Jak się nie dać upałowi: poradnik, jak przetrwać lato

Jak się nie dać upałowi: poradnik, jak przetrwać lato

Od plaży po ogródek, czyli jak się chronić przez upałem, słońcem, insektami i zmienną pogodą.

Nareszcie lato! To oznacza dłuższe dni, cieplejsze noce, lżejsze nastroje… i oparzenia słoneczne, ugryzienia, przegrzanie organizmu, jeśli nie jesteś wystarczająco uważna. Oto szybki kurs, jak zdrowo przeżyć lato.


Używaj kremu z filtrem


Kup wodoodporny krem z filtrem o mocy przynajmniej SPF 15, o szerokim spektrum działania. Jeśli jesteś szczególnie wrażliwa na słońce, noś duże okulary przeciwsłoneczne i kapelusz z szerokim rondem.


Bądź bezpieczna na zewnątrz


Jeśli spacerujesz po okolicy, w której występuje podwyższone ryzyko zakażenia boreliozą (infekcja bakteryjna roznoszona przez kleszcze), zapytaj lekarza, jakie środki ostrożności powinnaś zachować. Trzymaj się środka leśnych ścieżek, aby ograniczyć możliwość złapania kleszcza w trawie lub w krzakach. Miej na sobie ubranie w jasnym kolorze otulające kostki i nadgarstki – dzięki temu łatwo zauważysz kleszcza. Używaj środka przeciw insektom. Uważnie przyjrzyj się swojemu psu, czy nie ma na sobie kleszcza, którego mógłby przynieść do domu.


Uważaj na trujący bluszcz. To pospolity alergen, który powoduje nieprzyjemną reakcję skóry. Pamiętaj, żeby trzymać się od niego z daleka. Jednak jeśli Twoja skóra zetknie się z tą rośliną, działanie zawartego w niej olejku pozostanie silne przez długi czas. Natychmiast przemyj skórę i wypierz ubrania. Jeśli zauważysz wysypkę, zaaplikuj płyn tonizujący, hydrokortyzon, który można kupić w aptece bez recepty lub przyłóż lód. Te zabiegi pomogą uśmierzyć symptomy podrażnienia. Drapanie się nie spowoduje rozprzestrzenienia się podrażnienia skóry, ale pogłębia ranę i może prowadzić do zakażenia.


Obserwuj otoczenie


Obserwuj wszystko, co Cię otacza, żebyś się nie zgubiła. Jeśli będziesz blisko wody (na plaży lub przy basenie), sprawdź jej głębokość. Pamiętaj, żeby zawsze ktoś pilnował Twoich rzeczy osobistych. Nigdy nie zostawiaj aparatu, torebki lub telefonu komórkowego bez opieki.


Jeszcze więcej wskazówek
· Pij bardzo dużo wody i ćwicz w chłodniejszych momentach dnia.


· Jeśli czujesz oznaki wyczerpania upałem, takie jak zmęczenie, słabość, nadmierne pocenie się lub/i bladość skóry, połóż się w spokojnym, chłodnym miejscu i poproś o zimny kompres i wodę.


· Jeśli słyszysz grzmot, oznacza to ryzyko, że możesz zostać rażona piorunem. W przypadku gwałtownej pogody:

  1. Trzymaj się z dala od samotnych drzew, a także od łodzi i samochodów typu kabriolet.
  2. Nie używaj telefonu, nie bierz prysznica i nie wyłączaj klimatyzacji. Wzrost mocy związany z uderzeniami pioruna może przeciążyć kompresor.
  3. Jeśli czujesz mrowienie, włoski na rękach stają Ci dęba, kucnij na palcach najniżej, jak potrafisz. Włóż głowę między nogi i połóż ręce na kolanach. Stań się jak najmniejszym celem i ogranicz kontakt z powierzchnią ziemi.

A teraz ciesz się ekscytującym, wesołym i bezpiecznym latem, o którym będziesz mówić przez cały rok!


Spiekłaś się kiedyś jak rak lub jakiś owad ugryzł Cię w sam czubek nosa? Powiedz, jak opanowałaś sztukę przetrwania i podziel się z nami swoimi letnimi historiami!

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Czy warto iść na studia?

Wiele rzeczy może powstrzymywać Cię przed pójściem na studia. Nie daj się zniechęcić!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Szkolna impreza: wskazówki na idealną noc

Przygotuj się na niezapomnianą noc. Przeczytaj naszą listę rzeczy do zrobienia przed szkolną imprezą.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Zrób to sama: poszewka na poduszkę

Zmień stary podkoszulek w poszewkę na poduszkę i udekoruj nią swój pokój lub podaruj ją przyjaciółce.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Cztery proste sposoby, jak podrasować dres

Niech Cię nie zwiedzie jego swobodny i nieformalny charakter - dres może być superelegancki, gdy zestawimy go z odpowiednimi dodatkami.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Usta ombre

Jest już wszędzie! Na włosach, paznokciach, a teraz również na ustach!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny