Objawy pierwszego okresu

Objawy pierwszego okresu

Oto objawy, jakie możesz u siebie zaobserwować, kiedy zbliża się Twój pierwszy okres.


Kiedy pojawią się objawy okresu? Od kiedy pierwszy raz usłyszałaś słowo „okres”, prawdopodobnie zastanawiałaś się, co to jest i kiedy Ty będziesz go mieć. Chociaż większość dziewcząt dostaje swój pierwszy okres w wieku między 11 a 14 lat, to można też zacząć miesiączkować w wieku od 8 do 17 lat.


Możesz zawęzić ten zakres obserwując swoje ciało. W okresie dojrzewania, kiedy Twoje ciało dojrzewa płciowo, dostrzeżesz wiele objawów pierwszego okresu. (Nawiasem mówiąc, zmiany te mogą nastąpić w innej kolejności niż wymieniono tutaj).


Oznaki pierwszej miesiączki

  • Rozwój piersi.

    Jako jeden z objawów okresu, najpierw odrobinę rozwiną Ci się piersi. (Potem Twoje piersi mogą rosnąć jeszcze przez 3-4 lata, zanim się w pełni rozwiną). Prawdopodobnie dostaniesz okres 2-3 lata po tym, jak Twoje piersi zaczną się rozwijać.

  • Owłosienie łonowe.

    Zaraz po tym, jak zaczną rosnąć Ci piersi, wyrosną też pierwsze włosy łonowe. Najpierw będą miękkie i cienkie, potem stopniowo staną się grubsze. Miesiączka zazwyczaj pojawia się około 1-2 lat po owłosieniu.

  • Upławy.

    To jest duży znak. Zaczniesz mieć białe lub żółtawe upławy z narządów rodnych. Jeśli chcesz, możesz zacząć nosić wkładki do bielizny aby ją chronić. Menstruacja powinna zacząć się około 6-12 (ale nie więcej niż 18) miesięcy po rozpoczęciu upławów.

Jest jeszcze jeden sposób aby zorientować się, kiedy zaczniesz miesiączkować: Zapytaj mamę. Najprawdopodobniej objawy pierwszego okresu będą pojawiać się u Ciebie mniej więcej w tym wieku, kiedy pojawiły się u niej.


Ponieważ będziesz miała tylko ogólne pojęcie o tym, kiedy dostaniesz okres, możesz trochę zaplanować.


Większość dziewcząt używa podpasek, przynajmniej przy pierwszym okresie. Dobrym pomysłem jest, aby trzymać podpaskę lub dwie w szafce w szkole, a jedną nosić w plecaku. W ten sposób nie będziesz zaskoczona i nieprzygotowana kiedy to nastąpi.


A jak jest u Ciebie? Czy zauważasz już jakieś objawy okresu?


Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.
  • Pokaż komentarze

Miesiączka

Edzia 31.03.2017

Od ponad roku mam upławy i nadal nie dostałam miesiączki czy jest coś nie tak ze mną?

Rodzaje tamponów i ich rozmiary

Są różne rozmiary i rodzaje tamponów. Nie są one produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rodzaj tamponów w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Przyczyny nieświeżego oddechu

Dowiedz się, co powoduje nieświeży (fe!) oddech i jak się go pozbyć na zawsze.

Dowiedz się wiecej

Oral-B

Jak rozmawiać z mamą o miesiączce

Jak przełamać lody i rozmawiać z mamą o miesiączce i dojrzewaniu.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny