Zaburzenia cyklu miesiączkowego: pierwotne

Zaburzenia cyklu miesiączkowego: pierwotne

Wszystkie dziewczyny z klasy już dostały okres, a Ty ciągle czekasz? A może miałaś już pierwszą miesiączkę, ale kolejne okresy pojawiają się nieregularnie? Dla obu tych przypadków może być wiele wyjaśnień. Przyjrzyjmy się temu.


Zaburzenia miesiączkowania mogą wynikać z różnych przyczyn. Ginekolodzy zazwyczaj dzielą je na pierwotne i wtórne.

Pierwotne zaburzenia cyklu miesiączkowego

Pewnie wiesz, że większość dziewcząt dostaje okres przed ukończeniem 15. roku życia. Jeśli do tego czasu miesiączka u Ciebie nie wystąpi, może warto wybrać się na kontrolę u ginekologa, który ustali przyczynę braku okresu.

To zaburzenie to tak zwany „pierwotny brak miesiączki”. Przyczyny braku miesiączki u 15-letniej dziewczyny mogą być różne.

Najprostszą przyczyną jest niedowaga. Waga odgrywa w tej dziedzinie bardzo ważną rolę. Badania wykazują, że bardzo szczupłe dziewczyny zaczynają miesiączkować później niż dziewczęta o wyższej masie ciała. Żeby zacząć miesiączkować, musisz ważyć co najmniej 45-46 kg. Czołowi specjaliści określają tę wagę jako „krytyczną” lub „minimalną”.Niektóre poważniejsze powody, dla których nastolatka nie ma okresu, mogą obejmować:
  • Nieprawidłowy rozwój narządów płciowych. Może to mieć wiele przyczyn i żadna dziewczyna nie poradzi sobie z tym sama bez pomocy. Bardzo ważne są regularne kontrole u lekarza, który będzie mógł zorientować się, co jest przyczyną problemu i pomoże Ci określić, co robić dalej.
  • Niedorozwój jajników, przysadki mózgowej lub podwzgórza. Objawy mogą być różne, więc bez pomocy lekarza nic nie wymyślisz.
  • Opóźnione dojrzewanie płciowe. To prosty przypadek. Mama i córka zaniepokoiły się, że dziewczynka ukończyła 13 lat, a jeszcze nie ma żadnych oznak dojrzewania (rosnące piersi, włosy pod pachami i między nogami). Zauważyłaś coś odbiegającego od normy? Idź do ginekologa!

Innym powodem nieregularnych miesiączek może być to, że cykl dopiero się normuje. Jeśli dzieje się tak przez rok lub dwa, nie ma się czym martwić.


Może minąć rok do 2 lat, zanim twój cykl się ustabilizuje i stanie się regularny.

W tym czasie okres może być bardzo skąpy, a nawet występować rzadko. Dotyczy to większości kobiet.

Porozmawiaj z mamą. Zapytaj ją, czy w jej okresie było coś nietypowego. Jeśli tak, może Cię czekać to samo. Idź z mamą do ginekologa, żeby się upewnić.Niepokojące objawy:

  • Comiesięczne bóle brzucha w połączeniu z zupełnym brakiem okresu.
  • Fioletowe rozstępy na skórze.
  • Nieregularny okres.
  • Owłosienie w niepożądanych miejscach (brzuch, klatka piersiowa, plecy, nogi).
  • Nadmierny przyrost masy ciała w połączeniu z nieregularnym cyklem miesiączkowym.


Czy zauważyłaś coś dziwnego w swoim okresie?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny