Podstawowe fakty dotyczące pocenia się

Podstawowe fakty dotyczące pocenia się

Dezodorant czy antyperspirant – oraz inne odpowiedzi na pytania o poceniu się.

Wszyscy się pocimy. Ale dlaczego? I jak dużo to już za dużo? Oraz w jaki sposób możemy utrzymywać cały ten pot – i woń – w absolutnym minimum? Oto wszystkie odpowiedzi jakich potrzebujesz o poceniu się i o dezodorantach dla dziewcząt.

Dlaczego się pocimy?

Stres (jak zbliżające się egzaminy końcowe), hormony, emocje i aktywność fizyczna (impreza taneczna) lub ćwiczenia uaktywniają gruczoły potowe. Kiedy to się dzieje, mózg wysyła komunikat do ciała nakazujący ochłodzić Cię naturalnym chłodziwem – potem. W ten sposób Twoje ciało utrzymuje zdrową temperaturę. Kiedy się nad tym zastanowić – to naprawdę niezłe rozwiązanie!

BARDZO się pocę. Czy to normalne?

U niektórych osób gruczoły potowe nadmiernie reagują na bodźce i wytwarzają więcej potu niż potrzebuje organizm, więc u nich jest to normalne.

Jak działa antyperspirant?

Antyperspiranty działają przez blokowanie kanałów potowych pod pachami, co obniża wilgotność pochodzącą z pocenia się. Ponieważ pocenie pobudza bakterie powodujące przykry zapach, to antyperspirant pomaga również zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi.

Co powoduje zapach spod pach?

Sam pot jest praktycznie bezzapachowy i łatwo wyparowuje. Jednakże, w miejscach takich jak pachy, gdzie pot nie może tak łatwo odparować, powstaje uczucie wilgoci. Bakterie, które rozwijają się w ciepłych, wilgotnych miejscach, po prostu uwielbiają pot. Gdy te dwa czynniki się spotkają, zapach spod pach jest pewny.Jak działają dezodoranty?

W przeciwieństwie do antyperspirantów, dezodoranty nie redukują wilgoci. Zamiast tego, pomagają zmniejszyć ilość bakterii, które uwielbiają pot i powodują nieprzyjemny zapach. Dzięki temu dezodoranty maskują zapach pod pachami. Większość dezodorantów ma również zapach aby zwalczać odór.

Jaka jest różnica między antyperspirantami a dezodorantami?

Dezodoranty pomagają kontrolować odór głównie poprzez maskowanie zapachów pod pachami, który pojawia się, gdy bakterie mieszają się z potem. Antyperspiranty pomagają kontrolować wilgoć spowalniając wypływ potu na powierzchnię skóry. Przy mniejszej wilgoci nie ma tak dużo zapachu!

Korzystasz z antyperspirantu czy z dezodorantu? Podziel się z nami swoim doświadczeniem!

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Trudny czas dojrzewania

Bycie nastolatką nie jest łatwe, ale możliwe do przejścia bez większych dramatów. Zobacz zasady, którymi kierowała się Littlemooonster96 w czasie dojrzewania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Zdrowa dieta dla nastolatek

Zdrowa dieta dla nastolatek, dzięki której poczujesz się świetnie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zdrowo się odżywiać?

Odlotowe fakty, dzięki którym dieta dla nastolatków stanie się ciekawą zabawą.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Czy to prawdziwa miłość?

Czy to prawdziwe uczucie? Twoja pierwsza miłość, którą będziesz zawsze pamiętać? Oto kilka sposobów, aby się tego dowiedzieć

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Cztery proste sposoby, jak podrasować dres

Niech Cię nie zwiedzie jego swobodny i nieformalny charakter - dres może być superelegancki, gdy zestawimy go z odpowiednimi dodatkami.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny