W okresie dojrzewania hormony produkowane przez organizm sprawiają, że Twoja córka zaczyna doświadczać nowych uczuć i interesować się własną seksualnością.
Rozmowa z dzieckiem o seksie i związkach nie należy do łatwych. Trzeba odpowiedzieć na wiele pytań, dlatego warto się do niej przygotować. Musisz zapewnić córce moralne i emocjonalne wsparcie, żeby mogła wkroczyć w dorosłość.
Więc jak należy rozmawiać z córką o seksie?
Właściwy moment na pierwszą rozmowę to czas, w którym zaczniecie rozmawiać o dojrzewaniu. Omów z córką to, czego doświadczają zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, czyli szybki wzrost i pojawienie się włosów łonowych i pod pachami. Potem wyjaśnij różnice, jakie między nimi występują.
Wyjaśnij córce, że zmiany, jakie zachodzą u chłopców i dziewcząt, przygotowują ich organizmy do posiadania dzieci. Kiedy będą dorośli, zdecydują, czy chcą je mieć.
Poruszaj ten temat w odpowiednich momentach, na przykład kiedy usłyszycie o seksualności w programie telewizyjnym albo kiedy córka opowie Ci, co słyszała od innych dzieci. Dzięki temu zaczniecie rozmawiać otwarcie, a córka zrozumie, że może się do Ciebie zwracać z wszystkimi pytaniami.
Wiemy, że niełatwo jest rozmawiać z dzieckiem o seksie, ale bądź tak bezpośrednia, jak to możliwe. Nie zbaczaj z tematu ani go nie unikaj.
Używaj prawidłowego słownictwa, części ciała określaj ich nazwami anatomicznymi. Mów „pochwa”, a nie „tam na dole” i unikaj abstrakcyjnych koncepcji – nie opowiadaj córce o ptaszkach i pszczółkach.
Córka musi wiedzieć, że ma w Tobie oparcie. Jeśli będzie miała pytania dotyczące seksu i seksualności, zapewnij ją, że jej uczucia są normalne. Jednak jeśli nie będzie chciała poruszać tego tematu, nie zmuszaj jej – niektóre dziewczyny są bardziej skryte od innych.
Pamiętaj tylko, żeby przekazać jej, że jesteś gotowa na rozmowę, masz dla niej czas i odpowiesz na wszystkie pytania.
Hormony, które produkuje ciało w okresie dojrzewania sprawiają, że Twoja córka doświadcza nowych uczuć i zapewne niedługo się zakocha. Porozmawiaj z nią o tym, pamiętając, co w takiej rozmowie jest najważniejsze.
Twoja córka może również zainteresować się intymnymi częściami ciała, szczególnie narządami płciowymi. To zdarza się również u młodszych dzieci, więc powinna wiedzieć, że w tej kwestii nie ma nic złego. Jednak musisz uświadomić córce, że masturbacja to sprawa osobista i nie wolno tego robić publicznie.
Możesz się obawiać, że jeśli zaczniesz rozmawiać z córką o seksie, zachęcisz ją do wcześniejszego eksperymentowania. Jednak szeroko zakrojone badania dowiodły, że dzieci, które rozumieją te kwestie i mogą otwarcie rozmawiać o seksie z rodzicami, rozpoczynają współżycie później i podejmują w tym zakresie przemyślane decyzje.
Kiedy córka zacznie dorastać, może zacząć kwestionować swoją płeć oraz to, co jej wypada, a czego nie wypada.
Wspieraj ją
Jeśli Twoja córka uważa, że nie pasuje do tradycyjnego rozumienia kobiecości, to wcale nie znaczy, że coś jest z nią nie w porządku. To normalny etap dojrzewania – dzieci badają i eksperymentują. Pomożesz jej, jeśli będziesz ją obserwować i akceptować, a w razie potrzeby wspierać, jeśli będzie tego potrzebowała.
Nie pozwól, żeby społeczeństwo ją ograniczało
Upewnij córkę, że płeć biologiczna nie determinuje tego, co jej wolno, a czego nie wolno. Pomóż jej zrozumieć, że może osiągnąć wszystko. Pokaż jej na przykład, że kobiety grają w piłkę nożną, że mogą być silne i odważne. Uważaj, żeby przypadkowo nie narzucić jej niechcianych stereotypów.
Zanim zaczniesz rozmawiać z córką o seksualności, upewnij się, że rozumiesz różnicę między „płcią” a „tożsamością płciową”.
Zależy od genitaliów, z jakimi się urodziliśmy oraz od naszych chromosomów. Ludzie z reguły rodzą się płci męskiej lub żeńskiej. W bardzo rzadkich przypadkach rodzi się dziecko, którego cechy płciowe (czyli genitalia i chromosomy) nie odpowiadają typowej definicji płci męskiej lub żeńskiej. Są to osoby interpłciowe.
Odpowiada za to, jak się czujemy i co myślimy o sobie w odniesieniu do własnej płci. Większość społeczeństw rozróżnia dwie płcie – męską i żeńską (odnosząc to do płci biologicznej) – ale niektórzy ludzie określają się inaczej, i to też jest w porządku.
Są skonstruowane społecznie i odnoszą się do cech i zachowań, które typowo uważa się za właściwe dla płci biologicznej. Na ich podstawie często tworzy się stereotypy dotyczące dziewcząt i chłopców, przez co mają oni wrażenie, że powinni zachowywać się w określony sposób.
Teraz wiesz już, jak rozmawiać z córką o seksie iMając tę wiedzę, jesteś już gotowa, żeby rozpocząć z nią rozmowęzacząć rozmawiać z córką o płci i tożsamości płciowej oraz o seksualności.