Co na skurcze miesiączkowe?

Co na skurcze miesiączkowe?

Skurcze. Wszystkie ich nienawidzimy! Czym są i jak sobie z nimi radzić?

Skurcze tak strasznie bolą! Co więc można z nimi zrobić? Otóż najpierw trzeba je zrozumieć. Oto kilka porad, jak przynieść trochę upragnionej ulgi!


Możliwa przyczyna skurczy


Jeśli kobieta nie zajdzie w ciążę podczas cyklu miesiączkowego, to wyściółka macicy (endometrium) rozpada się i uwalniane są hormony. Hormony te, prostaglandyny, wysyłają sygnał do mięśni macicy, aby „wycisnąć” wyściółkę na zewnątrz. Są to te same mięśnie, które wypychają dziecko podczas porodu, tak więc są one bardzo silne. Niektóre kobiety mogą mieć dużo prostaglandyny, która powoduje, że ich mięśnie kurczą się szybciej i mocniej. Uważa się, że dlatego właśnie mamy skurcze.


Łagodzenie bóli miesiączkowych


Większość dziewcząt radzi sobie ze skurczami za pomocą leków przeciwbólowych sprzedawanych bez recepty, stosując rozciąganie, rozgrzewając miejsca bólu za pomocą ciepłych okładów i dużo odpoczywając. W niektórych przypadkach, skurcze mogą być bardzo intensywne. Zapewne nie musisz iść do lekarza z powodu bóli miesiączkowych, ale jeśli wydają się one nieznośne, powiedz to mamie i może ona razem z Twoim lekarzem zaproponują coś z poniższych terapii.

  • Terapia hormonalna.
    Niektórzy lekarze przepisują pacjentkom pigułki antykoncepcyjne, które zapobiegają owulacji. Bez owulacji zapewne nie będziesz mieć skurczy. Problem rozwiązany!
  • Anty-prostaglandyny.
    Są to leki zmniejszające wpływ prostaglandyn (hormonów opisanych powyżej). Lekarz może Ci je przepisać.
  • Zabieg.
    W bardzo skrajnym przypadku lekarz może wykonać niewielki zabieg laserowy.


A Ty jak radzisz sobie ze skurczami miesiączkowymi?

Zostaw komentarz *Tekst obowiązkowy
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Rodzaje tamponów

Tampony nie są produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rozmiar w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Jak powiedzieć mamie, że mam okres

Po raz pierwszy dostałaś okres i zastanawiasz się, czy powiedzieć o tym mamie? Dowiedz się, jak powiedzieć mamie o okresie i dlaczego warto to zrobić.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl

Ćwiczenia podczas okresu

Masz miesiączkę i dlatego nie możesz robić rzeczy, które lubisz? Dowiedz się, czy podczas okresu powinnaś zrezygnować z aktywności fizycznej i uprawiania sportów.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl

Jak rozmawiaćc z mamą o miesiączce

Jak przełamać lody i rozmawiać z mamą o miesiączce i dojrzewaniu.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny