Pierwsza miesiączka i jej symptomy'

Pierwsza miesiączka i jej symptomy'

Dowiedz się, w jakim wieku u nastolatków pojawia się pierwsza miesiączka i jakie są typowe symptomy miesiączki.


Zastanawiasz się, kiedy wreszcie dostaniesz pierwszej miesiączki? Odkąd Twoje koleżanki zaczęły miesiączkować, cały czas wydaje Ci się, że coś musi być z Tobą nie tak, skoro jeszcze nie dostałaś okresu. Bez obaw! I na Ciebie przyjdzie kolej. Choć większość dziewcząt dostaje pierwszej miesiączki w wieku od 11 do 14 lat, niektóre mogą zacząć miesiączkować w dowolnym czasie pomiędzy 8 a 17 rokiem życia. Jak widzisz, masz więc jeszcze sporo czasu.
Jeżeli będziesz uważnie obserwować sygnały wysyłane przez Twoje ciało, możesz w przybliżeniu określić, kiedy to nastąpi. Oto kilka symptomów miesiączki, które mogą świadczyć o tym, że Twój pierwszy okres jest już blisko.

  • Pierwszy symptom miesiączki to wzrost piersi. Na początku pojawią się drobne zgrubienia wokół brodawek i wypukłości. Pełny rozwój piersi trwa około 3-4 lat. Na ogół pierwsza miesiączka następuje 2-3 lata po tym, jak Twój biust zacznie się powiększać.

  • Pojawienie się włosów łonowych. Zaraz po tym jak zaczną rosnąć Ci piersi, w okolicach wzgórka łonowego pojawi się również pierwsze owłosienie. Na początku włosy łonowe są miękkie i cienkie, potem stopniowo stają się coraz sztywniejsze i bardziej kręcone. Pierwsza miesiączka powinna nastąpić średnio rok lub dwa lata po pojawieniu się owłosienia w okolicach łonowych. 
     
  • Wydzielina to bardzo ważny symptom miesiączki. Zwykle na 6 do 18 miesięcy przed pierwszym okresem pojawi się wydzielina pochwowa koloru białego lub lekko żółtawego. Jeśli zauważysz na swojej bieliźnie plamki w tym kolorze, możesz zacząć stosować wkładki higieniczne Always.

Jest jeszcze jeden sposób dowiedzenia się, kiedy zaczniesz miesiączkować: zapytaj mamę. Prawdopodobnie dostaniesz okres w ciągu mniej więcej roku od wieku, w którym ona zaczęła miesiączkować.


Ponieważ nie da się ustalić precyzyjnej daty pojawienia się pierwszego okresu, spróbuj się do tego wcześniej przygotować.


Dobrym pomysłem jest trzymanie podpaski lub dwóch w szkolnej szafce i noszenie jeszcze jednej w plecaku. W ten sposób okres nie będzie dla Ciebie dużym zaskoczeniem. Twoja pierwsza miesiączka prawdopodobnie nie będzie zbyt obfita, więc dobrym wyborem są podpaski Always Thin Maxi Regular lub Always Thin Ultra Regular. Jeśli jesteś drobna, możesz zdecydować się na Always Thin Ultra Slender.


Spokojnie, pierwsza miesiączka w końcu nadejdzie i będziesz ich miała w życiu jeszcze bardzo dużo!


Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.
  • Pokaż komentarze

Okres

Oliwia 2017-01-05

Ja pierwszy okres dostałam dzisiaj i mam 13 lat wiec chyba akurat :)

Dziwny przypadek

Forever 2016-10-02

Ja miałam sluz przez trzy lata, po czym dostałam okres. Dziewczyny, wyluzujcie ;)

Problem

Isia 2016-08-23

Biały śluz miałam tylko raz. Od tamtej pory ani razu nie miałam go na bieliźnie. Też nie dostałam miesiączki. Bardzo proszę o pomoc.

Mam problem

Rysiqa 2016-05-03

Zauważyłam śluz na bieliźnie już od chyba póltora roku. Wiem że każda dziewczyna ma na to czas ale troszkę się obawiam bo przeczytałam artykuł powyżej i wyczytałam że śluz pojawia się od 6 do 18 miesięcy przed pierwszą miesiączkom . Zaczęły mi już rosnąć piersi i mam już dużo włosów łonowych. Wiem że trochę histeryzuje ale trochę się boje . Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuje

Rodzaje tamponów i ich rozmiary

Są różne rozmiary i rodzaje tamponów. Nie są one produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rodzaj tamponów w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Chcesz wiedzieć, czy występują u Ciebie objawy PMS, czy to coś innego?

Dowiedz się wiecej

Always

Ćwiczenia podczas okresu

Masz miesiączkę i dlatego nie możesz robić rzeczy, które lubisz? Dowiedz się, czy ćwiczenia podczas okresu to coś, z czego powinnaś zrezygnować.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl

Cztery proste sposoby, jak podrasować dres

Niech Cię nie zwiedzie jego swobodny i nieformalny charakter - dres może być superelegancki, gdy zestawimy go z odpowiednimi dodatkami.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Czy to prawdziwa miłość?

Czy to prawdziwe uczucie? Twoja pierwsza miłość, którą będziesz zawsze pamiętać? Oto kilka sposobów, aby się tego dowiedzieć

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny