Pierwszy okres - kiedy się go spodziewać?

Pierwszy okres - kiedy się go spodziewać?

Zastanawiasz się czy to już niedługo? Dowiedz się, kiedy pojawi się Twój pierwszy okres.

Czekasz? Jesteś ciekawa? Być może nawet trochę się martwisz? Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, kiedy pojawi się u Ciebie okres jest obserwowanie własnego ciała.


W jakim wieku powinien pojawić się okres?

U niektórych dziewcząt pierwszy okres pojawia się, gdy mają 8 lub 9 lat, a u innych dopiero gdy mają 15 lub 16 lat. Średni wiek to od 11 do 13 lat. Najlepiej można ocenić, kiedy zaczniesz miesiączkować obserwując inne oznaki rozwoju.

Jeśli moja mama miała pierwszy okres w wieku 15 lat, to czy ja też wtedy go będę miała?

Najprawdopodobniej tak. Istnieją dowody naukowe na to, że czynniki genetyczne mają bardzo duży wpływ na wiek rozpoczęcia miesiączkowania.

Dlaczego jeszcze nie mam okresu?

Każdy z nas ma swój własny unikalny „zegar biologiczny” i Twój też jest inny od pozostałych. Tak więc nawet jeśli wydaje Ci się, że nigdy nie dostaniesz okresu, nie martw się – dostaniesz!

Skąd wiadomo, że zbliża się pierwszy okres?

Wypatruj oznak pierwszego okresu. Po pierwsze, piersi mogą się powiększyć. Następnie mogą zacząć rosnąć włosy w okolicy łonowej (między nogami) oraz, nieco później, pod pachami. W tym czasie możesz zauważyć białawą wydzielinę z pochwy (i to nie jest mocz, który wydostaje się z cewki moczowej). To jest normalne. Kilka miesięcy później najprawdopodobniej pojawi się Twój pierwszy okres. Kiedy rzeczywiście się zacznie, możesz poczuć wilgoć na bieliźnie i prawdopodobnie będzie to kilka kropli krwi.

Jak długo trwa miesiączka?

U każdego jest inaczej. Niektóre dziewczęta menstruują tylko trzy dni, a inne aż siedem lub osiem. Średnio jest to około czterech do pięciu dni.

Co jeśli dziewczyna nigdy nie dostanie okresu?

Dziewczyna, która w wieku 16 lat nie miesiączkuje, może cierpieć na pierwotny brak miesiączki. Pierwotny brak miesiączki wymaga dokładnych badań medycznych, diagnostyki i terapii. Jeśli podejrzewasz, że tak może być w Twoim lub koleżanki przypadku, należy zwrócić się do rodzica lub innej zaufanej osoby, a następnie lekarza rodzinnego.

Kiedy kobieta przestaje miesiączkować?

Kobiety miesiączkują do menopauzy, kiedy to okres zanika i nie mogą już wtedy mieć dzieci. U większości kobiet zwykle dzieje się to przed lub po 50-tce, ale menopauza może nastąpić też wcześniej lub później. Niektóre kobiety mogą przestać miesiączkować zanim ukończą 35 lat, a inne mają okres aż pod sześćdziesiątkę.

Czy jest sposób na zatrzymanie okresu?

Chciałabyś! Krwawienie miesiączkowe jest wynikiem działań hormonów. Dlatego nie ma medycznie bezpiecznego sposobu na zatrzymanie cyklu miesiączkowego lub sterowanie ilością krwawienia. Raczej zaakceptuj to jako zasadniczy element bycia kobietą!

Czy udało nam się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania na temat okresu?

G7


Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.
  • Pokaż komentarze

Miesiączka

Wiki 15.11.2018

Cześć. Wydzielone z pochwy mam od czerwca a jest listopad a miesiączki jeszcze nie dostałam!! Boję sie że jej nie dostanę. Proszę pomóż!!

Miesiączka

Lena 19.02.2017

Hej. Już od prawie roku mam wydzielinę z pochwy a miesiączki dalej nie ma! Boję się że jej nie dostanę. Proszę o pomoc!

Miesiączka

Marysia 29.05.2016

Proszę o poradę. Około 3 miesiące temu na mojej bieliźnie pojawiła się ta biała wydzielina. Rosną mi piersi, mam już włosy w miejscu intymnym i na nogach. Moje ciało poci się. Moja skóra twarzy i włosy przetłuszczają się. Mam czasem skurcze tam gdzie znajduję się macica. Moja mama dostała swój pierwszy okres na początku 5 klasy, a ja już kończę 5 klasę ponieważ za półtorej miesiąca są już wakacje. Kiedy około dostanę swój pierwszy okres ?

Rodzaje tamponów i ich rozmiary

Są różne rozmiary i rodzaje tamponów. Nie są one produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rodzaj tamponów w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny