Co to są upławy?

Co to są upławy?

Biała, gęsta wydzielina to widok znany wszystkim dziewczynom. Jest to całkowicie normalne i nie stanowi powodu do zmartwień. Jeśli nadal masz wątpliwości, przeczytaj naszą poradę, a my postaramy się rozwiać Twoje obawy.

Prawie każda dziewczyna czasem czuje wilgoć na bieliźnie. Myślisz, że zaraz dostaniesz okres, ale po sprawdzeniu widzisz tylko białą albo jasnożółtą plamę na bieliźnie. Jest to naturalna i zupełnie prawidłowa wydzielina z pochwy.


Zwykle pierwsza wydzielina z pochwy pojawia się u dziewcząt w wieku od 10 do 12 lat. To pewny znak, że za kilka miesięcy do pół roku pojawi się pierwsza miesiączka. Więcej o pierwszych miesiączkach możesz przeczytać tutaj.Upławy – jaką mają rolę?

Możesz się denerwować, że upławy rujnują Twoją ładną bieliznę, ale pełnią one bardzo ważną rolę. Twój organizm dobrze wie, co robi. Wydzielina służy do oczyszczania i nawilżania pochwy. W przeciwnym razie wnętrze pochwy byłoby całkowicie suche i bardzo podatne na infekcje. Jak widzisz, biała wydzielina jest całkowicie normalnym produktem ubocznym prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. A jeśli chcesz mieć czystą bieliznę, używaj wkładek Discreet.


Jakie upławy są normalne? Jakie są rodzaje upławów?

Wiemy już, że wydzielina z pochwy jest normalna i nie należy się jej obawiać. Należy jednak bacznie ją obserwować, żeby wiedzieć, kiedy trzeba wybrać się do ginekologa.Zdrowa wydzielina z pochwy:

  • Przeważnie jest przezroczysta i jednorodna, czasami o kremowej konsystencji.

  • Ma delikatny, słodkawy zapach przypominający mydło lub jest całkowicie bezwonna.

  • Pod wpływem powietrza plamy na bieliźnie wysychają i zamieniają się w skorupiastą substancję.

Kiedy powinnaś pójść do lekarza?


Powinnaś iść na kontrolę do ginekologa, jeśli wydzielina z pochwy:

  • Zaczęła powodować swędzenie lub podrażnienie.

  • Ma nietypowy kolor.

  • Ma nieprzyjemny zapach.

  • Ma nietypową konsystencję, która nieco przypomina zsiadły ser.

Nie martw się. To nie znaczy, że dzieje się coś złego. Lekarz zbada Cię i pobierze próbkę do analizy. Tutaj możesz przeczytać więcej o tym, jak przebiega wizyta u ginekologa i co możesz zrobić, żeby się do niej przygotować.Jeśli upławy powodują dyskomfort, nie czekaj, aż same znikną i nie wpadaj w panikę. Idź do lekarza.

Dlaczego czasami wydzieliny jest więcej, a czasami mniej?

Zaraz po miesiączce wydzieliny może być bardzo mało albo może nie być jej wcale:

  • W połowie cyklu podczas owulacji wydzieliny jest więcej i ma ona konsystencję białka jajek.

  • Tuż przed wystąpieniem miesiączki ilość wydzieliny znowu się zmniejsza, ale może ona być gęstsza i mniej przezroczysta.

  • Potem występuje miesiączka i cykl zaczyna się od nowa.

Tutaj przeczytasz więcej o tym, co dzieje się z Twoim organizmem w ciągu miesiąca.

Niepokoi Cię wydzielina z pochwy?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny