Zaburzenia cyklu miesiączkowego

Zaburzenia cyklu miesiączkowego

Masz pytania dotyczące miesiączki? Kliknij i dowiedz się, jak powinna przebiegać i co zrobić, gdy Twoje miesiączki są nieregularne i bolesne. Powiemy Ci wszystko, co powinnaś wiedzieć o zaburzeniach cyklu miesiączkowego.

Co stanowi zaburzenie cyklu miesiączkowego, a co jest zupełnie normalne?

Zgodnie z podręcznikami biologii , miesiączka zwykle następuje co ok. 28 dni, zaś tracony wówczas płyn powinien mieć objętość około 6-9 łyżek stołowych. Problem w tym, że Twój organizm nie zawsze przejmuje się podręcznikami i może czasem funkcjonować zupełnie inaczej.

U niektórych kobiet występują:

 • Nieregularne miesiączki (właściwie te regularne, 28-dniowe cykle są rzadkością)
 • Silne krwawienia – duże ilości krwi wydzielanej co miesiąc
 • Bardzo bolesne miesiączki
 • Zatrzymanie miesiączki
 • Czasami występują również kombinacje tych problemów. Czasem nie są one oznaką problemu, a czasami – wręcz przeciwnie. Dlatego jeśli masz nieregularne, zbyt silne lub bardzo bolesne miesiączki – albo jeśli przestaną się one pojawiać, powinnaś porozmawiać z lekarzem.

Rzadkie miesiączki

Zwykle po pierwszych dwóch latach od pierwszej miesiączki menstruacja pojawiają się mniej więcej co miesiąc. Dlatego większość kobiet przechodzi 12 lub 13 cykli rocznie. Jeśli miesiączka NIE pojawia się co miesiąc – jeśli w ciągu roku następuje tylko 5 lub 6 menstruacji – należy skonsultować się z lekarzem. Początkowo miesiączka może nie pojawiać się nawet przez kilka miesięcy, a następnie trwać jeden albo dziesięć dni. To normalne. Twoje ciało potrzebuje czasu, aby to wszystko wyregulować – może to potrwać nawet dwa lata.

Jeśli jednak miesiączkujesz już od pewnego czasu, są inne czynniki, które mogą opóźniać miesiączkę, zupełnie jakbyś „przeskoczyła” jeden cykl. Najczęstszym powodem jest ciąża, ale wpływ na zatrzymanie się miesiączki mogą mieć również:

 • utrata wagi ciała
 • choroby
 • naprawdę poważne zmniejszenie ilości spożywanych kalorii
 • nadmierna ilość ćwiczeń fizycznych (na przykład bieganie ponad 60 kilometrów tygodniowo)
 • silny stres lub podniecenie
 • lato – często miesiączka pojawia się rzadziej w lecie. Dodatkowe godziny światła słonecznego mogą wpływać na regularność cyklu.

Kiedy u kobiet kończy się okres płodności, dłuższe przerwy między kolejnymi miesiączkami są oznaką zbliżającej się menopauzy.

Nieregularne miesiączki

Regularny okres oznacza, że przerwa między miesiączkami jest mniej więcej taka sama z miesiąca na miesiąc. Może wynosić od 21 do 35 dni, średnio 28 dni. Kiedy jednak dopiero zaczynasz miesiączkować, cykl zazwyczaj nie jest regularny. Po pierwszym okresie możesz mieć nawet sześć miesięcy przerwy! To zupełnie normalne. Do czasu gdy Twoje ciało dostosuje się do nowych funkcji, okres może być zupełnie nieprzewidywalny. Potem powinien się wyregulować. Jeśli tak się nie stanie, skonsultuj się z lekarzem.

Krwawienie lub plamienie między kolejnymi miesiączkami

Czasami lekkie krwawienie lub plamienie pojawia się u niektórych kobiet w czasie owulacji (mniej więcej 14 dni przed następną miesiączką). W każdym innym przypadku krwawienie lub plamienie między miesiączkami wymaga wizyty u lekarza.

Zatrzymanie miesiączki Miesiączka może czasami przestać się pojawiać.Wpływ na to może mieć:

 • Ciąża
 • Duża utrata wagi. Brak miesiączki jest często sygnałem ostrzegającym o zaburzeniu łaknienia – anoreksji, które polega na tym, że pacjentka – zwykle młoda kobieta – głodzi się, aby stracić na wadze.
 • Inne zaburzenie łaknienia, zwane bulimią, polegające na tym, że pacjentka je bardzo dużo, a następnie zmusza się do wymiotów.
 • Zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, na przykład bieganie 60 kilometrów tygodniowo, wyczynowe treningi gimnastyczne, itp.
 • Torbielowatość jajnika (choroba objawiająca się licznymi torbielami na jajniku)
 • Niekiedy stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może powodować zmniejszenie lub brak płynów menstruacyjnych.

Obfite krwawienie

O obfitym krwawieniu można mówić w sytuacji, gdy najbardziej chłonny tampon lub podpaskę trzeba zmieniać częściej, niż jest to zalecane – zwykle co godzinę.
Powody mogą być różne:

 • Bardzo obfite krwawienie u niektórych kobiet
 • Stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej (spirali) jako metody antykoncepcyjnej
 • Zaburzenia hormonalne (zbyt mało lub brak progesteronu)
 • Mięśniaki lub polipy (narośle występujące czasami w macicy)
 • Problemy z tarczycą (tarczyca to gruczoł w naszej szyi, który ma wpływ na wiele funkcji organizmu)
 • Stan zwany endometriozą, polegający na tym, że komórki błony śluzowej macicy przemieszczają się i rozrastają poza macicą.
 • Palenie papierosów
 • Poród (u wielu kobiet silne krwawienia występują przez około rok po porodzie)

Niektóre z powyższych stanów nie wymagają leczenia, inne muszą zostać zbadane przez lekarza.

Przy których z tych zaburzeń cyklu miesiączkowego trzeba skonsultować się z lekarzem?

 • Jeśli Twoje miesiączki zawsze były obfite, zazwyczaj nie ma się czym martwić. Powinnaś jednak odwiedzić lekarza, jeśli:
 • Cały czas czujesz się zmęczona. Silne krwawienie może spowodować anemię, która oznacza niedobór czerwonych krwinek transportujących tlen w organizmie. Jeśli czujesz się fizycznie „wypompowana”, poproś lekarza, aby sprawdził, czy nie cierpisz na anemię.
 • Krwawienie miesiączkowe jest wyjątkowo obfite (w ciągu godziny zużywasz tampon bądź podpaskę o największej chłonności).

Jeśli Twoje krwawienie miesięczne stało się bardziej obfite oraz zmieniła się jego konsystencja, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie będzie to rezultat jakiejś choroby, lekarz może zapisać Ci doustne środki antykoncepcyjne, albo zalecić cykliczne stosowanie progesteronu ,aby wyregulować Twój okres.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.
 • Pokaż komentarze

Kiedy okres

13.07.2016

Mam 15 lat. Chodzę na siłownie 3 razy w tygodniu. Zawsze daje sobie na niej w kość. Okres spóźnia się mi 10 dni... Jestem przerażona. Nie współżyłam jeszcze nigdy. Jestem 2 miesiące na diecie, zdrowej diecie.

Dziwny okres

24.06.2016

Dziewczyny pomóżcie, mam 16 lat okres mam od około 4. Często było tak że miałam nieregularny, ale ostatnio mam tak że mogę nie mieć go nawet przez 4 miesiące. Dodatkowo gdy w końcu wyczekiwany okres po 4 miesiącach się pojawił jest on ciemny i gęsty. Moja mama mowi że ona i moje siostry też miały nieregularny. Iść z tym do ginekologa?

Za mały cykl

Saba 23.05.2016

A co jeśli mamy różne cykle. No na przykład poniżej 20 dni?

Rodzaje tamponów i ich rozmiary

Są różne rozmiary i rodzaje tamponów. Nie są one produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rodzaj tamponów w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Jak powiedzieć mamie, że mam okres

Po raz pierwszy masz okres i zastanawiasz się, czy powiedzieć o tym mamie? Dowiedz się, jak powiedzieć mamie o okresie i dlaczego warto to zrobić.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Ćwiczenia podczas okresu

Masz miesiączkę i dlatego nie możesz robić rzeczy, które lubisz? Dowiedz się, czy ćwiczenia podczas okresu to coś, z czego powinnaś zrezygnować.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Trwałe usuwanie włosów z twarzy

Czemu nie, ale trwałe usunięcie włosów z twarzy jest stosunkowo drogie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny