Dojrzewanie u dziewczyn

Dojrzewanie u dziewczyn

Dowiedz się jak działają twoje organy rozrodcze i jak zmienia się twoje ciało w okresie dojrzewania.

W czasie okresu dojrzewania u dziewcząt ciało mocno się zmienia - dotyczy to zwłaszcza organów rozrodczych. Dlatego tak ważne jest, abyś wiedziała, jak funkcjonuje twoje ciało. Oto lista głównych organów rozrodczych i opis ich funkcji.


1. Pochwa


Pochwa, zwana również kanałem rodnym, znajduje się wewnątrz ciała. Stanowi początek układu rozrodczego.


W pochwie wiele się dzieje. Wejście do niej widoczne jest pod cewką moczową (miejscem, z którego leci mocz), ale nie widać, jak biegnie dalej wewnątrz ciała. Pochwa to wąski tunel o długości od 7 do 12 cm. Ściany pochwy zwykle się stykają. Przypomina trochę nienapompowany balon. Pochwa zwykle z łatwością otwiera się, gdy wprowadzamy do niej tampon.


W czasie ciąży pochwa zmienia się, aby przygotować się na przeciskanie się dziecka. To wewnątrz pochwy podczas stosunku sperma wydostaje się z penisa i przechodzi do ciała kobiety. Tą samą drogą wydostaje się z twojego ciała krew miesiączkowa podczas menstruacji. (Zauważ, jak pochwa zakrzywia się biegnąc od krzyża ku górze w kierunku twojej talii. Pamiętaj o tym podczas zakładania tamponu).


2. Szyjka macicy


Szyjka macicy znajduje się w dolnej części macicy. Jest na samej górze pochwy. Cała szyjka ma około 2,5 cm szerokości, ale jej otwór rozwiera się na szerokość czubka ołówka. Krew miesiączkowa przedostaje się przez otwór szyjki i dalej przez pochwę wydalana jest na zewnątrz ciała.


3. Macica


Macica nazywana jest powszechnie „łonem”. Ma kształt gruszki i jest mniej więcej wielkości pięści, która może urosnąć i rozciągnąć się na tyle mocno, aby pomieścić embrion, a później w pełni dojrzały płód. Macica ma trzy ujścia. Jednym z nich jest ujście dolne do pochwy. Na górnej ścianie macicy, po dwóch stronach znajdują się rurki zwane jajowodami.


4. Endometrium


Wewnętrzna błona śluzowa macicy zwana jest endometrium. To ona wypełnia się co miesiąc krwią i wydalana jest w czasie miesiączki z ciała, jeśli kobieta nie jest w ciąży.


5. Jajowody


Te miękkie rurki łączą macicę z jajnikami (zobacz poniżej). To w jajowodach dochodzi do zapłodnienia komórek jajowych. „Zapłodnienie” oznacza połączenie komórki jajowej z plemnikiem, które prowadzi do powstania embrionu, następnie płodu, a na koniec - dziecka. Jajowody to kanały, którymi zapłodniona komórka jajowa wędruje do macicy.


6. Jajniki


Jajowody prowadzą do jajników - jajowatych narządów, w których znajdują się komórki jajowe. Są długie na około 4 cm i szerokie na około 2,5 cm, i leżą po dwóch stronach macicy.


Znajdują się w nich wszystkie komórki jajowe kobiety. Małe dziewczynki rodzą się z wszystkimi komórkami jajowymi, jakie ich organizm ma wyprodukować w ciągu całego życia. Jest ich około 250 tysięcy w każdym jajniku. Gdy ciało dziewczynki przejdzie przez okres dojrzewania, zacznie uwalniać co miesiąc jedną dojrzałą komórkę jajową.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Trudny czas dorastania

Bycie nastolatką nie jest łatwe, ale możliwe do przejścia bez większych dramatów. Zobacz zasady, którymi kierowała się Littlemooonster96 w trakcie dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Dojrzewanie u chłopców

Nasz przewodnik po męskim okresie dojrzewania pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje z Twoimi kolegami

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Bezpieczne opalanie

Proste i łatwe sposoby pielęgnacji skóry, które pozwolą ci czerpać radość z opalania bez poparzeń słonecznych

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Sześć wskazówek, jak po mistrzowsku robić zakupy w sklepach vintage

Robienie zakupów w sklepach vintage jest jak poszukiwanie skarbów. Dowiedz się, jak znaleźć ten jedyny w swoim rodzaju modowy skarb.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak pocieszyć przyjaciółkę

Twoja przyjaciółka ma kłopoty. Oto co możesz zrobić, a czego nie powinnaś robić, żeby jej pomóc.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny