Tampon czy podpaska

Tampon czy podpaska

Tampony są bardzo dobrą ochroną podczas okresu. Tak samo jak podpaski! Co wybierzesz? Przeczytaj nasze porady!

Co jest lepsze - tampony czy podpaski?


Jeżeli chcesz się dowiedzieć, które środki higieniczne będą dla Ciebie najlepsze, przede wszystkim przeanalizuj swój styl życia. Niektóre kobiety lubią stosować różne środki higieniczne w zależności od obfitości okresu, tego, co robią lub jaką bieliznę chcą założyć.

Jakie tampony powinnam stosować?

Chłonność tamponów zależy od obfitości krwawienia, a nie od rozmiaru ciała.

Im bardziej obfite krwawienie, tym większa powinna być chłonność tamponów, których używasz. Wybór odpowiedniego rozmiaru może wymagać nieco praktyki, ale jeśli tampon wchłonął maksymalną ilość krwi i trzeba go zmieniać częściej niż co cztery godzinny, powinnaś wypróbować tampony o wyższej chłonności.

Z drugiej strony, jeśli przy wyjmowaniu tamponu odczuwasz lekki dyskomfort i wciąż widać dużo białych włókien, wybierz produkt o niższej chłonności.

W trakcie okresu najlepiej jest stosować tampony o różnej chłonności, gdyż krwawienie jest najbardziej obfite w ciągu pierwszych trzech dni i mniej intensywne pod koniec miesiączkowania.
 
Jak często powinnam zmieniać tampony?


Powinnaś stosować tampony o najniższej chłonności dopasowanej do intensywności Twojego krwawienia i zmieniać je co 4 do 8 godzin.

Jeśli tampon jest w pełni nasiąknięty przed upływem 4 godzin, powinnaś zastosować tampon o wyższej chłonności.

Jeśli wyjmiesz tampon po 8 godzinach i wciąż będą na nim widoczne białe włókna, Twój tampon jest zbyt chłonny, więc następnym razem wybierz mniejszy rozmiar. Zaleca się zakładanie podpaski przynajmniej raz w ciągu 24 godzin.

Czy noszenie tamponów jest bolesne?

Jeśli założysz tampon prawidłowo i umieścisz go wystarczająco głęboko w pochwie, nie powinnaś odczuwać żadnego dyskomfortu.

Jeśli jesteś zbyt spięta, zakładanie tamponu może trochę boleć, więc postaraj się rozluźnić. Ćwicz zakładanie tamponu tylko podczas okresu.

Jeśli założysz tampon i ciągle odczuwasz dyskomfort, może to oznaczać, że nie włożyłaś go wystarczająco głęboko. Dzieje się tak zazwyczaj kiedy krwawienie nie jest zbyt obfite. Wówczas trudniej jest umieścić tampon we właściwym miejscu, ponieważ pochwa jest dość sucha.

Postaraj się rozluźnić i powoli, głęboko oddychając, wprowadź tampon w górę i do tyłu w kierunku krzyża. Jeśli wciąż pojawia się uczucie dyskomfortu, najlepiej użyć podpaski i spróbować z tamponem jeszcze raz – wtedy, kiedy krwawienie będzie bardziej obfite.

Mój tampon utknął, co zrobić?


Przede wszystkim, spróbuj się rozluźnić. Nie panikuj, bo usunięcie tamponu będzie jeszcze trudniejsze.

Po prostu przykucnij i włóż kciuk i palec wskazujący do pochwy. Przesuwaj palce do przodu i do tyłu i spróbuj wyczuć sznureczek tamponu. Kiedy na niego trafisz, złap i wyciągnij.

Jeśli nie możesz wyjąć tamponu, będziesz musiała natychmiast udać się do lekarza.

Tampon trzeba usunąć jak najszybciej i nie należy pozostawiać go wewnątrz pochwy dłużej niż 8 godzin.

Czy sznureczek może się zerwać podczas wyjmowania tamponu?

Jest to bardzo mało prawdopodobne! Ale jeśli rzeczywiście sznureczek miałby się zerwać, zwykle można łatwo wyjąć tampon palcami.

Umyj ręce i przykucnij lub przyjmij pozycję taką jak podczas zakładania tamponu, żeby go usunąć. Jeśli naprawdę nie możesz tego zrobić sama, jak najszybciej idź do lekarza – koniecznie tego samego dnia.Czy tampon może się zgubić w pochwie?


Nie, tampon nie może „zgubić się” w pochwie.
Jeśli przypadkowo zostawiłaś tampon od poprzedniego okresu, może wystąpić miejscowy stan zapalny, powodujący bezbarwną wydzielinę i brzydki zapach.

Jeśli nie możesz wyjąć tamponu, będziesz musiała natychmiast udać się do lekarza. Ważne jest, żeby jak najszybciej go usunąć. Tamponu nie należy pozostawiać wewnątrz pochwy dłużej niż 8 godzin, gdyż może to zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu szoku toksycznego.

Co to jest zespół wstrząsu toksycznego?


Zespół wstrząsu toksycznego jest spowodowany przez bakterię Stapylococcus aureus, która powszechnie występuje wewnątrz nosa i w pochwie. Jest to mikroorganizm występujący u zdrowych osób.

Niektóre szczepy tej bakterii mogą wytwarzać toksyny, które powodują zespół wstrząsu toksycznego.

Rozwój zespołu wstrząsu toksycznego zależy od obecności lub nieobecności przeciwciał tych toksyn. Większość kobiet, ale nie wszystkie, posiada ochronny poziom przeciwciał. Brak przeciwciał może prowadzić do zespołu wstrząsu toksycznego.

Jakie są objawy zespołu wstrząsu toksycznego? Skąd będę wiedziała, że mam zespół wstrząsu toksycznego?

Niektóre objawy zespołu wstrząsu toksycznego przypominają objawy grypy. Ważne jest, że możesz poważnie zachorować w bardzo krótkim okresie czasu. Możesz nie mieć wszystkich objawów, tylko niektóre z nich. Objawy zespołu wstrząsu toksycznego to:

• podwyższona temperatura ciała (38,8°C lub wyższa)
• wymioty
• biegunka
• wysypka przypominająca oparzenie słoneczne
• bóle mięśni
• zawroty głowy
• omdlenia, lub uczucie słabości podczas stania

Jeśli występują u Ciebie niektóre z tych objawów lub niespodziewanie pojawi się wysoka gorączka, ważne jest, żebyś natychmiast skonsultowała się z lekarzem i powiedziała mu, że stosowałaś tampon i obawiasz się, że masz objawy zespołu wstrząsu toksycznego.


Czy jest coś co mogę zrobić, żeby uniknąć zespołu wstrząsu toksycznego?

Żadne niepożądane dolegliwości nie powinny Cię spotkać, jeżeli będziesz przestrzegała kilku zasad:

• Zawsze wybieraj tampon o najniższej chłonności dopasowanej do obfitości krwawienia.
• Zmieniaj tampon co 4 do 8 godzin.
• Stosuj podpaskę zamiast tamponu przynajmniej raz na 24 godziny.
• Jeśli zakładasz tampon na noc, włóż nowy tampon przed pójściem spać i zmień go zaraz po przebudzeniu się.
• Jeśli przewidujesz, że możesz spać dłużej niż 8 godzin, powinnaś na noc założyć podpaskę.

W każdym opakowaniu tamponów znajduje się ulotka, w której znajdziesz zalecany sposób stosowania tamponów oraz informacje dotyczące chłonności i częstotliwości wymiany tamponów.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.
  • Pokaż komentarze

Mam problem

2016-01-11

W czwartek 14 stycznia 2016r mam zawody pływackie na których mi bardzo zależy a dziś11stycznia 2016 r zaczoł mi się okres co mam zrobić

Rodzaje tamponów

Tampony nie są produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rozmiar w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Pierwszy okres

Dla wielu dziewczyn pierwsza miesiączka to ważny punkt zwrotny w okresie dojrzewania. Dowiedz się, jak wygląda pierwsza miesiączka i jakie są jej objawy.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl

Jak radzić sobie z okresem

Podczas okresu i tak czujesz dyskomfort, więc naprawdę nie ma powodu, by przez to odmawiać sobie przyjemności. Wręcz przeciwnie – rozpieszczaj się czekoladą lub weź ciepły prysznic.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl

Cztery proste sposoby, jak podrasować dres

Niech Cię nie zwiedzie jego swobodny i nieformalny charakter - dres może być superelegancki, gdy zestawimy go z odpowiednimi dodatkami.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl