Jak wygląda okres?

Jak wygląda okres?

Dowiedz się, dlaczego miesiączkujesz, jak wygląda okres i poznaj odpowiedzi na typowe pytania dotyczące cyklu miesiączkowego.

Co to jest miesiączka, jak wygląda i dlaczego mamy ją co miesiąc? To normalna biologia kobiety! Okres u dziewczyn to również główna oznaka dojrzałości fizycznej.


W prostych słowach, miesiączka to czas, kiedy ciało pozbywa się tkanki, której już nie potrzebuje. Tkanka ta pochodzi z macicy, w której dziecko (płód) rozwija się w ciele kobiety. Co mniej więcej miesiąc wyściółka macicy pogrubia się. Ma to na celu przygotowanie podłoża dla zapłodnionego jajeczka, jeśli kobieta zajdzie w ciążę. Jeżeli jajeczko nie zostało zapłodnione, wyściółka zostaje usunięta z ciała przez pochwę. Nazywamy to menstruacją.


Tak więc, kiedy pojawia się u Ciebie okres, to nie jest to typowe „krwawienie” jak z rany — ciało po prostu pozbywa się niewielkiej ilości krwi i niepotrzebnej tkanki. Jest to naturalny, normalny proces zachodzący w Twoim ciele. Oto niektóre najczęstsze pytania dotyczące okresu u dziewczyn.


Co czuję w czasie okresu?


Samego wypływu krwawienia nie czuje się za bardzo, nie będziesz czuła jak krew wypływa. Podczas pierwszego okresu możesz poczuć lekką wilgoć w okolicy krocza – będzie to prawdopodobnie kilka plam krwi na bieliźnie.


Czy można wyczuć po zapachu, że mam okres?


Nie powinno! Zapach miesiączki pojawia się, gdy wydzielina wejdzie w kontakt z powietrzem. Kiedy wydzielina miesiączkowa jest wchłaniana wewnątrz pochwy, to nie jest ona wystawiona na działanie powietrza, więc nie powinno być nieprzyjemnego zapachu. Używanie tamponów lub częsta wymiana podpasek zwykle załatwia ten problem.


Czy okres boli?


Sam okres nie boli, ale niektóre dziewczęta i kobiety mają skurcze lub inne objawy miesiączkowe, które mogą być nieprzyjemne.Czy ludzie / chłopcy wiedzą, kiedy mam okres?


Jeśli stosujesz środki higieniczne i dbasz o higienę osobistą, inni nie będą wiedzieli, że masz okres, dopóki im nie powiesz.


Czy chłopcy mają miesiączkę?


Menstruacja jest częścią żeńskich funkcji rozrodczych. Chłopcy mają inny układ rozrodczy niż kobiety, więc nie miesiączkują – okres pojawia się tylko u dziewczyn. Jednak i u nich zachodzą zmiany fizyczne w okresie dojrzewania, w tym zmiana głosu, zdolność produkowania nasienia oraz początek owłosienia na twarzy, pod pachami i w okolicy genitaliów.


Czy masz jakieś doświadczenia zwiazene z okresem, którymi warto się podzielić z innymi dziewczynami? Jeśli tak, koniecznie napisz!

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Rodzaje tamponów

Tampony nie są produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rozmiar w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Jak powiedzieć mamie, że mam okres

Po raz pierwszy masz okres i zastanawiasz się, czy powiedzieć o tym mamie? Dowiedz się, jak powiedzieć mamie o okresie i dlaczego warto to zrobić.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl

Miesiaczka - fakty i mity

Istnieje wiele przesądów związanych z miesiączką. Poznaj fakty i mity na temat okresu. Dowiedz się, czy podczas okresu można pływać lub chodzić na siłownię.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Rodzaje podpasek always

Zastanawiasz się, jakich podpasek powinnaś używać? Nie ma wątpliwości, że pełen komfort zapewnią Ci wkładki i podpaski Always. Kliknij i przeczytaj więcej.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny