Dojrzewanie - czego się spodziewać?

Dojrzewanie - czego się spodziewać?

Nie pozwól, by dojrzewanie Cię zaskoczyło – zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem po tym, czego się możesz spodziewać.

Oto podsumowanie najważniejszych zmian, jakich możesz się spodziewać w okresie dojrzewania, więc nie daj się zaskoczyć!

1. Parę słów o piersiach


Czy Twoje piersi zaczynają rosnąć? Super! Stopniowo będą stawały się coraz większe i pełniejsze. Mogą też  trochę boleć. Na początku jedna pierś może urosnąć bardziej niż druga, ale w końcu się wyrównają. (Większość kobiet ma jedną pierś większą od drugiej, ale zwykle jest to niezbyt zauważalne.) Ostateczna wielkość Twoich piersi zależy od cech genetycznych. A zatem kiedy będą już całkowicie rozwinięte? Zwykle trwa to od dwóch do trzech lat!

2. Zarośnięta?


Jeśli jeszcze się to nie stało, wkrótce zaczną Ci rosnąć włosy w okolicy łonowej – to ta część Twojego ciała, która sięga od podbrzusza między nogi. Początkowo włosy łonowe są miękkie i nie ma ich dużo. Później robią się trochę dłuższe i zwykle stają się kręcone. Mniej więcej w z tym samym czasie co włosy łonowe, zaczną pojawiać się też włosy pod pachami.

3. Pryszcze!


W okresie dojrzewania skóra produkuje więcej sebum, zwłaszcza na twarzy. Może to spowodować pojawienie się pryszczy. Jeśli masz problem z trądzikiem, delikatnie myj twarz mydłem antybakteryjnym kilka razy dziennie. Jest nadzieja, że pozbycie się nadmiaru sebum pomoże pokonać pryszcze. Jeżeli wypryski są nasilone i nie chcą zniknąć, idź do dermatologa.

4. Miesiączka


Zanim dostaniesz okres, najprawdopodobniej zauważysz żółte lub białe plamy na majtkach. Jest to naturalna wydzielina pochwowa.  Jest to całkowicie normalne i oznacza, że miesiączka prawdopodobnie pojawi się ok. 6-18 miesięcy później. Chociaż większość dziewcząt dostaje swój pierwszy okres między 11 a 14 rokiem życia, to może się on również pojawić u niektórych z nas już w wieku 8 lub dopiero 16 lat. Ponieważ jest to dość nieprzewidywalne, warto mieć pod ręką jakieś podpaski, bo nigdy nie wiadomo, kiedy miesiączka może Cię zaskoczyć.

5. O, nie ... coś nieładnie pachnie…


Twoje gruczoły potowe z wiekiem stają się większe i robią się bardziej aktywne, dlatego zaczniesz się bardziej pocić. Towarzyszy temu nieprzyjemny zapach. A to oznacza, że nadszedł czas, byś zwróciła szczególną uwagę na higienę osobistą. Pamiętaj, aby wtedy częściej myć się pod pachami i koniecznie kup sobie dezodorant lub antyperspirant.


Czy kiedykolwiek czułaś się niezręcznie, przechodząc przez okres dojrzewania? Podziel się z nami opowieścią o jakiejś krępującej sytuac

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Trudny czas dojrzewania

Bycie nastolatką nie jest łatwe, ale możliwe do przejścia bez większych dramatów. Zobacz zasady, którymi kierowała się Littlemooonster96 w czasie dojrzewania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Zdrowa dieta dla nastolatek

Zdrowa dieta dla nastolatek, dzięki której poczujesz się świetnie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zdrowo się odżywiać?

Odlotowe fakty, dzięki którym dieta dla nastolatków stanie się ciekawą zabawą.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Czy to prawdziwa miłość?

Czy to prawdziwe uczucie? Twoja pierwsza miłość, którą będziesz zawsze pamiętać? Oto kilka sposobów, aby się tego dowiedzieć

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Cztery proste sposoby, jak podrasować dres

Niech Cię nie zwiedzie jego swobodny i nieformalny charakter - dres może być superelegancki, gdy zestawimy go z odpowiednimi dodatkami.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny