Podstawowe fakty dotyczące pocenia się

Podstawowe fakty dotyczące pocenia się

Dezodorant czy antyperspirant – oraz inne odpowiedzi na pytania o poceniu się.

Wszyscy się pocimy. Ale dlaczego? I jak dużo to już za dużo? Oraz w jaki sposób możemy utrzymywać cały ten pot – i woń – w absolutnym minimum? Oto wszystkie odpowiedzi jakich potrzebujesz o poceniu się i o dezodorantach dla dziewcząt.
Dlaczego się pocimy?


Stres (jak zbliżające się egzaminy końcowe), hormony, emocje i aktywność fizyczna (impreza taneczna) lub ćwiczenia uaktywniają gruczoły potowe. Kiedy to się dzieje, mózg wysyła komunikat do ciała nakazujący ochłodzić Cię naturalnym chłodziwem – potem. W ten sposób Twoje ciało utrzymuje zdrową temperaturę. Kiedy się nad tym zastanowić – to naprawdę niezłe rozwiązanie!
BARDZO się pocę. Czy to normalne?


U niektórych osób gruczoły potowe nadmiernie reagują na bodźce i wytwarzają więcej potu niż potrzebuje organizm, więc u nich jest to normalne.


Jak działa antyperspirant?


Antyperspiranty działają przez blokowanie kanałów potowych pod pachami, co obniża wilgotność pochodzącą z pocenia się. Ponieważ pocenie pobudza bakterie powodujące przykry zapach, to antyperspirant pomaga również zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi.


Co powoduje zapach spod pach?


Sam pot jest praktycznie bezzapachowy i łatwo wyparowuje. Jednakże, w miejscach takich jak pachy, gdzie pot nie może tak łatwo odparować, powstaje uczucie wilgoci. Bakterie, które rozwijają się w ciepłych, wilgotnych miejscach, po prostu uwielbiają pot. Gdy te dwa czynniki się spotkają, zapach spod pach jest pewny.


Jak działają dezodoranty?


W przeciwieństwie do antyperspirantów, dezodoranty nie redukują wilgoci. Zamiast tego, pomagają zmniejszyć ilość bakterii, które uwielbiają pot i powodują nieprzyjemny zapach. Dzięki temu dezodoranty maskują zapach pod pachami. Większość dezodorantów ma również zapach aby zwalczać odór.


Jaka jest różnica między antyperspirantami a dezodorantami?


Dezodoranty pomagają kontrolować odór głównie poprzez maskowanie zapachów pod pachami, który pojawia się, gdy bakterie mieszają się z potem. Antyperspiranty pomagają kontrolować wilgoć spowalniając wypływ potu na powierzchnię skóry. Przy mniejszej wilgoci nie ma tak dużo zapachu!


Korzystasz z antyperspirantu czy z dezodorantu? Podziel się z nami swoim doświadczeniem!

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Trudny czas dorastania

Bycie nastolatką nie jest łatwe, ale możliwe do przejścia bez większych dramatów. Zobacz zasady, którymi kierowała się Littlemooonster96 w trakcie dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Dojrzewanie u chłopców

Nasz przewodnik po męskim okresie dojrzewania pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje z Twoimi kolegami

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy iść do ginekologa?

Oto kilka oznak, że nadszedł czas na wizytę u lekarza.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Sześć wskazówek, jak po mistrzowsku robić zakupy w sklepach vintage

Robienie zakupów w sklepach vintage jest jak poszukiwanie skarbów. Dowiedz się, jak znaleźć ten jedyny w swoim rodzaju modowy skarb.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak pocieszyć przyjaciółkę

Twoja przyjaciółka ma kłopoty. Oto co możesz zrobić, a czego nie powinnaś robić, żeby jej pomóc.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny