współżycie później i podejmują w tym zakresie przemyślane decyzje.

Kwestionowanie ról i płci
08

Kwestionowanie ról i płci

Kiedy córka zacznie dorastać, może zacząć kwestionować swoją płeć oraz to, co jej wypada, a czego nie wypada.

Wspieraj ją

Jeśli Twoja córka uważa, że nie pasuje do tradycyjnego rozumienia kobiecości, to wcale nie znaczy, że coś jest z nią nie w porządku. To normalny etap dojrzewania – dzieci badają i eksperymentują. Pomożesz jej, jeśli będziesz ją obserwować i akceptować, a w razie potrzeby wspierać, jeśli będzie tego potrzebowała.

Nie pozwól, żeby społeczeństwo ją ograniczało

Upewnij córkę, że płeć biologiczna nie determinuje tego, co jej wolno, a czego nie wolno. Pomóż jej zrozumieć, że może osiągnąć wszystko. Pokaż jej na przykład, że kobiety grają w piłkę nożną, że mogą być silne i odważne. Uważaj, żeby przypadkowo nie narzucić jej niechcianych stereotypów.

Płeć i tożsamość płciowa
09

Płeć i tożsamość płciowa

Zanim zaczniesz rozmawiać z córką o seksualności, upewnij się, że rozumiesz różnicę między „płcią” a „tożsamością płciową”.

Płeć biologiczna

Płeć biologiczna

Zależy od genitaliów, z jakimi się urodziliśmy oraz od naszych chromosomów. Ludzie z reguły rodzą się płci męskiej lub żeńskiej. W bardzo rzadkich przypadkach rodzi się dziecko, którego cechy płciowe (czyli genitalia i chromosomy) nie odpowiadają typowej definicji płci męskiej lub żeńskiej. Są to osoby interpłciowe.

Tożsamość płciowa

Tożsamość płciowa

Odpowiada za to, jak się czujemy i co myślimy o sobie w odniesieniu do własnej płci. Większość społeczeństw rozróżnia dwie płcie – męską i żeńską (odnosząc to do płci biologicznej) – ale niektórzy ludzie określają się inaczej, i to też jest w porządku.

Role płciowe

Role płciowe

Są skonstruowane społecznie i odnoszą się do cech i zachowań, które typowo uważa się za właściwe dla płci biologicznej. Na ich podstawie często tworzy się stereotypy dotyczące dziewcząt i chłopców, przez co mają oni wrażenie, że powinni zachowywać się w określony sposób.

Teraz wiesz już, jak rozmawiać z córką o seksie iMając tę wiedzę, jesteś już gotowa, żeby rozpocząć z nią rozmowęzacząć rozmawiać z córką o płci i tożsamości płciowej oraz o seksualności.

Powiązane artykuły

article
Jak rozmawiać z córką o seksie?
W okresie dojrzewania hormony produkowane przez organizm sprawiają, że Twoja córka zaczyna doświadczać nowych uczuć i interesować się własną seksualnością.
/porady-dla-rodzicow/jak-rozmawiac-z-corka-o-seksie/
Czas czytania (5) min
undefined?w=1920
pl