Wszystko o okresie

Wszystko o okresie

KLIKNIJ TUTAJ I POZNAJ ODPOWIEDZI NA NURTUJĄCE CIĘ PYTANIA.


Co to jest i jak długo trwa cykl menstruacyjny? Dlaczego czasami zdarzają się nieregularne miesiączki?

  Jak często pojawia się miesiączka?

  Regularny cykl menstruacyjny może trwać od 20 do 35 dni. Przeciętna długość cyklu to 28 dni.

  Jak korzystać z kalendarza, żeby określić, kiedy rozpocznie się okres?

  Dobrym pomysłem jest notowanie dat rozpoczęcia i zakończenia miesiączki. Najłatwiej oznaczać kółkiem w kalendarzu te dni, w których występuje krwawienie. Za każdym razem, kiedy dostaniesz okres, pamiętaj, żeby to odnotować. Po kilku cyklach będziesz mogła dostrzec pewien powtarzalny wzór, który pozwoli Ci określić, jak długi będzie każdy cykl oraz kiedy w przybliżeniu możesz spodziewać się kolejnej miesiączki. Jeśli martwisz się, że okres może rozpocząć się niespodziewanie, dla pewności stosuj codziennie wkładki higieniczne Always.


  Dlaczego miesiączki u niektórych dziewcząt są nieregularne?

  Jak już wiesz, kobiety mogą miesiączkować co 20 do 35 dni. Jeżeli okres pojawia się częściej niż 20 dni lub rzadziej niż 35 dni, wówczas mówimy, że jest nieregularny. Istnieje wiele czynników, które mogą być przyczyną tych nieregularności. Stres, emocje, nagła zmiana trybu życia, a nawet niektóre leki mają duży wpływ na częstotliwość Twojego cyklu. Nieregularny okres często występuje u młodych kobiet, które miesiączkują po raz pierwszy. Czasami cykl zaczyna się, zatrzymuje i znowu zaczyna. Zdarza się, że musisz czekać sześć miesięcy na następną miesiączkę. Nie ma w tym nic niepokojącego. Dopóki Twój organizm nie dostosuje się do Twojego cyklu, miesiączki mogą być nieprzewidywalne. Później powinien się wyregulować. Jeśli tak się nie stanie, skonsultuj się z lekarzem.

PAMIĘTAJ JEDNAK, ŻE KIEDY TWÓJ OKRES SIĘ WYREGULUJE, CYKL MOŻE SIĘ NADAL ZMIENIAĆ Z POWODU HORMONÓW.

  Czy stosowanie pigułek ma wpływ na krwawienie miesiączkowe?

  Obfitość krwawienia na ogół zmienia się podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. U większości kobiet, które korzystają z tej metody krwawienia najczęściej stają się mniej intensywne.

  Czy duża utrata wagi wpływa na cykl menstruacyjny?

  Jest to możliwe. Niektóre kobiety zauważają, że utrata wagi zmienia ich cykl menstruacyjny.

  Czy to prawda, że stres może mieć wpływ na okres?

  Tak. Na okres mogą mieć wpływ Twoje emocje lub zmiany w rozkładzie dnia, jak wyjazd, czy przygotowania do testu. Jeśli okres dalej jest nieregularny (a pierwszy okres dostałaś ponad rok temu), powinnaś skonsultować się z lekarzem.

  Czy dieta ma wpływ na menstruację?

  Prawidłowe odżywianie się jest niezbędne dla rozwoju i dobrego samopoczucia, więc im bardziej zrównoważona i zdrowa jest Twoja dieta, tym lepiej się czujesz. Dobrym pomysłem jest unikanie – tuż przed terminem miesiączki –kofeiny, soli i napojów gazowanych, zwłaszcza dietetycznych. Według niektórych kobiet te produkty przyczyniają się do gorszego przebiegu fazy przedmiesiączkowej.


Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Rodzaje tamponów i ich rozmiary

Są różne rozmiary i rodzaje tamponów. Nie są one produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rodzaj tamponów w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Co to jest zespół wstrząsu toksycznego (TSS)?

Przy stosowaniu tamponów podczas okresu istnieje ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (zwanego również TSS od angielskiego „Toxic Shock Syndrome”). Dowiedz się jak zmniejszyć zagrożenie wystąpienia

Dowiedz się wiecej

Tampax

Co ile zmieniać tampon?

Dowiesz się najważniejszej rzeczy na temat tamponów: jak i jak często należy je zmieniać.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Trwałe usuwanie włosów z twarzy

Czemu nie, ale trwałe usunięcie włosów z twarzy jest stosunkowo drogie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak używać nici dentystycznej?

Czy używanie nici dentystycznej jest trudne? Oto sposób na czyste i piękne zęby, gdy nosisz aparat ortodontyczny.

Dowiedz się wiecej

Oral-B