Używanie tamponów - prawdy i mity

Używanie tamponów - prawdy i mity

Co jest prawdą a co fikcją, jeśli chodzi o używanie tamponów? Dowiedz się już teraz.

Na pierwszy rzut oka, tampony mogą się wydawać nieco dziwne, ale są wspaniałe. Zwłaszcza wtedy, gdy podpaski się nie nadają – jak na basenie i przy uprawianiu sportów. Oto odpowiedzi na niektóre najczęściej zadawane pytania dotyczące tamponów.


Czy można założyć tampon, a następnie go zgubić?


Zdecydowanie nie! Twoja pochwa ma ok. 12 cm długości. Na końcu znajduje się szyjka macicy, zamykająca wejście do niej. Ma ona bardzo mały otwór umożliwiający wypływ wydzieliny miesiączkowej, ale nie jest on wystarczająco duży, aby przeszedł przez niego tampon lub inne przedmioty.


Mając to na uwadze, tampon może przemieścić się w Twojej pochwie tak, że nie będziesz mogła go dosięgnąć. Jeśli zostawisz tampon w środku, może to spowodować nieprzyjemne upławy lub infekcję. Oto co musisz zrobić: W przysiadzie włóż kciuk i palec wskazujący do pochwy. Przesuwaj palcami w różnych kierunkach i spróbuj wyczuć sznureczek lub sam tampon. Kiedy go wyczujesz, chwyć i wyciągnij. Jeśli nie możesz usunąć tamponu, musisz niezwłocznie udać się do ginekologa.


Tampony dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach! Skąd mam wiedzieć, jaki poziom wchłanialności wybrać?


Sugerujemy abyś kupiła opakowanie, które zawiera tampony o kilku rozmiarach. Wypróbuj różne wchłanialności w różnych dniach. Dobrą zasadą jest aby zmieniać tampon co 4 do 8 godzin (NIGDY nie należy pozostawiać tamponu na więcej niż 8 godzin). Jeśli po tym czasie tampon nie jest nasycony, to kolejny użyj o mniejszej chłonności. Należy zawsze używać tamponu o najniższej wchłanialności dla Twojego krwawienia.


Dlaczego czasami usunięcie tamponu jest bezproblemowe, a innym razem bardzo trudne?


Wahania hormonalne mogą powodować pewną suchość pochwy. A zbyt wczesna zmiana tamponu może być przyczyną takiej trudności. Jeśli masz problem z usunięciem tamponu, zwykle może pomóc zmiana pozycji oraz rozluźnienie. Następnym razem sprawdź, czy lepiej zadziała tampon o mniejszej wchłanialności.


Jakie mity słyszałaś na temat tamponów?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.
  • Pokaż komentarze

MITY O TAMPONACH

Odważna Gryffonka 2016-05-21

1-Sznureczek może się urwać. |NIE 2-Tampon może przebić błonę dziewiczą. |NIE 3-Tampon to korek, zatrzymuje krew (nie wchłania). |MIT!!! 4-Wraz z tamponem nie są usuwane te "skrzepy". Zostają w pochwie i uniemożliwiają swobodne wypływanie krwi miesiączkowej. |TOTALNY MIT Znam jeszcze wiele więcej takich mitów, ale śpieszę się na ważne spotkanie.

Rodzaje tamponów

Tampony nie są produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rozmiar w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Fazy cyklu miesiączkowego

Dlaczego w każdym kolejnym tygodniu czujesz się inaczej? (wskazówka: miesiączka to tylko część większego cyklu menstruacyjnego).

Dowiedz się wiecej

Always

Wszystko o okresie

Kliknij tutaj i poznaj odpowiedzi na nurtujące cię pytania. Co to jest i jak długo trwa cykl menstruacyjny? Dlaczego czasami zdarzają się nieregularne miesiączki?

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Trwałe usuwanie włosów z twarzy

Czemu nie, ale trwałe usunięcie włosów z twarzy jest stosunkowo drogie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!