Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka

Dowiedz się, w jakim wieku nastolatki zaczynają miesiączkować i jakie są typowe oznaki zbliżającej się miesiączki.

Zastanawiasz się, kiedy wreszcie dostaniesz okres? Odkąd Twoje koleżanki zaczęły miesiączkować, cały czas wydaje Ci się, że coś musi być z Tobą nie tak, skoro jeszcze nie dostałaś okresu. Bez obaw! I na Ciebie przyjdzie kolej. Choć większość dziewcząt dostaje pierwszy okres w wieku od 11 do 14 lat, niektóre mogą zacząć miesiączkować w dowolnym czasie pomiędzy 8 a 17 rokiem życia. Jak widzisz, masz więc jeszcze sporo czasu.

Jeżeli będziesz uważnie obserwować sygnały wysyłane przez Twoje ciało, możesz w przybliżeniu określić, kiedy to nastąpi. Oto kilka zmian, które mogą świadczyć o tym, że Twój pierwszy okres jest już blisko.

• Rosną Ci piersi. Na początku pojawią się drobne zgrubienia wokół brodawek i wypukłości. Pełny rozwój piersi trwa około 3-4 lat. Na ogół pierwsza miesiączka następuje 2-3 lata po tym, jak Twój biust zacznie się powiększać.

• Pojawienie się włosów łonowych. Zaraz po tym jak zaczną rosnąć Ci piersi, w okolicach wzgórka łonowego pojawi się również pierwsze owłosienie. Na początku włosy łonowe są miękkie i cienkie, potem stopniowo stają się coraz sztywniejsze i bardziej kręcone. Pierwsza miesiączka powinna nastąpić średnio rok lub dwa lata po pojawieniu się owłosienia w okolicach łonowych.

• Wydzielina. To bardzo ważny znak. Zwykle na 6 do 18 miesięcy przed pierwszym okresem pojawi się wydzielina pochwowa koloru białego lub lekko żółtawego. Jeśli zauważysz na swojej bieliźnie plamki w tym kolorze, możesz zacząć stosować wkładki higieniczne Always.

Jest jeszcze jeden sposób dowiedzenia się, kiedy zaczniesz miesiączkować: zapytaj mamę. Prawdopodobnie dostaniesz okres w ciągu mniej więcej roku od wieku, w którym ona zaczęła miesiączkować.

Ponieważ nie da się ustalić precyzyjnej daty pojawienia się pierwszego okresu, spróbuj się do tego wcześniej przygotować.

Dobrym pomysłem jest trzymanie podpaski lub dwóch w szkolnej szafce i noszenie jeszcze jednej w plecaku. W ten sposób okres nie będzie dla Ciebie dużym zaskoczeniem. Twoja pierwsza miesiączka prawdopodobnie nie będzie zbyt obfita, więc dobrym wyborem są podpaski Always Thin Maxi Regular lub Always Thin Ultra Regular. Jeśli jesteś drobna, możesz zdecydować się na Always Thin Ultra Slender.

Spokojnie, pierwsza miesiączka w końcu nadejdzie i będziesz ich miała w życiu jeszcze bardzo dużo!

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.
  • Pokaż komentarze

Okres

Oliwia 2017-01-05

Ja pierwszy okres dostałam dzisiaj i mam 13 lat wiec chyba akurat :)

Dziwny przypadek

Forever 2016-10-02

Ja miałam sluz przez trzy lata, po czym dostałam okres. Dziewczyny, wyluzujcie ;)

Problem

Isia 2016-08-23

Biały śluz miałam tylko raz. Od tamtej pory ani razu nie miałam go na bieliźnie. Też nie dostałam miesiączki. Bardzo proszę o pomoc.

Mam problem

Rysiqa 2016-05-03

Zauważyłam śluz na bieliźnie już od chyba póltora roku. Wiem że każda dziewczyna ma na to czas ale troszkę się obawiam bo przeczytałam artykuł powyżej i wyczytałam że śluz pojawia się od 6 do 18 miesięcy przed pierwszą miesiączkom . Zaczęły mi już rosnąć piersi i mam już dużo włosów łonowych. Wiem że trochę histeryzuje ale trochę się boje . Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuje

Rodzaje tamponów

Tampony nie są produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rozmiar w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Stosowanie tamponów

Oto dwanaście powodów, dlaczego zdecydowanie warto wypróbować tampony.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Jak złagodzić PMS?

‘Wypróbuj naturalne sposoby na PMS, aby Twój okres nie był taki przykry.

Dowiedz się wiecej

Always

Cztery proste sposoby, jak podrasować dres

Niech Cię nie zwiedzie jego swobodny i nieformalny charakter - dres może być superelegancki, gdy zestawimy go z odpowiednimi dodatkami.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Metody depilacji

Pragniesz mieć idealnie gładkie nogi? Sprawdź jakie metody depilacji polecamy i wybierz odpowiednią dla siebie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny