Wszystko o miesiączce

Wszystko o miesiączce

Odpowiedzi na typowe pytania dotyczące tajemnic Twojego cyklu miesiączkowego.

Pierwsza miesiączka to jak rytuał przejścia otoczony tajemnicą i szeptem przekazywanymi pogłoskami. Niektóre dziewczęta boją się go. Inne nie mogą się doczekać. Ale wszystkie dziewczęta przechodzą przez krwawienie miesiączkowe i pomocne jest zrozumienie o co w tym wszystkim chodzi. Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące okresu.Dlaczego mam okres?

Jest to naturalny proces. W ciągu miesiąca krew gromadzi się w wyściółce macicy, co pomoże przygotować ją na przyjęcie dziecka, gdy będziesz starsza i będziesz chciała założyć rodzinę.


W większości przypadków jajeczko nie zostaje zapłodnione (co by znaczyło, że pojawi się dziecko), tak więc krew wydostaje się z ciała w czasie comiesięcznej menstruacji.

Co się tak naprawdę dzieje?

Podczas cyklu miesięcznego w Twoim ciele zachodzą wszelkiego rodzaju zmiany. Wszystko to dzieje się za sprawą hormonów. W nocy doznajesz skoków hormonalnych o coraz to wyższych wartościach szczytowych, aż dochodzi do menstruacji.


Podwyższone poziomy hormonów pomagają rosnąć jajeczkom, które znajdują się w Twoich jajnikach. Każdego miesiąca jedno jajeczko jest uwalniane do jednego z jajowodów. Nazywamy to owulacją. Jajeczko przesuwa się w dół jajowodu do macicy. Gdy to się dzieje, wyściółka Twojej macicy nabrzmiewa krwią – na wypadek gdyby jajeczko zostało zapłodnione przez plemnik.


Jeśli będzie to odpowiedni moment, komórka żeńska połączy się z plemnikiem i zapłodnione jajeczko zagnieździ się w wyściółce macicy. Rozpoczyna się ciąża. Bez zapłodnionego jajeczka pogrubiona wyściółka macicy nie ma sensu, więc łuszczy się i wydostaje się przez pochwę. Zaczyna się okres.

Jak długo będzie trwał mój okres?

Miesiączka u każdej kobiety jest trochę inna, ale typowa menstruacja trwa od trzech do pięciu dni, chociaż kilka dni krótsza lub dłuższa jest też normalna.


Czy będę mieć skurcze podczas miesiączki?

Skurcze mogą wystąpić, kiedy Twoja macica kurczy się, aby pomóc wydostać się wyściółce macicy na zewnątrz. Nie wszystkie dziewczyny mają skurcze, ale wiele ich doświadcza. Jeśli masz mocne skurcze, których nie daje się opanować za pomocą środków przeciwbólowych i ciepłego okładu, porozmawiaj z rodzicami. Być może konieczna będzie wizyta u lekarza.

Czy okres będzie miał wpływ na moje emocje?

Być może słyszałaś, że dziewczęta i kobiety mogą stać się zrzędliwe, płaczliwe i ogólnie wykazywać wahania nastrojów w okresie okołomiesiączkowym. Jest to tzw. zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), spowodowany przez te same hormony, które pobudzają cykl miesiączkowy. Niektóre dziewczęta rzeczywiście odczuwają zmiany emocjonalne w dniach około okresu, ale inne nie mają takich doświadczeń.


Kiedy już będziesz miesiączkować przez jakiś czas, zobaczysz, że nie ma w tym nic tajemniczego czy zawstydzającego. Jest to część naturalnego funkcjonowania ciała kobiety.


Nigdy nie wiesz, kiedy pojawi się Twój pierwszy okres. Jeśli dostaniesz go niespodziewanie, to może to być dość niezręczna chwila. Jak było u Ciebie?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.
  • Pokaż komentarze

Miesiączka

Izi 19.03.2017

Mam 15 lat miesiączka spóźnia mi sie juz 10 dni. Ciąża wykluczona. Co mam robić?

Rodzaje tamponów i ich rozmiary

Są różne rozmiary i rodzaje tamponów. Nie są one produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rodzaj tamponów w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny