Wszystko o okresie

Wszystko o okresie

KLIKNIJ TUTAJ I POZNAJ ODPOWIEDZI NA NURTUJĄCE CIĘ PYTANIA.


Co to jest i jak długo trwa cykl menstruacyjny? Dlaczego czasami zdarzają się nieregularne miesiączki?

  Jak często pojawia się miesiączka?

  Regularny cykl menstruacyjny może trwać od 20 do 35 dni. Przeciętna długość cyklu to 28 dni.

  Jak korzystać z kalendarza, żeby określić, kiedy rozpocznie się okres?

  Dobrym pomysłem jest notowanie dat rozpoczęcia i zakończenia miesiączki. Najłatwiej oznaczać kółkiem w kalendarzu te dni, w których występuje krwawienie. Za każdym razem, kiedy dostaniesz okres, pamiętaj, żeby to odnotować. Po kilku cyklach będziesz mogła dostrzec pewien powtarzalny wzór, który pozwoli Ci określić, jak długi będzie każdy cykl oraz kiedy w przybliżeniu możesz spodziewać się kolejnej miesiączki. Jeśli martwisz się, że okres może rozpocząć się niespodziewanie, dla pewności stosuj codziennie wkładki higieniczne Always.


  Dlaczego miesiączki u niektórych dziewcząt są nieregularne?

  Jak już wiesz, kobiety mogą miesiączkować co 20 do 35 dni. Jeżeli okres pojawia się częściej niż 20 dni lub rzadziej niż 35 dni, wówczas mówimy, że jest nieregularny. Istnieje wiele czynników, które mogą być przyczyną tych nieregularności. Stres, emocje, nagła zmiana trybu życia, a nawet niektóre leki mają duży wpływ na częstotliwość Twojego cyklu. Nieregularny okres często występuje u młodych kobiet, które miesiączkują po raz pierwszy. Czasami cykl zaczyna się, zatrzymuje i znowu zaczyna. Zdarza się, że musisz czekać sześć miesięcy na następną miesiączkę. Nie ma w tym nic niepokojącego. Dopóki Twój organizm nie dostosuje się do Twojego cyklu, miesiączki mogą być nieprzewidywalne. Później powinien się wyregulować. Jeśli tak się nie stanie, skonsultuj się z lekarzem.

PAMIĘTAJ JEDNAK, ŻE KIEDY TWÓJ OKRES SIĘ WYREGULUJE, CYKL MOŻE SIĘ NADAL ZMIENIAĆ Z POWODU HORMONÓW.

  Czy stosowanie pigułek ma wpływ na krwawienie miesiączkowe?

  Obfitość krwawienia na ogół zmienia się podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. U większości kobiet, które korzystają z tej metody krwawienia najczęściej stają się mniej intensywne.

  Czy duża utrata wagi wpływa na cykl menstruacyjny?

  Jest to możliwe. Niektóre kobiety zauważają, że utrata wagi zmienia ich cykl menstruacyjny.

  Czy to prawda, że stres może mieć wpływ na okres?

  Tak. Na okres mogą mieć wpływ Twoje emocje lub zmiany w rozkładzie dnia, jak wyjazd, czy przygotowania do testu. Jeśli okres dalej jest nieregularny (a pierwszy okres dostałaś ponad rok temu), powinnaś skonsultować się z lekarzem.

  Czy dieta ma wpływ na menstruację?

  Prawidłowe odżywianie się jest niezbędne dla rozwoju i dobrego samopoczucia, więc im bardziej zrównoważona i zdrowa jest Twoja dieta, tym lepiej się czujesz. Dobrym pomysłem jest unikanie – tuż przed terminem miesiączki –kofeiny, soli i napojów gazowanych, zwłaszcza dietetycznych. Według niektórych kobiet te produkty przyczyniają się do gorszego przebiegu fazy przedmiesiączkowej.


Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Rodzaje tamponów i ich rozmiary

Są różne rozmiary i rodzaje tamponów. Nie są one produkowane w jednym uniwersalnym rozmiarze dla wszystkich. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni rodzaj tamponów w zależności od obfitości krwawienia.

Dowiedz się wiecej

Tampax

Jak powiedzieć mamie, że mam okres

Po raz pierwszy masz okres i zastanawiasz się, czy powiedzieć o tym mamie? Dowiedz się, jak powiedzieć mamie o okresie i dlaczego warto to zrobić.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Ćwiczenia podczas okresu

Masz miesiączkę i dlatego nie możesz robić rzeczy, które lubisz? Dowiedz się, czy ćwiczenia podczas okresu to coś, z czego powinnaś zrezygnować.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Co Twoje ubrania mogą o Tobie powiedzieć

Wszystkie dziewczyny mają pomysły na to, jak się modnie ubrać. Czy Twój styl odzwierciedla Twoją osobowość?

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny