MyDziewczynyMiesiączka – wskazówki i porady

Najczęstsze zaburzenia cyklu menstruacyjnego

Najczęstsze zaburzenia cyklu menstruacyjnego

0
Najczęstsze zaburzenia cyklu menstruacyjnegoNajczęstsze zaburzenia cyklu menstruacyjnego

Krótko. Długo. Późno. Wcześnie. Obfite krwawienie. Z miesiąca na miesiąc w naszym cyklu menstruacyjnym pojawia się szereg zmian. Większość z nich nie oznacza nic poważnego. W takim razie które zmiany wskazują na zaburzenia cyklu menstruacyjnego? Zaraz dowiesz się, jak odróżniać normalne wahania cyklu od możliwych nieprawidłowości (podpowiedź: najczęściej nie ma się czym przejmować).

Kiedy mówimy o zaburzeniach cyklu menstruacyjnego?

Po kolei. Nieregularny wcale nie znaczy zaburzony. W wielu sytuacjach nieregularny cykl to nic nadzwyczajnego.

Na przykład, jeśli dopiero niedawno zaczęłaś miesiączkować, to zupełnie normalne, że przez pierwszy rok lub dwa Twoje cykle menstruacyjne będą nieregularne. Jednak długość Twojego cyklu z miesiąca na miesiąc jest dość podobna.

Cykl menstruacyjny trwa średnio 28 dni, co oznacza, że właśnie tyle czasu upływa między pierwszym dniem ostatniej miesiączki a pierwszym dniem następnej (kliknij tutaj, żeby znaleźć więcej informacji na temat śledzenia swojego cyklu). Ale to oczywiście tylko średnia wartość. Cykl może trwać od 21 do 35 dni i nie ma w tym nic niezwykłego.

Nawet gdy Twój okres stanie się regularny, cykl menstruacyjny może się nieco różnić w poszczególnych miesiącach. To całkowicie normalne. Innymi słowy, jeśli średnia długość Twojego cyklu wynosi 27 dni, w jednym miesiącu może to być 26 dni, a w kolejnym 28 dni – i wcale nie musisz się tym martwić! To normalne wahania, które mogą wynikać z wielu różnych przyczyn: począwszy od tego, co jadłaś w danym miesiącu, a skończywszy na tym, ile spałaś. W większości przypadków nie ma jednak powodu do obaw.

W takim razie, kiedy mówimy o nieprawidłowościach? Jeśli miesiączkujesz już od ponad dwóch lat i Twój cykl nadal jest nieprzewidywalny, możemy mówić o nieprawidłowym cyklu menstruacyjnym. Może to oznaczać, że miesiączka pojawia się zbyt późno lub za wcześnie. Tak czy inaczej, wskazuje to na jakiś problem związany z Twoim cyklem. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jaka może być tego przyczyna.

O zaburzeniach cyklu menstruacyjnego mówimy również wtedy, gdy Twoja miesiączka trwa ponad 7 dni. Jeśli tak się dzieje w Twoim przypadku, skonsultuj się z lekarzem.

Możliwe zaburzenia cyklu menstruacyjnego

1. Przestałaś dostawać okres

Jeżeli w ogóle nie masz okresu (ta dolegliwość znana jest jako amenorrhea, czyli brak miesiączki), wskazuje to na problem związany z cyklem menstruacyjnym i zwykle dotyczy zakłócenia owulacji na skutek zaburzeń równowagi hormonalnej. Może to być spowodowane takimi czynnikami jak:

 • bardzo intensywne ćwiczenia lub ekstremalna dieta,
 • znaczna niedowaga,
 • nadmierny stres.

Jeśli przestałaś dostawać okres, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Razem możecie znaleźć przyczynę tego problemu.

2. Masz wyjątkowo obfity okres

Wyjątkowo obfity okres może oznaczać krwotok miesiączkowy. Oto kilka objawów, które mogą o nim świadczyć:

 • krwawienie jest tak obfite, że musisz co godzinę zmieniać podpaskę lub tampon i trwa to dłużej niż dwie godziny,
 • krew wypływa wyraźnymi strumieniami,
 • krwawienie utrzymuje się przez tydzień lub dłużej,
 • musisz budzić się w środku nocy, żeby zmienić podpaskę.

Krwotok miesiączkowy jest zwykle spowodowany inną chorobą, którą powinien zająć się Twój lekarz. Niektóre z przyczyn tej dolegliwości, które możesz omówić z lekarzem, to na przykład:

 • dziedziczne zaburzenia krwawienia,
 • mięśniaki macicy, czyli łagodne guzy (nienowotworowe),
 • polipy, czyli niewielkie, łagodne guzki na błonie śluzowej macicy,
 • przyjmowanie niektórych leków.

3. Masz wyjątkowo bolesny okres

Do pewnego stopnia bóle menstruacyjne to normalne zjawisko. Ale kiedy są tak silne, że nie możesz zajmować się swoimi codziennymi sprawami i nie jesteś w stanie iść do szkoły, mogą oznaczać, że coś jest nie tak. Mówimy wtedy o bolesnym miesiączkowaniu. W niektórych przypadkach jest ono spowodowane innym schorzeniem. Najlepiej porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

4. Przed okresem masz poważne problemy z nastrojem i emocjami

Pewna zmienność nastrojów przed miesiączką to normalne zjawisko – wszystkie przez to przechodzimy! Ale jeśli ciężko Ci zapanować nad swoim nastrojem i emocjami, a w dodatku masz wrażenie, że mają one działanie destrukcyjne, może to oznaczać dolegliwość zwaną PMDD, czyli przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne. Objawy obejmują:

 • niepokój,
 • poważną depresję,
 • drastyczne wahania nastroju,
 • rozpacz,
 • wybuchy gniewu,
 • myśli samobójcze.

Jeśli sądzisz, że PMDD może występować u Ciebie, porozmawiaj z lekarzem, żeby uzyskać pomoc i wskazówki.

5. Nigdy nie jesteś pewna, kiedy dostaniesz okres

Oczywiście nazwa „miesiączka” powinna coś sugerować, ale co jeśli Twój cykl miesiączkowy wcale nie pojawia się co miesiąc? Mówimy wtedy o nieregularnych miesiączkach, które mogą być spowodowane wahaniami hormonów. Jeśli masz okres dopiero od niedawna, nieregularne miesiączki to nic nadzwyczajnego. Po prostu Twój organizm dopiero przyzwyczaja się do nowych hormonów oraz uczy się modulować ilość i porę ich uwalniania.

Ale jeśli miesiączkujesz już od ponad dwóch lat, możesz mieć nieregularny okres w następujących przypadkach:

 • otyłość,
 • duża utrata wagi i zaburzenia odżywiania,
 • zbyt intensywne ćwiczenia,
 • stres.
Cykl menstruacyjny
Cykl menstruacyjny
Menstruacja
Menstruacja
Kalendarzyk miesiączkowy
Kalendarzyk miesiączkowy

Powiązane artykuły

article
Najczęstsze zaburzenia cyklu menstruacyjnego
Z miesiąca na miesiąc w naszym cyklu menstruacyjnym pojawia się szereg zmian.
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/zaburzenia-cyklu-menstruacyjnego/
Czas czytania (4) min
undefined?w=1920
pl