Objawy pierwszego okresu

Objawy pierwszego okresu

Oto objawy, jakie możesz u siebie zaobserwować, kiedy zbliża się Twój pierwszy okres.


Kiedy pojawią się objawy okresu? Od kiedy pierwszy raz usłyszałaś słowo „okres”, prawdopodobnie zastanawiałaś się, co to jest i kiedy Ty będziesz go mieć. Chociaż większość dziewcząt dostaje swój pierwszy okres w wieku między 11 a 14 lat, to można też zacząć miesiączkować w wieku od 8 do 17 lat.


Możesz zawęzić ten zakres obserwując swoje ciało. W okresie dojrzewania, kiedy Twoje ciało dojrzewa płciowo, dostrzeżesz wiele objawów pierwszego okresu. (Nawiasem mówiąc, zmiany te mogą nastąpić w innej kolejności niż wymieniono tutaj).


iframe width="100%" style="min-height: 315px;" src="https://www.youtube-nocookie.com/embed/1r4u269pXfs?ecver=1" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media">

Oznaki pierwszej miesiączki

  • Rozwój piersi.

    Jako jeden z objawów okresu, najpierw odrobinę rozwiną Ci się piersi. (Potem Twoje piersi mogą rosnąć jeszcze przez 3-4 lata, zanim się w pełni rozwiną). Prawdopodobnie dostaniesz okres 2-3 lata po tym, jak Twoje piersi zaczną się rozwijać.

  • Owłosienie łonowe.

    Zaraz po tym, jak zaczną rosnąć Ci piersi, wyrosną też pierwsze włosy łonowe. Najpierw będą miękkie i cienkie, potem stopniowo staną się grubsze. Miesiączka zazwyczaj pojawia się około 1-2 lat po owłosieniu.

  • Upławy.

    To jest duży znak. Zaczniesz mieć białe lub żółtawe upławy z narządów rodnych. Jeśli chcesz, możesz zacząć nosić wkładki do bielizny aby ją chronić. Menstruacja powinna zacząć się około 6-12 (ale nie więcej niż 18) miesięcy po rozpoczęciu upławów.

Jest jeszcze jeden sposób aby zorientować się, kiedy zaczniesz miesiączkować: Zapytaj mamę. Najprawdopodobniej objawy pierwszego okresu będą pojawiać się u Ciebie mniej więcej w tym wieku, kiedy pojawiły się u niej.


Ponieważ będziesz miała tylko ogólne pojęcie o tym, kiedy dostaniesz okres, możesz trochę zaplanować.


Większość dziewcząt używa podpasek, przynajmniej przy pierwszym okresie. Dobrym pomysłem jest, aby trzymać podpaskę lub dwie w szafce w szkole, a jedną nosić w plecaku. W ten sposób nie będziesz zaskoczona i nieprzygotowana kiedy to nastąpi.


A jak jest u Ciebie? Czy zauważasz już jakieś objawy okresu?


Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.
  • Pokaż komentarze

Miesiączka

Edzia 2017-03-31

Od ponad roku mam upławy i nadal nie dostałam miesiączki czy jest coś nie tak ze mną?

Rodzaje tamponów i ich rozmiary

Są różne rozmiary i rodzaje tamponów. Nie są one produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rodzaj tamponów w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Ćwiczenia podczas miesiączki

Łagodniejszy przebieg miesiączki dzięki regularnym ćwiczeniom.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Dlaczego nie mam okresu?

Jeśli przestałaś miesiączkować, to trzeba ustalić przyczynę. Od czego zacząć?

Dowiedz się wiecej

Always

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl

Metody depilacji nóg

Kilka prostych i dobrych nawyków, by goląc zachować miękką i gładką skórę

Dowiedz się wiecej

Olay