Wydzielina z pochwy

Wydzielina z pochwy

Dowiedz się podstawowych informacji na temat wydzieliny z pochwy.


Wydzielina z pochwy. Może już spotkałaś się z tym określeniem. To płynna substancja, którą wytwarza twoje ciało po to, aby nawilżać i oczyszczać pochwę. Jeszcze zanim pojawi się u ciebie pierwsza miesiączka, najprawdopodobniej zauważysz żółte lub białe zabrudzenia na wewnętrznej stronie bielizny.

Będzie to wydzielina z pochwy. To całkowicie normalna oznaka tego, że pewnie niedługo zaczniesz miesiączkować. Oto kilka podstawowych informacji na ten temat.

Ile wydzieliny powinno produkować moje ciało?

Ilość wydzieliny z pochwy różni się w poszczególnych fazach cyklu. Wiąże się to ze zmieniającym się poziomem estrogenu w twoim ciele. Kiedy jego poziom jest najwyższy, twoje ciało produkuje najwięcej wydzieliny.


Zarówno znikoma, jak i duża ilość wydzieliny jest całkiem prawidłowa. Znikomą ilość wydzieliny obserwujemy w drugiej fazie cyklu (czyli tuż po menstruacji), a dużą w III i IV fazie (czyli podczas owulacji i po niej). Możesz wówczas czuć, że masz mokro w majtkach – to niezbyt przyjemne, ale zupełnie normalne zjawisko. Kiedy obfita wydzielina z pochwy powinna Cię zaniepokoić? Wtedy, gdy towarzyszy jej brzydki zapach lub ból, swędzenie czy pieczenie w okolicach intymnych – te objawy mogą oznaczać infekcję.


Pochwa jest organem, który sam się oczyszcza (super, prawda?), ale jeżeli symptomy utrzymują się dłużej niż 3-4 dni - porozmawiaj z Twoją mamą i wybierzcie się do lekarza.


Nadmierna wydzielina z pochwy nazywana jest upławami i może wiązać się z jakimś stanem zapalnym Twoich dróg rodnych. Jeżeli niepokoi Cię obfita wydzielina z pochwy – spokojnie i dokładnie się jej przyjrzyj. Zauważyłaś w niej grudki, albo zmieniony kolor (inny niż przezroczysty, biały lub żółtawy)? A może nadmierna wydzielina z pochwy dodatkowo brzydko pachnie? Zdecydowanie powinnaś skonsultować się z lekarzem, który pomoże szybko uporać się z problemem upławów, których przyczyną mogą być wirusy, bakterie lub grzyby.

Czy wydzielina z pochwy przed okresem jest normalna?

Wydzielina z pochwy przed okresem jest jak najbardziej normalna, więc niczym się nie martw! Wydzielina z pochwy przed okresem może mieć biały lub żółtawy kolor i być dosyć gęsta. Może również być jej dość sporo – to również nie jest powód do niepokoju. Jeżeli wydzielina z pochwy przed okresem sprawia, że czujesz się niekomfortowo – stosuj wkładki higieniczne, które ochronią Twoją bieliznę i wchłoną nieprzyjemną wydzielinę.

Co mam zrobić z tą wydzieliną?

Wkładki higieniczne służą do zabezpieczania bielizny przed wydzieliną oraz do utrzymywania uczucia świeżości i czystości przez cały dzień. Są o wiele mniejsze i cieńsze od zwykłych podpasek, możesz więc używać ich w dniach, kiedy nie masz miesiączki.


Wkładki Always dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, w wersji zapachowej lub bez oraz w poręcznych pojedynczych opakowaniach, które łatwo jest ukryć w damskiej torebce. Dzięki miękkim, oddychającym materiałom, z których są zrobione, dają przyjemne uczucie komfortu i świeżości na co dzień, choć są właściwie niezauważalne podczas noszenia!

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Rodzaje podpasek always

Zastanawiasz się, jakich podpasek powinnaś używać? Nie ma wątpliwości, że pełen komfort zapewnią Ci wkładki i podpaski Always. Kliknij i przeczytaj więcej.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny