Okres dojrzewania u dziewczyn

Okres dojrzewania u dziewczyn

Okres dojrzewania to czas, w którym ciało każdej nastolatki się zmienia. Dowiedz się jakie są pierwsze oznaki okresu dojrzewania u dziewcząt.


Twoje ciało przechodzi prawdziwą rewolucję? A może Twoje koleżanki dawno już weszły w magiczny okres dojrzewania, podczas gdy Ty jeszcze nie dostałaś okresu, a piersi nie urosły Ci ani odrobinę? Nie ma powodu do niepokoju! Niezależnie od tego, czy już zaczęłaś dojrzewać, czy wszystko dopiero przed Tobą – to jak najbardziej normalne. Każda dziewczyna przechodzi przez to w innym wieku i nie ma w tym nic dziwnego. Bądź cierpliwa i czekaj na swoją kolej. Gdy cały proces już się zacznie, zmiany zazwyczaj zachodzą w określonej kolejności.

Jedną z pierwszych oznak okresu dojrzewanie u dziewcząt jest bardzo szybkie rośnięcie.
Jest to znane jako „wystrzelenie w górę”, choć u niektórych dziewczyn może wcale nie być tak widoczne jak inne zmiany (np. powiększenie piersi czy pojawienie się włosów łonowych). Najpierw zauważysz, że Twoje stopy i dłonie staną się większe. Następnie urosną kości ramion i nóg, co sprawia, że staniesz się wyższa. Dopóki reszta ciała nie dopasuje się do długości rąk i nóg, możesz czuć się w tym okresie trochę niezgrabnie. Kiedy jednak już to nastąpi, Twoje Ciało będzie bardziej proporcjonalne. Możesz także zaobserwować wzrost wagi związany ze zmianą wielkości kości.

Inną oznaką okresu dojrzewania u dziewcząt jest pojawienie się biustu.
Piersi rozwijają się etapami, a ich pełen rozwój zazwyczaj trwa od dwóch do trzech lat. Na początku możesz zauważyć małe "grudki" lub zgrubienia pod brodawkami. Następnie, Twoje piersi będą stopniowo coraz większe i pełniejsze. Czasami mogą być przez to trochę obolałe. Często zdarza się, że piersi nie rosną symetrycznie i jedna jest początkowo większa niż druga, ale w późniejszym okresie to także się unormuje. Boisz się, że Twój biust będzie za mały albo za duży? Pamiętaj, że każda dziewczyna jest inna. Rozmiar piersi zależy od cech fizycznych i genetycznych w Twojej rodzinie i nie ma jednego słusznego rozmiaru. Nie miej kompleksów – po prostu akceptuj swój biust takim, jaki jest!

Pojawienie się owłosienia na różnych częściach ciała
Wkrótce zauważysz kręcone włosy, które zaczną wyrastać w okolicach wzgórka łonowego. U niektórych dziewcząt owłosienie łonowe może pojawić się jeszcze przed rozwojem piersi. Początkowo włoski są miękkie i nie ma ich dużo. Później stają się dłuższe i nieco kręcone. Mimo że początkowo owłosienie pojawia się głównie między nogami, ostatecznie pokrywa cały obszar łonowy i może się także znaleźć na górnej, wewnętrznej części ud. Zazwyczaj trwa to od dwóch do trzech lat. Kilka miesięcy po tym, jak wyrosną pierwsze włosy łonowe, pojawi się także owłosienie pod pachami.

Bardziej kobiece kształty
Kiedy zaczyna rosnąć miednica (pierścień kostny między biodrami), Twoje biodra także stają się szersze. Dodatkowo Twoje piersi zwiększają obwód, a Twoja talia jest węższa. Innymi słowy, Twoje ciało staje się bardziej kształtne. W tym okresie niektóre dziewczęta szybko przybierają na wadze – ale nie powinnaś się tym martwić. Teraz będziesz wyglądać bardziej kobieco.

Większa potliwość
Twoje gruczoły potowe stają się większe i bardziej aktywne – nic więc dziwnego, że zaczynasz się bardziej pocić. Może to się zdarzyć, zanim powiększą się Twoje piersi. Warto więc zadbać o odpowiednią ochronę przeciw poceniu się. Pora na uzupełnienie kosmetyczki o dobry antyperspirant!

Przetłuszczająca się skóra i włosy
Podczas okresu dojrzewania pory na Twojej skórze produkują więcej łoju, zwłaszcza na twarzy. Może on zatykać pory, a nawet powodować trądzik. Aby uniknąć takich „przyjemności”, zacznij częściej myć twarz i zadbaj o dobór odpowiedniego żelu lub mleczka oczyszczającego.

OZmiany zachodzące w genitaliach
Twoje intymne części ciała również rosną i zmieniają się w okresie dojrzewania. Części zewnętrzne (srom) są otoczone dwoma fałdami skórnymi – wargami sromowymi. Wargi zewnętrzne pokrywa owłosienie, a mniejsze, wewnętrzne wargi są gładkie. Oba te organy stają się nieco większe. Zmieniają się też Twoje narządy wewnętrzne: pochwa staje się dłuższa, a macica większa.

Wydzielina
Zanim pojawi się krwawienie miesiączkowe, prawdopodobnie zauważysz żółte lub białe plamy na bieliźnie. To naturalny płyn produkowany przez Twój organizm w celu nawilżenia i oczyszczenia pochwy. Pojawienie się wydzieliny z pochwy oznacza, że prawdopodobnie zaczniesz miesiączkować w ciągu 6 do 18 miesięcy.

Wydzielina może być obfita lub ledwo zauważalna – w obu przypadkach jest to najzupełniej normalne. Jeśli jednak zauważysz, że wydzielina nieprzyjemnie pachnie, lub będziesz odczuwać ból i swędzenie w okolicy genitaliów - może to oznaczać infekcję. Wówczas powinnaś niezwłocznie wybrać się do lekarza.

Twój okres
W ciągu pierwszych dwóch lat miesiączkowanie może być bardzo nieprzewidywalne. Na ogół cykl stabilizuje się przez okres od roku do dwóch lat, więc przez jakiś czas może nie być zbyt regularny. Jeżeli więc od trzech miesięcy nie dostałaś okresu, nie ma powodu do paniki. W następnej części dowiesz się wszystkiego o menstruacji.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Trudny czas dorastania

Bycie nastolatką nie jest łatwe, ale możliwe do przejścia bez większych dramatów. Zobacz zasady, którymi kierowała się Littlemooonster96 w trakcie dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Dojrzewanie u chłopców

Nasz przewodnik po męskim okresie dojrzewania pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje z Twoimi kolegami

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Bezpieczne opalanie

Proste i łatwe sposoby pielęgnacji skóry, które pozwolą ci czerpać radość z opalania bez poparzeń słonecznych

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Sześć wskazówek, jak po mistrzowsku robić zakupy w sklepach vintage

Robienie zakupów w sklepach vintage jest jak poszukiwanie skarbów. Dowiedz się, jak znaleźć ten jedyny w swoim rodzaju modowy skarb.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak pocieszyć przyjaciółkę

Twoja przyjaciółka ma kłopoty. Oto co możesz zrobić, a czego nie powinnaś robić, żeby jej pomóc.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny