Wydzielina z pochwy

Wydzielina z pochwy

Dowiedz się podstawowych informacji na temat wydzieliny z pochwy.

Wydzielina z pochwy. Może już spotkałaś się z tym określeniem. To płynna substancja, którą wytwarza twoje ciało po to, aby nawilżać i oczyszczać pochwę. Jeszcze zanim pojawi się u ciebie pierwsza miesiączka, najprawdopodobniej zauważysz żółte lub białe zabrudzenia na wewnętrznej stronie bielizny. Będzie to wydzielina z pochwy. To całkowicie normalna oznaka tego, że pewnie niedługo zaczniesz miesiączkować. Oto kilka podstawowych informacji na ten temat.


Ile wydzieliny powinno produkować moje ciało?


Ilość wydzieliny z pochwy różni się w poszczególnych fazach cyklu. Wiąże się to ze zmieniającym się poziomem estrogenu w twoim ciele. Kiedy jego poziom jest najwyższy, twoje ciało produkuje najwięcej wydzieliny.


Zarówno znikoma, jak i duża ilość wydzieliny jest całkiem prawidłowa. Znikomą ilość wydzieliny obserwujemy w drugiej fazie cyklu (czyli tuż po menstruacji), a dużą w III i IV fazie (czyli podczas owulacji i po niej). Możesz wówczas czuć, że masz mokro w majtkach – to niezbyt przyjemne, ale zupełnie normalne zjawisko. Kiedy obfita wydzielina z pochwy powinna Cię zaniepokoić? Wtedy, gdy towarzyszy jej brzydki zapach lub ból, swędzenie czy pieczenie w okolicach intymnych – te objawy mogą oznaczać infekcję. Pochwa jest organem, który sam się oczyszcza (super, prawda?), ale jeżeli symptomy utrzymują się dłużej niż 3-4 dni - porozmawiaj z Twoją mamą i wybierzcie się do lekarza.


Nadmierna wydzielina z pochwy nazywana jest upławami i może wiązać się z jakimś stanem zapalnym Twoich dróg rodnych. Jeżeli niepokoi Cię obfita wydzielina z pochwy – spokojnie i dokładnie się jej przyjrzyj. Zauważyłaś w niej grudki, albo zmieniony kolor (inny niż przezroczysty, biały lub żółtawy)? A może nadmierna wydzielina z pochwy dodatkowo brzydko pachnie? Zdecydowanie powinnaś skonsultować się z lekarzem, który pomoże szybko uporać się z problemem upławów, których przyczyną mogą być wirusy, bakterie lub grzyby.


Czy wydzielina z pochwy przed okresem jest normalna?


Wydzielina z pochwy przed okresem jest jak najbardziej normalna, więc niczym się nie martw! Wydzielina z pochwy przed okresem może mieć biały lub żółtawy kolor i być dosyć gęsta. Może również być jej dość sporo – to również nie jest powód do niepokoju. Jeżeli wydzielina z pochwy przed okresem sprawia, że czujesz się niekomfortowo – stosuj wkładki higieniczne, które ochronią Twoją bieliznę i wchłoną nieprzyjemną wydzielinę.


Co mam zrobić z tą wydzieliną?


Wkładki higieniczne służą do zabezpieczania bielizny przed wydzieliną oraz do utrzymywania uczucia świeżości i czystości przez cały dzień. Są o wiele mniejsze i cieńsze od zwykłych podpasek, możesz więc używać ich w dniach, kiedy nie masz miesiączki.


Wkładki Always dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, w wersji zapachowej lub bez oraz w poręcznych pojedynczych opakowaniach, które łatwo jest ukryć w damskiej torebce. Dzięki miękkim, oddychającym materiałom, z których są zrobione, dają przyjemne uczucie komfortu i świeżości na co dzień, choć są właściwie niezauważalne podczas noszenia!

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Jak zapewnić sobie paliwo na cały dzień

Odstaw słone chipsy ziemniaczane. Mamy dla Ciebie osiem prostych przekąsek - są syte i dobre dla Ciebie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jakie są objawy dojrzewania?

Kiedy okres dojrzewania zacznie się u ciebie? Oto wskazówki, które pomogą ci znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Łagodne zmiany w piersiach

Dowiedz się więcej o tych łagodnych zmianach w piersiach i o tym, jak należy z nimi postępować.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak pocieszyć przyjaciółkę

Twoja przyjaciółka ma kłopoty. Oto co możesz zrobić, a czego nie powinnaś robić, żeby jej pomóc.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny